Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.03.13, 14:43   #1
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 28
Konular: 197
Mesajlar: 821
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4394
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Liselere Giriş Sistemi DeğişiyorMEB liseleri akademik, meslek ve dini olarak üzere üçe ayırarak öğrencileri ortalamasına göre bu okullara yerleştirmeyi planlıyor. Uygulama hayata geçerse imam hatip liseleri için baraj olmayacak. Meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenci imam hatibe ya da özel liseye yönlendirilecek.

Cumhuriyet'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), lise türleri ve liselere geçiş için üzerinde çalıştığı “sınavsız sistemin” ayrıntıları netleşmeye başladı. Buna göre “liseler akademik, meslek ve dini lise olarak üçe ayrılacak”. Ortaokulda öğrencilerin “ders notları, davranış ve faaliyet puanları birlikte hesaplanarak”, “liselere yerleştirme puanı” oluşturulacak. Baraj puanını geçen öğrenci akademik liseye barajın altında kalan öğrenci ise meslek lisesine yönlendirilecek. İmam-hatip liselerinin yer aldığı dini liseler ve özel liseler ise herhangi bir baraj puanı ile ilişkilendirilmeyecek.

Sınav değil ortalama
Edinilen bilgiye göre, tüm liseler, Anadolu liselerinin yer alacağı “akademik lise”, “meslek lisesi” ve imam hatip liseleri ile Anadolu imam hatip liselerini kapsayan “dini lise” olarak üçe ayrılacak. Fen liseleri ve özel liseler ise sistemin içinde ayrı bir kategoride yer alacak.
Liselere geçişte sınav sistemi yerine her öğrenci için “Liselere Yerleştirme Puanı” oluşturulacak. Yerleştirme puanı için, ortaokul öğrencilerinin 5, 6, 7 ve 8. sınıflardaki başarıları; “akademik”, “davranış”, “faaliyet” alanlarında hesaplanacak. Üzerinde durulan hesaplamalardan birine göre, öğrencilerin “karne notlarından oluşan akademik puanlarının yüzde 60’ı”, okul içindeki “faaliyetlerinden elde edecekleri puanların yüzde 10’u” ile birlikte “davranış notlarının yüzde 30’u” yerleştirme puanlarını oluşturacak. Davranış notlarının hesaplanması için ise mevcut sistemdeki “karnelerin sağ tarafında yer alan unsurlar” revize edilecek.

Meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenci imam hatibe gitmek zorunda
Liselere Yerleştirme Puanı öğrencilerin kaderini belirleyecek. Çünkü puan üzerinde belli bir barajı geçen öğrenci “akademik liselere” yerleştirilecek. Barajın altında kalan öğrenci ise meslek liselerine yönlendirilecek. Üçüncü lise türü olan “Dini liseler için herhangi bir baraj puanı belirlenmeyecek”. Liselere yerleştirme puanı düşük olduğu için mecburi olarak meslek liselerine yönlendirilen öğrencinin, meslek lisesini tercih etmemesi durumunda dini liselere ya da özel liselere gitmek zorunda kalacak. Bakanlık bundan başka yerleştirme puanı hesaplama formüllerinin üzerinde de çalışıyor. Ancak formül ne olursa olsun “yerleştirmede adrese dayalı sistemin” uygulanacağına kesin gözüyle bakılıyor.


"Denetimsizlik ve suistimal artacak"
Bir başka formül ise “liselerin kendi sınavlarını kendisinin yapması”. Ancak bu sistem, Liselere Yerleştirme Puanı’nın esas alınacağı sistemle paralel yürütülebilecek. Barajı aşan öğrenci kendi mahallesindeki akademik liseye yönlendirildiğinde, kontenjan yeterli gelmezse sınava tabi tutulacak. Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, bununla ilgili olarak “Sadece adı belli liseler değil, özellikle büyük kentlerdeki tüm liseler kontenjanı yeterli olmadığından sınav sistemine başvuracak” dedi. Yıldız, üniversiteye geçiş sisteminde de liselere geçiştekine benzer bir not ortalaması sistemi üzerinde çalışıldığını aktardı. Yıldız, “isteyen lisenin kendi sınavını düzenlemesi” ile ilgili olarak “Anladık ki, gizli servis gibi çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, ayrıntılarını kamuoyunun bilmediği çalışmada sınav sistemini kaldırmıyor. Merkezi sınavın yerine parçalanmış bir sistem getiriliyor. Bu da denetimsizliğin ve çeşitli suiistimallerin daha da artması anlamına geliyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla