Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.03.13, 02:33   #9
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 980
Ettiği Teşekkür: 45967
Aldığı Teşekkür: 39531
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Etnik kimlik mi ? Zenginlik mi?

Alıntı:
Etnik kimlik veya ayrıştırma çabaları ulusumuzun varolma savaşını verdiği kurtuluş savaşı sonrasında Atamızın ilkeler inkilaplar arasında dahi ilgilenmek zorunda kaldığı konuların başında gelmiştir.. Buna ilişkin anektodlar da bulunmaktadır.

Ayrıştırmalar ve veya etnik köken tartışmaları bir tarafa bazıları yanı ben gibiler.

Neye göre ayrıştırılacağını bilmeyenlerin en büyük sorunu tüm etnik kimlikleri hakkında eşhane şekilde bilgi edinme zorluğudur.. Bu da bizi diğerlerinden ayrıştıran diğer bir ögeye vesile olmaktadır..

Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi almak isterim..
Açık söyleyim, konu benim son derece alakadar olduğum kelimelerle dolu olarak açılsa da ben soruyu ve tartışılmak isteneni tam anlayamadığım için biraz atıl kaldım.

Sonuçta Türkiye' nin önemli bir nüfusu gerek Osmanlı' nın son zamanları , gerekse de Türkiye Cumhuriyeti' nin ilk kuruluş yıllarından sonra Türkiye' ye gelmişler. Ki ben de ataları Yunanistan' dan mübadele ile gelen dedelerin çocuğuyum. Macir/muhacir derler bize.

Balkanlardan çok müslüman göç almıştır Türkiye... Özellikle de Bosna' dan, Yunanistan' dan, Makedaonya' dan, ve Arnavutluk' tan... Ha bunların bir kısmının etnik kökeni türktür. Bir kısmı ile tek ortak nokta Osmanlılık ve İslam dinidir.

Kafkaslardan' da 1800' lü yılların 2. yarısında çok sayıda adige gelmiştir ki bugün sayıları en az 6 milyon civarındadır...

Elbette bu ülkede yaşayan her kişinin türk olmak diye bir zorunluluğu yok.

Ancak dün olduğu gibi bu çağda da ULUS DEVLET olamazsanız, emperyalistlerin ''böl-yönet'' politikalarına karşı duramaz, bütünlüğünüzü koruyamazsınız.

Osmanlı sadece gerici, dinci olduğundan dolayı yıkılmadı. Osmanlı' nın yıkılma sebepleri arasında ''ulus devlet'' olamamak da vardır. Tüm Avrupa (düşmanlar diyelim onlara) ulusal devletlerini kurmuş, bu ulusal devletler, Osmanlı yönetimi altında ki çeşitli milliyetlere ''bağımsızlık'' meşalesi (!) olmuş ve Osmanlı' nın en zayıf olduğu anda kendş ulusal devletlerini kurmak için Osmanlı' ya karşı mücadeleye girişmişlerdir.

Atatürk, bu çağda ayakta kalabilmenin, bir ülke olabilmenin ve bir devlet kurup yaşatabilenin biricik yolunun ulusal devlet olduüunu görmüş ve hem Osmanlı' dan Misak-ı Milli sınırları içinde miras kalan hem de Balkanlar ve Kafkaslar' dan gelen gelen farklı etnik grupları bir ulus devleti altında bütünleştirmek istemişti.

Bu itibarla, etnik kökeni ne olursa olsun bu ulus devletin yaşaması ve bekaası için etnik kökenimiz ne olursa olsun bir kere türk olmayı kabul edeceğiz. Bu asla kendi etnik kökeninden vaz geçmek değildir. Bu ırkçılık ve dayatmacılık da değildir. Bu sadece ve sadece var olmanın şartıdır.

Benim sülalemde Arnavut, bulgar türkü, boşnak ve hatta ne ararsan vardır. Ermeni bile varmış ha!.. Ama namazında, orucunda olan, yani bize dönüşen cinsinden...

Bir insan etnik kökenini bilsin... Ama bu vatanın bekaası için türklüğü de bir çatı kabul etsin.

Yoksa, 10 yıla varmaz, ki AKP' nin 2023 hedefi Türkiye' nin haritalardan silienmesi hedefidir; üzerine yaşayacağımız vatan bu Türkiye olmayacak.