Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.03.13, 12:34   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5999
Mesajlar: 25,850
Ettiği Teşekkür: 100739
Aldığı Teşekkür: 141636
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart ‘Peşkeş’ Tekkesi

‘Peşkeş’ Tekkesi


Kurtuluş Savaşı'nda istihbarat merkezi olarak çalışan, Anadolu'ya silah sevkiyatının üssü Özbekler Tekkesi yok pahasına bir dini vakfa kiralanıyor.

Müze yapılması karşılığında merhum Ahmet Ertegün tarafından milyonlarca lira harcanılarak restore edilen, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Özbekler Tekkesi şimdi bir dini vakfa yok pahasına kiralanıyor.

CUMHURİYET’İN TEMELLERİ BURADA ATILMIŞTI

1752′de Buharalı Nakşibendi dervişler tarafından Ahmet Yesevi geleneğinde Üsküdar, Sultantepe’de kurulan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya asker ve cephane göndermede gizli bir üs olarak hizmet veren, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e kadar birçok ismin uğrak yerlerinden olan Özbekler Tekkesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir vakfa kiralanıyor

ATATÜRK BİLE KAPATMAMIŞTI

1925′de çıkarılan Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması hakkındaki kanun yürürlüğe girdikten sonra da bile bizzat Ulu Önder’in emriyle kapatılmayan ve müze statüsüne sokulan tekke, sonraki yıllarda ilgisizlikten adeta harabeye dönmüştü.

Dedelerinin tekkesi ile ilgili 1990′lı yıllarda devreye giren Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün, vefatından sonra defnedildiği Tekke’ye ‘müze olması karşılığında’ milyonlarca lira harcamış ve restore ettirmişti.
Restorasyon çalışmasının ardından Müdürlük ile bir de anlaşma imzalayan Ertegün tekkenin müze olarak hizmet vermesini sağlamıştı.

ANLAŞMAYA RAĞMEN
3 memur tahsis edilen Müze şimdi Vakıflar Müdürlüğü tarafından kiraya veriliyor. Hem de yok paraya. Dini bir vakfa verilmesi konusunda sözleşme hazırlanan müze eğer sözleşme onaylanırsa aylık 4-5 bin lira gibi bir ücrete vakfa devredilecek.

UZMANLAR TEPKİLİ

Ertegün’ün sağlığında cebinden milyonlarca lira harcayıp müzeyi restore ettirdiğine dikkat çeken uzmanlar duruma tepkili. Uzmanlara göre yapılan tam bir ‘peşkeş çekme’
Müzenin mevzuatlara göre Vakıflar Müdürlüğü’ne bağlı kalması gerektiğini savunan uzmanlar durumun bizzat hükümet tarafından düzeltileceği umudunda.

Kaynak
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.