Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.03.13, 10:42   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 532
Ettiği Teşekkür: 21541
Aldığı Teşekkür: 11270
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart 8 Mart Dünya Kadınlar Günü (Kadın ve Ana)

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ(KADIN ve ANA)

"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."

"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki kütlenin bir parçasını ilerletelim ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkca öteki yarısı göklere yükselebilsin? Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil,omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."
Mustaf Kemal Atatürk

Anaların bu günkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir. Bu günün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, çocuklarını bu günkü hayat şartları için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasıf taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız hatta erkeklerimizden çok aydın, daha çok feyizli; daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer milletin anası olmak istiyorlarsa.
Mustafa Kemal ATATÜRK…

"Müşterek dinimiz olan İslam dini cennet anaların ayakları altında demiştir."

Yukarıdaki Atatürk söylemlerinden hareketle, Türk Kadınlarının annelerinin hangi vasıfları taşıyarak anne olduklarını bir kez daha anlamış bulunuyoruz.
İyi bir Anne'nin hangi vasıflar ile donanımlı olduğunda ki, bu donanımlar içinde iyi bir eğitim, iyi bir aile, çevre, okul arkadaşlardan aldığı eğitim ve müspet ve medeni kazanımlar başta gelmeli ki, onların dünyaya getirip, yetiştirip eğiteceği çocukları,Türk bireyleri içinde faal bir uzuv haline gelsin.
Türk kadın ve anneleri ancak müspet ilimlerde ileri eğitimleri sayesinde Atatürk'ün işaret ettiği çocuklara sahip olacağımızı yine Atatürk anlatımlarından anlamış bulunuyoruz.

Vasıflar derken, her konuda her zaman söylediğimiz eğitim başta gelmektedir. Yarının Kadınları ve Anaları olacak Türk kız çocukları, Atatürk'ün hedeflediği gibi donanımlı ve eğitimli olmak, bakabileceği, ısıtabileceği, okutabileceği, bir insan evladı nasıl olmalı ise o şekilde nitelikli çocuklar yetiştirmelidir. AKP Başbakanının zırvaladığı gibi niteliklerini göz ardı eden sadece sayı itibarı ile çok çocuğun bu gün yaşadığımız işsizliğin ve yatırımsızlığın her türlü sosyal açmazın kaynağı olduğu unutulmamalıdır

8/Mart/2013 Dünya kadınlar günü ve her günün onların olmasını istediğim Anneler günü, tüm Türk Kadınlarına Analarına kutlu olsun her Kadının ve Ananın istisnasız ellerinden öpüyorum.. Eğitimli, donanımlı kadınlarımızın çok olduğu, erkek eğemen feodal erkek toplumdan kurtulmuş, kendisine yaşam alanı olarak feodal erkek tarafından çizilmiş fasit daire içinde kalması öğütlenen kadınlardan olmayan, horlanmayan, 2. ci sınıf insan muamelesi görmeyen kadınların çok ve üstün olduğu bir toplum dileğimiz baki olmakla birlikte, Berdel, Berivan, Kuma olmayan, feodal erkeğin cinsi latif saydığı kadından olmayan, erkeğe çocuk doğurmada kuluçka makinesi görülmeyen günleri ve anlayışı diliyorum.

Ben kendi Anamı kadın olarak rahmetle anarken içimden ve daima anarken, şunu söylüyorum:

Hep zamana yenik düştük
esiri olduk anlamsız koşuşturmaların,
belki kiymetini bilemedik
Gereğince o güzel anamızın.
Şimdi yerini çok arıyoruz,
seni yüreğimize yazdık,
asla unutmayacağız,
kabrin nur,
mekanın cennet olsun
kınalı saçlı anamız....

Kimi der ki kadın; Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın; Yeşil bir harman yerinde,
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir. Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran,
Kimi der ki çocuk doğuran...
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal...
O benim kollarım, bacaklarım, başım...
Yavrum, annem, karım, kızkardeşim...
HAYAT ARKADAŞIMDIR....
Nazım Hikmet Ran

"Arif'ine kimler yavrum der anne? Beni evlat bilmez elbet her anne Senin evin, senin dizin saadet Nerde şimdi öyle mes'ud bir anne! Bir mukaddes kitap gibi öpeyim İnce solgun ellerini ver anne Camlarımı kırdı kış ah üşüdüm Pencereme çarşafını ger anne..." Arif Nihat Asya

Yetim büyümüş, hayatı boyunca anne hasreti çekmiş, yazarlar ve Şair'ler içinde en çok Anne ve Bayrak şiir'i yazan Şair olarak da bilinir Arif Nihat Asya.

Türkiye'de olumsuzluklara baktığımda, ağız tadı ile 8 Mart Dünya Kadınlar ve Analar günü Türkiye'de kutlu olsun diyemiyorum. Ben Kadın ve Ana'yı hiç bir zaman birbirinden ayrı öğeler olarak görmedim, Kadın deyince Ana, Ana deyince Kadın!

08./MART/2013
Mustafa Akten