Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.02.13, 15:49   #377
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Günün İçinden...

Ankara Gazi Üniversitesi öğrencisi, 21 yaşındaki bir arkadaşımız (Sinem Gülcan) geçen sene Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in üniversiteye gelmesini protesto için, Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sini okuyor.

Bunun üzerine arkadaşımız kaldığı devletin yurdundan atılıyor, aldığı burs kesiliyor. Gençlik Bakanı Suat Kılıç’ta öğrencinin yurttan atılışının çok yerinde olduğunu söylüyor.


Okuyupta devletin vekillerinden bu kadar büyük tepki alan Gençliğe Hitabe bakalım neler diyormuş, bir kez daha hatırlayalım;


''Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur.

Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir.

İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.


Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetln imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir.

İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dagıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hiyanet içinde bulunabilirler.

Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler.

Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!''


Gençliğe Hitabe’de aynen bunlar yazıyor…

Peki, bu satırların neresinde bir yanlış var da, bu kadar tepki alıyor? Hitabe tamamen Türk gençliğine Atatürk’ten tavsiyeler dolu. Yurdunu, ülkesini seven her Türk gencinin, olası bir düşmanlıkta, olası bir saldırıda yapması gerekeni ve bunu yapmak için de muhtaç olduğu kudretin, damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu ne kadar da güzel nasihat etmiş Atatürk.

Bu satırlarda yanlış olan ne? Neden sakıncalı bulunmuş bu sözler? Neden korkulmuş?

Türk Gençliği olası bir saldırıda birinci vazifesi olan, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmesin mi?

Bu satırlarda gocunulanacak birşeyler mi var onlar açısından da, Gençliğe Hitabe’yi okuduktan sonra, ülkesi adına böylesi güzel duygularla dolu bir öğrencinin ödüllendirilmesi gerekirken, ihtiyaç duyduğu yurttan ve burstan mahrum kalması sağlanmış?

Ben anlayabilmiş değilim, belki bir bilen bana açıklayabilir
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.