Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.03.13, 09:31   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 555
Mesajlar: 2,566
Ettiği Teşekkür: 20683
Aldığı Teşekkür: 11138
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Hugo Chavez Öldü Derken, Atatürk Kimdir?

HUGO CHAVEZ ÖLDÜ DERKEN, ATATÜRK KİMDİR?


Latin Amerika ülkelerinden biri olan Venezuella devlet başkanı HUGO CHAVEZ, halkının refahı ve mutluluğu uğruna verdiği savaşı hemen hemen kazanmış iken, vermiş olduğu yaşam savaşını kaybetti. Toprağı bol olsun son 50 yıl içinde ülke idarelerine gelen idareciler içinde kişiliği, idaresi ve halkının insanı olması ile önemli bir liderdi.

Saniyen aklıma kendi ülkem olan Türkiye'nin ezeli ve ebedi lideri, Cumhuriyetin kurucusu ve hamisi Mustafa Kemal Atatürk geldi. Liderlik vasıfları, doğumundan ölümüne kadar çok hızlı bir şekilde Atatürk hayatı geldi geçti gözümün önünden.

Kimdir Atatürk derken hepimizin bildiği söylemleri ile idaresi geldi ve bilgi tazeleme adına hemen yazıya dökerek paylaşmayı yeğledim.

Atatürk 1881 yılında doğmuş, 10 Kasım 1938 yılında saat 9. 05 de İstanbul Dolmabahçe sarayında vefat etmiştir. Bir Türk olan Atatürk, yaptıkları ile ve milletine kazandırdıkları ile Atatürk olmayı milyon kez hak eden biri idi.

Kısa bir tarih anımsaması; Türk'lerin çeşitli boyları olan, orta Asya’dan göç ederek bu günkü adına Anadolu denilen Türk yurduna yerleşmiş Türk’lerin, Osmanlı adı ile bilinen Türk boyunun idaresi altında birleşerek 1299 yılında Osmanlı imparatorluğu kurulmuş , 623 yıl devam eden bu imparatorluk Atatürk tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1920 yılında kuruluşuna kadar devam etmiştir.

1914-1918 yılları arasında sürmüş olan Birinci dünya savaşında yenilgiye uğrayan devletler yanında yer alan Osmanlı devleti, itilaf devletleri adı verilen galip devletler tarafından toprakları ve illeri bölüşülmeye başlanmış, İtalyan’lar Antalya ve çevresi, Yunanlılar Eğe bölgesi ve çevresi, İngilizler İstanbul ve çevresi, Fransızlar G.antep, Adana, K.Maraş ve çevresini işgal etmeye buralara askerlerini göndermeye başlamışlardır.
Türk yurdu olan Anadolu’nun yabancılar tarafından işgal edilmesine gönlü razı olmayan ve kendiside bir Türk subayı olan Atatürk, İşgalci devletler ile işbirliği yapan o günün idarecisi olan ve adına Padişah denen idarecilere karşı gelmiş, Anadolu içlerine giderek Samsun, Erzurum, Sivas gibi bölge illerinde toplantılar yaparak Türk milletini uyarmış, istilacı yabancı güçlerin yurdumuzdan atılması için gerekenler yapılmış ve savaşlar verilerek Anadolu yabancılardan temizlenmiş ve 29 Ekim 1923 yılında Ankara'da Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Osmanlı idaresinde olmayan haklar Cumhuriyet ilanı ile birlikte Türk milletine kazandırılmış, Osmanlı zamanında malı ile canı ile Padişah'ın malı olan insanlar Cumhuriyet ile birlikte yurttaş olmuşlar, medeni ölçülerin emrettiği hakların tümüne kavuşmuşlardır.

Yukarda anlatıldığı şekilde kendine hizmet etmiş olan bu Türk çocuğu Mustafa Kemal'i, Türk milleti kendine Atatürk yapmıştır. Atatürk ise "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE" diyerek, Türküm diyenleri kutlamıştır.

Atatürk çocukları, gençleri çok severdi. Bunun için Cumhuriyetin ve vatanın korunması için kendini her yaşta genç hisseden Türk insanına, "GENÇLİĞE HİTABE" isimli söylemi ile görev vermiş, ülkenin, Cumhuriyetin ve devrimlerinin hangi şart ve ahvalda nasıl korunacağını anlatmış, muhtaç olduğun güç ve kuvvet olursa damarlarında asil kan buna yeter demiştir.

