Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.03.13, 01:17   #1
Cumhur Tonba
Tam Üye

Cumhur Tonba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 22
Ettiği Teşekkür: 504
Aldığı Teşekkür: 1267
Rep Derecesi : Cumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerdeCumhur Tonba Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Bitkilerde hareket

Bazen bitkileriniz sizin istediğiniz yapmaz. Yerini değiştirirsiniz. Neden dersiniz. İşte başlıca nedenleri. İlginizi çeker diye sizlerle paylaşmak istedim. Ders notlarımdan. Hem de gençliğime gittim. Tam imtahan sorusu.

Bitkiler bir uyarı yapıldığı zaman durum değiştirme hareketi yaparlar. Bu hareketlere irkilme hareketi denir.İrkilme uyarılma yönüne olursa tropizma (Yönelme) uyarı yönüne bağlı olmazsa Nasti (Irganım) hereketi adını alır.

Başlıca Tropizma hareketleri şunlardır.

Fototropizma: Bitkinin yaprak ve gövdesinin ışığa yönelmesi artı, kaçması ise eksi fototropizmadır.

Jeotropizma: Kökün yerçekimine doğru büyümesi artı, zıt büyümesi eksi jeotropizmadır.

Higrotropizma: Bitki kökünün nemli topraktaki suya yönelmesi.

Kemotropizma: Kökün gübreye yönelmesi artı , asitten kaçması eksi kemotropizma.

Traumatropizma: Sarmaşıkların dokunduğu yere sarılması artı, köklerin engelden kaçması eksi.

Nasti Hareketleri:

Termonasti: Lale çiçeklerinin sabah serinken kapalı, öğlen sıcağında açık olması

Sismonsti: Küstüm çiçeğinin sarsılma ile yapraklarının kapanması.

Tiğmonasti: Etçil çiçeklerin böcekleri yakalamak için yapraklarını kapatması.

Fotonasti: Sarmaşık çiçeklerinin ışıkta açması, ışık yokken kapanması.