Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.02.13, 02:50   #114
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 135
Ettiği Teşekkür: 11972
Aldığı Teşekkür: 17675
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Üniversitelerdeki türban yasağı kaldırılmalı mıdır ?

Güzel memleketimin güzel insanlarına "baş örtüsü siyasi bir simgedir" demeniz ne kadar etkili olabilir? Bu soruyla girmek istiyorum.

Ben bozkırda yetiştim. Anadolu insanının yaşadığı kültürü bilmek, eğitim seviyesini, dünya görüşünü az çok çözmüş olmak gerek bazı söylemlerin gideceği yeri hesap edebilmek için.

Şöyle örnekleyeyim. Erbakan'ın adil düzen söylemi ile sosyalist söylem arasında ne fark vardı da Erbakan Başbakan olabilirken sosyalist partiler yüzde birlik dilimler içerisinde kaldı her zaman? Erdoğan ne anlatıyor da yüzde elli oy alıyor, dürüstlüğünden emin olduğumuz isimler parti meclislerine bile giremiyor?

Halkın dilinden konuşmakta bitiyor olay. Sosyalist kardeşlerimiz burjuva, proletarya, faşizm, gibi sözcükleri çok severler. Bunları da her fırsatta kullanırlar. Misal Ankara Konur Sokak. Her gün orada bağır çağır halka hitap ettiklerini zannediyorlar. Peki Fatma Teyze ne anlıyor bu bağırtıdan? Efendim, sormak istiyorum, halkçı partilerin hedef kitlesi kim de, bu jargonu uygun görüyorlar?

Türban meselesi de aynen bu açıdan değerlendirilmesi gereken bir konu. Yıllar yılı Atatürk ve CHP'nin türban düşmanı olduğunu söyleyen güruha karşı, laiklik düşmanı demekten öte ne yaptılar? Siyasi simge olmadan önce neredeydiniz? Şimdi, son 20 yılda siyasi simge olan baş örtüsü, daha önce yok muydu?

Sen Anadolu'nun cahil kalmış insanını yanına almak, kazanmak istiyorsan önce onun dilinden konuşmayı öğrenmelisin. Laiklik elden gidiyor, dinciler öcüdür dersen, adam da din düşmanı zanneder seni.

Türbanın tek bir siyasi partinin oy potansiyeli olmaması, gerektiğinde sahiplenilmesi gerektiğini anlayanların, kara çarşaflıları partiye kabul eden bir zihniyete dönüşmesine ben de çok şaşırdım. MHP zaten türbana düşman filan değil. Sonuçta muhafazakar tabandan beslenen partilerden biri. CHP'ye ne oldu da kara çarşafa bi gel dedi, bi git dedi?

Türbanın vicdani bir seçim olduğunu düşünmez, düşmanlık simgesi gibi görürsek, benim toplumumda işittiklerim sandığa yansır. Bu sebeple türban yasağının kaldırılması taraftarıydım ve buna partilerin ortak çıkması, destek vermesi gerektiğine inanıyordum. Komisyonlarda bu yönde söylemler yükselmeliydi. MHP bu hamleyi yaptığı için AKP'nin koltuk değneği ilan edildi üstelik. Ki bu koltuk değneği olayını başka zamanlarda kanıtladı, inkar edecek değilim.

Buzdolabını, kömürü geçelim. Din üzerinden siyaset bu ülkede en büyük silahtır. Cumhuriyet kurulduğundan beri de en büyük oy potansiyelidir. Din elden gidiyor diye sokakta bağırsa biri, anında toplanan insanlar bilip bilmeden herkesi yakma, baş kesme potansiyeline sahiptir.

İmam Hatip liselerinin fakir çocukların okuma imkanı olduğunu, bu yüzden "iyi" olduklarını düşünen insanlara, devletin her çocuğu eşit şartlar altında okutmak zorunda olduğunu ve İmam Hatipler olmasa da çocukların eğitim fırsatlarının olduğunu anlatmak çok zor. Bunu anlatmak isteyen siyasiler de yok zaten.

Uzun yazdım. Siyasi simge diye varlığını inkar etmeye çalıştığımız türban daha da güçlenmiş şekilde karşımızda duruyor. Siyasette manevra kabiliyeti gerekli bir özelliktir ve maalesef bizim dürüst siyasetçilerimizde bu manevra kabiliyeti yok. Bir zamanlar hakaret amaçlı türemiş gomünist gibi, şimdilerde statükocu terimi hakaret olarak yağıyor. İkisinin de manasını bilmeyen bir güruh tarafından üstelik. Hedef kitle Fatma Teyze ve onun gibiler değilse, aydınlardan alınacak oylara kalırsın. Türban serbestisi kamunun her alanını kapsar. Bu daha başlangıç hanımlar beyler. Jargonunuzu bir daha gözden geçirin.