Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.03.13, 15:08   #11
Zeynep Sappho
Her şey aşk için...

Zeynep Sappho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 21
Ettiği Teşekkür: 4079
Aldığı Teşekkür: 4487
Rep Derecesi : Zeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura aboutZeynep Sappho has a spectacular aura about
Ruh Halim: Saygin
Standart Cevap: Neyzen Tevfik | 1879-1953

Neyzen'inin şiir ve bestelerinden daha çok fıkraları meşhurdur. . üstadın tüm fıkraları gerçekten başından geçen olaylardır. Bunların bir kaçı şöyledir ;

Edep
Tanıdığı bir subayı ziyarete, kışlaya gider. Subayın ricası üzerine askerlere ney çalar. Sonunda aska gelip zeybek oynamaya durur. Pantolonun düğmelerini iliklemeyi unuttuğunu gören erlerden biri " Efendi amca,edep yerin açıkta kalmış " der.Neyzen oyunu kesip keserek ellerini kaldırarak Tanrı'ya seslenir: " Çok şükür sana, nihayet karşıma edebim olduğunu söyleyen bir kulunu çıkardın "

* Hangisini içer

Yeşil aycı bir profesör, "içkinin zararları" konulu bir konferans veriyormuş. Konuşmasının bir yerinde dinleyicilere sormuş:
" iki kovadan birine rakı diğerine su doldurup bunları bir eşeğin önüne koysak, eşek hangisinden içer acaba " Dinleyiciler hep bir ağızdan " Suyu " demişler. " Neden suyu içer" demiş profesör, Neyzen hemen atılmış " Eşekliğinden "

Ahmet Rasim millet vekilliği döneminde bu espriyi Mustafa Kemal Atatürk'e anlatmış. M.Kemal bunu çok beğenmiş.
Atatürk beraberindekilerle bir aksam çiftliğinde içerken,az ötede dolasan bir köylü çocuğunu yanına çağırarak sormuş :
--Biz ne yapıyoruz ?
--Raki içiyorsunuz.
--Söyle bakalım, iki kovadan birine rakı diğerine su doldursak,bunları eşeğin önüne koysak,eşek hangisini içer ?
--Rakiyi !
--Aman, demiş,sebebini sormayalım!!!

* Yeyip içmek için mi ?

Neyzen,bir gün Mazhar Osman'la karşılaşır.
--İçmeye devam ediyor musun, Neyzen ?
--Neden sordunuz,Beni tedavimi edeceksiniz,yoksa yemeğe mi çağıracaksınız?

* Şişe çekerken

Neyzen,bel ağrılarından yakınmaktadır. Tanıdık doktorlardan biri: "En iyisi şişe çekmek" der, "ağrılardan kurtarır seni"
Ertesi gün bir dostu,Neyzen'i kaldırıma uzanmış,elinde rakı şişesini tepesine dikmiş şekilde görünce :

--Üstat,rakıyı bırakacağını söyleyip duruyordun,bakıyorum azaltacağına ölçüyü büsbütün kaçırmışsın.
Neyzen,dostunu yattığı yerden söyle bir süzer:
--Bu sefer doktor tavsiyesiyle içiyorum. Bel ağrılarından şikayet ediyordum;doktor "şişe çek" dedi.

* Nasıl görüyor ?
Birinci dünya savaşında iki gözünü kaybeden bir tanıdığıyla söyleşmektedir. Tanıdığı sorar:
--Durumu nasıl görüyorsun Tevfik'ciğim?. Neyzen "karanlık" diyecekken vazgeçer,
--Sizin gördüğünüz gibi,diye cevap verir.

* Yol veririm
Meyhanenin tuvaletine giderken,daracık koridorda bir kabadayı ile karsilasir. Birinden birinin kenara çekilmesi gerekmektedir.
Neyzen, " Müsaade et,geçeyim " der. Sarhoş kabadayı, "Sen kime kafa tutuyorsun babalık, ben senin gibi ciğeri iki para etmezlere yol vermem " diye aksilenir. Bizimki hemen kenara çekilir, " Ben veririm " der.

* Herkesin Bildiğini
Basın çevrelerinde tanınmış bir hanim,Neyzen'le karşılaşınca,
--Ask olsun,benim için aşifte filan gibi sözler söylemişsiniz ?
Neyzen elini sinek kovalar gibi sallamiş;
--Hanim,sen beni tanımıyorsun. Ben herkesin bildiği şeyleri söylemem .

* Kime uygunsa...
Moralinin bozuk olduğu bir gün, hoşlanmadığı bir adam masasına çöker ve münasebetsiz laflarla Neyzeni kızdırır. Adam bir ara;
--Üstat, bugüne kadar hiçbir yerde neden görev almadınız acaba ? diye sorunca,dayanamaz !
--Senin gibi hımbılların yerine geçmemek için der.

* Pisliğe bulaşmamak
Savaş vurguncularından birinin dedikodusu yapılmaktadır.
--Tonla parası var. Herifin bir eli yağda,bir eli balda... Nereye gitse,hemen yol açıyorlar.
Neyzen sorar :
--Gerçekten kenara çekiliyor mu herkes ?
--Çekiliyor
--Demek cebindeki pisliğe bulaşmak istemiyorlar...

* Benzetmede hata olmaz !
Kafayı iyice bulmuş,yalpalayarak giderken bir tanıdığa rastlar.
--Yazık dostum, yazık, canına hiç acımıyorsun. Bu gidişle sen fazla yaşamazsin.
Neyzen adamın yüzüne bakıp gülümser.
--Ömür denilen,içi su dolu fıçıya benzer,içindeki,azar azar da kullansan,hepsini de boşaltsan,mutlaka biter.