Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.02.13, 15:09   #8
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1414
Ettiği Teşekkür: 17569
Aldığı Teşekkür: 24297
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'At etini fakirlere yedirelim'

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

Aynı şeyi ben de düşündüm Kartal. Koyun, keçi, sığır, tavuk, tavşan geyik... Sürer bu liste. Yeniliyor da at etinin yenmeyişinin sebebi nedir.
Şöyle bir araştırma yaptım da, zararından bahseden bir yazıya rastlamadım.

Sadece, İslam dininde, at savaş hayvanı olduğu için mekruhtur diye bilgiler var nette.

Ama bu yiyeceklerde at eti kullanım meselesi, İngiltere'den kaynaklandı ve yayıldı. Yani İslam ile bir alakası yok.

Sağlıksız kesildiyse, "Ruam" adı verilen bir hastalık insana geçer. Bu mikrop insanın özellikle baş kısmına yerleşir. Zamanla ölüme kadar giden ciddi bir hastalığa dönüşebilir.
İÜ Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Harun Aksu
Ben islam ile alakalı demedim zaten,maalesef deve deyince islam dini akla geliyor,sadece deve en yakın örnek olduğu için verdim,bildiğim kadarıyla savaşta develerde kullanılmıştır.Hastalık konusu ise!Deli dana,kuş gribi vebazı çok hayvandan insana geçebilen ölümcül hastalıklar türemiş ve çok insanın canına mal olmuştur.Sadece ruam hastalığına bağlamak bana mantıklı gelmiyor.Bana mantıklı gelen tek sebep,atların asil görünümlü hayvanlar oluşu ve tarım,savaş,ulaşım gibi çok çeşitli kullanım alanları olmasıdır, bu kadar faydalı bir hayvanı et yemek amaçlı kesilmesi,kendi ayağına kurşun sıkmak gibi olurdu diye düşünüyorum.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.