Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.02.13, 16:01   #13
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 5425
Ettiği Teşekkür: 97394
Aldığı Teşekkür: 135802
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'At etini fakirlere yedirelim'

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
İslam anlayışına göre tek toynaklı hayvanların etinin yenmesi mekruh sayılmış, Şamanizm'in hüküm sürdüğü Türk dünyasında At eti yenmiş sütü içilmiş, sütünden kımız denilen içki yapılmış ve severek içilmiş, Müslümanlığı kabul etmeleri ile birlikte At eti yenmeye, Kımız içilmeye devam edilmiştir. Domuz eti ise, etin kendi içinde barındırdığı halk arasında adına TIRŞIN denilen bir çok hastalığa neden olduğu bilinen bir bakteri barındırması nedeni ile yenmemektedir. Hatta Tırşın denilen bu bakteri 100 derecelik kaynama ile dahi etin bünyesinden atılamamaktadır.

At eti yenmesini yaygın hale getirseniz dahi o kadar yaygın olarak bulunan bir hayvan değildir, Orta Asya bozkırlarında bu gün yaşayan Türk'ler sürüler halinde At yetiştirmekte, sütünü ve içkisi olan kımızı içmeye devam etmekteler.
Benim takıldığım tespit edilen At etini biz yemelyelim ama fakirlere dağıtalım sözü, doğrusu bana çok insancıl gelmedi. Anadoluda Azrail gelmiş kapıya dayanmış, herkes sanamı banamı dememiş kapı eşiğinde oturan azap'ın yüzüne bakmış. "Azap=tutma=evin yıllık işçisi"
Yazdıklarınızın tamamına katılıyorum Mustafa bey.

Karaladığım cümlenize gelince... Almanya'da yaşıyorum. Bütün marketlerden, hazır içinde et- kıyama bulunan ürünler toplatıldı, restaurantlar ve dönercilerdeki et ve kıymalar kontrol edilip, içerisinde at eti bulunanlar toplatıldı.

Zararlı ve yenilmez de, neden fakirlere vermek gibi bir teklif getirildi anlamakta zorluk çekiyorum.

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.