Çocukların iyi yetişmesi için Öğretmenlere talimat vererek Türk milleti sizlerden "İlmi hür, irfanı hür, vicdanı hür" nesillerin yetiştirilmesini bekler diyerek tenbihlemiştir.

"Türk; Övün, Çalış, Güven" diyerek Türk milletini moral açıdan motive ederek üretkenliğe teşvik etmiştir. 10. yıl nutku çok önemlidir. Az zamanda çok büyük işler yaptık hepsi sizin sayenizde ve çalışkanlığınızda diyerek Türk milletine teşekkür etmiş, işte Ne Mutlu Türküm diyene sözünüde burada ifade etmiştir.

23 Nisan 1920 TBMM açılışı ile "hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" denmiş ve Padişah hakimiyetine fiilen son verilmiştir. 23 Nisan 1920 Dünya'da bir eşi daha olmayan şekilde Türk çocuklarına bayram, 29 Ekim 1923 Cumhuriyet kuruluşu Türk milletine bayram, 19 Mayıs 1919 Samsun'a çıkış Türk Gençliğine bayram, 30 Agustos askere ve tüm Türk milletine Zafer bayramı olarak hediye edilmiştir.

Cumhuriyet çok zorluklarla kurulmuş ve insanlarımızın savaşlarda hayatını kaybetmesine sebep olduğundan büyük Atatürk savaş çok elzem olmadıkça cinayettir demiş, bunun için"YURTTA SULH CİHANDA SULH" öğüdünde bulunmuştur.. Ve Cumhuriyetin korunup kollanmasını da Cumhuriyetin kuruluşunda aktif görev alan Türk Silahlı Kuvvetlerine görev olarak vermiştir.

Ölümünden yıllar sonra Atatürk ile ilgili Birleşmiş Milletlerin bir kurumu olan UNESKO, aşağıda ki metni kabul ederek Atatürk'ün nasıl bir tarihi şahsiyet olduğunu tüm düyaya ilan etmiştir.

ATATÜRK KİMDİR?

"Uluslararası anlayış ve işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi; olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci,
Sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder,
İnsan haklarına saygılı,
dünya barışının öncüsü,
bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayrımı göstermeyen
eşsiz bir devlet adamı,
Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu."

Yukardaki metin: Atatürk'ün doğumunun 100. yılında Birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür teşkilatı olan "UNESKO" ya üye 152 ulusun oy birliği ile almış olduğu karar metnidir.

Bu tarihi şahsiyeti Türk milleti kendine Atatürk yapmıştır. İlkeleri ve devrimleri, kurduğu Cumhuriyet ve ilkeleri, Türk milletinin değişmez dusturları ve uyulması gereken öğretileri arasına girmiştir. İlkelerinin içinde öyle değerler varki, kurucu irade ve Anayasa BU DEĞERLERİ, değişmez ve değiştirilmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükümler olarak Türk milletinin yaşam biçimi yapmış, Türk milleti yaşamını ve devlet hayatını bu ilkelere göre tanzim etmiştir.

Atatürk'ün ilkeleri ana başlıklar halinde;

Cumhuriyetçilik,
Halkçılık,
Laiklik,
Milliyetçilik,
Devletçilik,
Devrimciliktir.


Atatürk'ün Türk milletine kazandırdıklarından ve yaptığı hizmetlerinden dolayı onu teşekkürlerle, rahmetle, sevgi ve saygı ile her zaman anıyoruz, anmaya devam edeceğiz.
Karanlık odaklar Atatürk ve ilkelerine karşın her tür melanet uygulamalarını Türk milletinin çoğunluğu hilafına, hayata geçirmeye çalışsalarda, Türk milleti hayatından, çocukların gençlerin hayatından çıkarmaya çalışsalarda, Tevhid-i Tedrisat denilen eğitim öğretim sistemini irtica'ya, karanlığa ve gericiliğe teslim etmeye çalışsalarda, kaldırılmış olan tekke zaviye, medrese gibi ilkellik içeren kurumlar yeniden ihya edilmeye çalışılsada, bizler Atatürk'ü anmaya, ilkelerini savunmaya devam edeceğiz, içimizde kan uykusunda uyuyup uyanmayı beceremeyenlerin varlığına rağmen, gaflet, delalet ve hatta hıyanet içinde olanların varlığına rağmen bunları yapmaya devam edeceğiz.

06.03.2013
Mustafa Akten
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.