Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.02.13, 21:05   #10
Muradyum
...Çevre dostu...

Muradyum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 31
Ettiği Teşekkür: 1917
Aldığı Teşekkür: 4350
Rep Derecesi : Muradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Alyssa Monks - Gerçekçi Yağlıboya Tablolar | Amerikalı Ressam

Alıntı:
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL
Sence Sanat nedir Muradyum?.

Bence soru çok geniş kapsamlı.
Sanat nedir? Dedin mi benden cildler dolusu bilgi istiyorsun demektir.Sadece güzel sanatlar açısından konuyu başlatmak,
Resim,Müzik,Edebiyat,Tiyatro ve doğal olarak Sinema irdelenerek yapılacak sanat tanımı,maksadı ve Forum sınırlarını aşacaktır.
İstersen gel bu soruyu,konumuza uygun hale sokalım.Ben olsam böyle sorardım;
‘’Bu resimlerin neresi sanat değil?’’
Cevabım:Çünkü bunlar resim değil fotograf.

Önbilgiler olduğu halde,başta sen olmak üzere bazı arkadaşlarımın ilk izlenimleri şu;
ReaL:Adeta fotoğraf makinesinden çıkmış gibi..
Rukia: Bunlar fotoğraf sen de bizi kandırıyorsun değil mi Lale.
Canan: Bu da ayrı bir sanat. Resimler çok güzel canlı gibi duruyorlar tıpkı fotoğraf gibi.
DarkAngeL: Bildiğin fotoğraf bunlar
Sevda: Hem tabloya hem fotoğrafa benziyor çalışmaları.
Yunus Emre:bana bunların fotoğraf olmadığını söyleyene inanmam.
CadII: Muhtemelen, hepsi de fotoğraftan kopya
Ayshe: Çok beğendim gerçek gibi çok başarı.
Aristo: Dijital olarak değil,normal yapabilmeli diycem ama imkansız,o yüzden pek sanat diyemiyorum.

Eski değil,aynı hafta içinde açılan bir başka sayfada,gerçek bir ressamın,Monet’in resimleri için aynı soruları neden soran yok?.
Çünkü Monet’in resimleri,estetiğin altın kesit’ine göre resim de ondan.

Ya diğerleri,bir takım tekniklerle resimleştirilmiş objeler.Burada,izninizle hiç sevmediğim bir deyimi kullanmama izin verin:
Çünkü bunlar ‘’Resim’’ değil ‘’Çakma Resim’’dirler.
Aşağıda tartışma konusu resimlerden, Üsküdarlı Hoca Ali Rıza’dan,
Hikmet Onat’tan,Monet’ten ve sevgili Formdaşımız Erkan Gürkan’dan resimler sunuyorum.

Tartışma Konusu Resimler:

Sonra klasik yöntemle yapılan Resimler:

Tartışma konusu foto/resimler dikkat çekici,estetik ve ilginç,ama sanatsal açıdan,bence resim değil.Neden?.
İşte konunun özü bu:
Foto/resimlerde sanatçının yıllarca süren çilesi,bu çile ve emeğin ürünü alt yapı,o sıcak yürek yok.
Rüzgar yok,oksijen yok,çizip karalamak yok,tercih yok.Ve en önemlisi aşk yok,sevgi yok,yorum yok.

Foto/resimlerde de kırlar,dağlar,denizler,insan denen büyü…olsa da,uzun ömürlü değil
Çek fotografı,kapan atelyeye,uğraş,didin uydur;sonra çık o fotografa resim de,sanat de.
Söz buraya kadar gelmişken izninizle sorayım:Paranız varsa ve ister estetik amaçla,ister yatırım amacıyla olsun resim almak isteseniz,
Hoca Ali Rıza’nın,Hikmet Onat’ın,Monet’in veya Erkan hoca’nın resmini mi,yoksa modern teknikle işlenmiş bu fotografları mı alırdınız?
Unutmayın ki evdekilerin ve dostlarınızın ilk söyleyecekleri:’’Ne güzel Fotograflar’’ olacaktır.
Bu resimlerin kalıcı’lığı,yarını yoktur.