Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.02.13, 14:11   #46
Şahinoğlu
Üye

Şahinoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Konular: 0
Mesajlar: 136
Ettiği Teşekkür: 132
Aldığı Teşekkür: 618
Rep Derecesi : Şahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmedeŞahinoğlu muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Seytan
Standart Cevap: Hakan Şükür: Ben Bir Arnavut'um. Aslında Bu Açıdan Bakarsanız Türk D

Açıkçası bu topa girmek istemiyorum. Zira hiçbir şeyden korkmadım yanlış anlaşılmaktan korktuğum kadar. Ne var ki söz açılmışken bir iki kelam etmeden de olmaz.

İş kafatasçılık 'boyutsuzluğuna' indirilirse şayet, ben de bir Adige'yim (sizin bildiğiniz anlamda Çerkes).

Yazımı tam da yukarıdaki şekilde noktalarsam konu bambaşka bir yere gider. Hadi buyur burdan yak! Ayıkla pirincin taşını ondan kelli. Bence devamını dinleyin:

Bu bir edinilmiş statü; kazanılmış değil. Bireyin doğarken onayına sunulagelen bir şey değil yani. Kendimi bildim bileli Çerkes olmamın üstünlük getirdiğini ne gördüm, ne de inandım (kaynak: "Çerkesler çok asildir"). Keza hiçbir ırkın birbirinden üstün olduğuna inanmadığım gibi. Hatasıyla, sevabıyla önce insanım. İnsan olamadıktan sonra nereye ait olduğunun bir önem taşımadığına inananlardanım. Kafatasçılığı da külliyen lanetliyor ve reddediyorum.

Konu Ulus-Millet kavramına gelirse şayet... Buna inanıyorum. Büyüklerimizin de bizlere her zaman telkin ettiği gibi, "Çerkesler vatansızlığı iyi bilirler. Bu yüzden de ait oldukları vatana sahip çıkarlar." Nihayetinde soykırıma tabii olmuş ve vatanlarından zorla koparılmış bir millet. Genel olarak Atatürk'e de müthiş derecede bağlıdırlar. Dedemin isminin Mustafa Kemâl olması, benim de naçizane göbek ismimin Kemâl olması tesadüf değil. Ancak tabiidir ki bütün herkesi aynı kefeye koymak olmaz. Bunun tam tersi görüşte olan, aşırı milliyetçi, hatta daha da açık söyliyeyim ayrılıkçı tipler de yok değil (daha nereye ayrılacaksa artık). Genel gözlemim yaygın bir şekilde Atatürk ve Devrimlerine bağlılığın olduğu yönünde. Neyse. Herkes kendinden mesul sonuçta. Ben kendimi önce insan, sonra çok lazım olursa (ki olmaması tercihimdir) Çerkes kökenli bir Türk olarak görüyorum. Niyet önemli. Niyet iyi olduktan sonra üst kimlik-alt kimlik sadece teferruattan ibaret kalıyor. En önemlisi de aynı çatı altında yaşayan bireylere, kimlik farklılıklarını gözetmeksizin, insan aklına ve onuruna yakışır rasyonellikte, eşit ve adil bir yönetim anlayışına sahip olmak. Döverek, sindirerek, yasaklayarak değil; o çatıda kim varsa kucaklayarak, onları kazanarak, gerçekten severek, herkesin eşit olduğunu 'somut' olarak hissettirerek... Hayal ettiğim ülke tanımı da ahan da bu.

Not: Yukarıdaki paragrafın ilk kısmında yazdıklarım kesinlikle kimseye şirin gözükme çabası vs. değil. En nefret ettiğim şeydir. Fıttırırım hatta. Sadece gerçekler ve gözleme dayalı tespitler.

Ezcümle, Hakan efendinin söyledikleri bir bütün olarak okuduğunduğu vakit, öyle abartıldığı kadar da kötü şeyler olmadığını düşünüyorum. En azından kendisine yüklenilecekse bile doğru nokta burası değil. Diğer abukluklarını tartışırız.
Şahinoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Şahinoğlu'in Mesajına Teşekkür Etti