Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.03.13, 16:54   #1
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 28
Konular: 197
Mesajlar: 821
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4394
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cemaatin toplantısından dönen CHP'li konuştu



Cemaatin ABD'de etkin sivil toplum kuruluşlarından Türk Amerikan Birliği'nin (TAA) Washington'da yapılan 3. genel kuruluna CHP iki genel başkan yardımcısı, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla birlikte katıldı. Heyete başkanlık eden Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ile dönüşünde Washington izlenimlerini ve CHP kulislerinde tartışma yaratan "cemaatle buluşma" tartışmalarını Cumhuriyet'ten Utku Çakırözer konuştu.

LAİK VE DEMOKRATİK KİMLİK AŞINIYOR
"Kongre'de AKP pembe tablo çizerek Türkiye'yi ekonomi ve demokrasi alanında atılım yapan ülke gibi gösterme gayreti içindeydi. CHP adına yaptığım konuşmada iktidarın övündüğü ekonomik başarının aslında 90 yıllık Cumhuriyetin büyüme hızıyla aynı olduğunu anlattım. Basın özgürlüğünde Tanzanya, Haiti ve Arnavutluk'un gerisinde olduğumuzu aktardım. Enerji alanında dışa bağımlılık sorununa dikkat çekerken, dış politikada da komşularla sıfır sorun politikasının, sıfır komşuya dönüştüğünü anlattım. Türkiye'nin laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti kimliğinin aşınmakta olduğuna dikkat çektim. Konuşma sonrasında büyük ilgi ile karşılaştık. Türkiye'de güçlü bir muhalefet partisi varlığını hissettirdiğimize inanıyorum."

ABD İLE UYUMLU DIŞ POLİTİKA
"ABD'de yönetimin temel ayaklarından biri olan Kongre'den çok sayıda senatör ve Temsilciler Meclisi üyesi ile, dışişleri bakanlığından da bir müsteşar yardımcısı ile görüştük. Hem konferans hem de sonrasında Kongre ve düşünce kuruluşlarındaki temaslardan edindiğimiz ana gözlemlerimiz şunlar:
1. ABD'de Türkiye konusu önemli bir dış politika başlığı değil. Çin, Rusya, İran ve İsrail'i konuşuyorlar ama Türkiye gündemlerinde değil.
2. Türkiye'nin dış politikasının Amerika ile bire bir uyumlu olduğu tespitini sıkça duyduk. Ancak Suriye konusunda Esad sonrasında köktendinci unsurların egemen olmasından kaygı duydukları için frene basmış durumdalar.

ERDOĞAN'I ÖNGÖRÜLEMEZ BULUYORLAR
3. Rasyonel Amerikan politikası kendisine hasmane tutum takınmayan tüm liderlerle çalışmaktan yana. AKP ve Başbakan Erdoğan'a da bugüne kadar hep böyle bakmışlar.
Ancak şimdi Erdoğan'ın öngörülemeyen ve tutarlılık taşımayan söylemleri ciddi biçimde eleştiriliyor. Bunun son örneği Siyonizmi insanlık suçu gören sözleri. Hem 89 Temsilciler Meclisi üyesi hem de Güvenliği Koruma Konseyi bu sözleri sert biçimde kınayan bildiriler kaleme aldılar.
4. AKP'nin AB sürecinde frene basması da çok yakından izleniyor. AKP'ye yönelik ilk yıllardaki 'liberal demokrat' algısı yerini 'demokrasi için kontrol edilmesi gereken bir güç' algısına bırakmış.

CHP'DEN İLGİ BEKLİYORLAR
5. Amerika'da CHP görüşleri bilinmiyor. Her görüşmemizde 'CHP ABD ile daha fazla ilgilenmeli' beklentisini duyduk. ABD-Türkiye Dostluk Grubu'nun Senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki her iki eşbaşkanı da ülkemizde tutuklu milletvekilleri olduğunu bizden öğrendiler.
6. ABD'de kontrol ve denge üzerine kurulu bir başkanlık sistemi var. AKP'nin önerdiği sistemi anlattığımızda bunun Latin Amerika ülkelerinde olduğunu ve demokrasiyi getirmekten uzak olduğunu ifade ediyorlar."

CEMAATTEN BAŞKANLIK VE KÖŞK MESAJLARI
CHP heyeti ziyaret sırasında sadece Kongre'ye katılmakla kalmayıp cemaatin Washington'daki etkin örgütü olan Rumi Forum'u ve Rethink Enstitüsü'nü de ziyaret etmiş. Günaydın'a bu temaslarda cemaatin görüşlerine ilişkin izlenimlerini sorduğumuzda şu yanıtı verdi:
"Onlar gidişimizden memnunlar. 'Görüşlerinize katılırız, katılmayız ama ana muhalefet partisinin buradaki varlığı ve düşüncelerini açıklaması bir zenginliktir' dediler. Yeni anayasa, İmralı süreci, milletvekillerinin tutukluluk halleri, üniversite öğrencilerine baskılar, medyanın kontrol altına alınması ve sivil-asker ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Onlar bizim, biz de onların düşüncelerini anlamaya çalıştık. Farklı konularda farklı sinyaller aldık. Mesela 'başkanlık' sistemine çok sıcak bakmıyorlar. Seneye yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ise ilk turda bir isim seçilemezse sürecin her türlü sürprize açık olduğu izlenimi edindik."

GİDİP KENDİMİZİ ANLATMAYALAIM MI?
Ziyaretle ilgili basında ve CHP kulislerinde başlayan "cemaat" tartışmasına ilişkin de Günaydın şu değerlendirmeleri yaptı:
"Heyet TAA'nın CHP'ye daveti üzerine, partimiz tarafından görevlendirilerek gitti. Gezinin sponsorları da Ziraat Bankası, Halkbank ve THY idi. Genel Başkan görevlendirme yaparken kendisine bu konunun parti içinde tartışma malzemesi yapılabileceği görüşümü ilettiğimde 'Gidip partimizin görüşlerini anlatmak mı daha iyi yoksa hiçbir yere gitmeden oturmak mı?' diyerek gidilmesinden yana tavır koydu. Bizlerin siyasi ve ideolojik duruşu bellidir. Kendimize ve partimize güvenerek biz bu ziyarete çıktık. Önemli olan bizim görüşlerimizi net ifade etmiş olmamızdır. Bunu da başarıyla yaptık."

'HER KESİME DUYARLIYIZ'
"Cemaat ile yakınlaşma diye bir şey yok. Ama CHP toplumun tüm kesimlerinde ne olup bittiğine yönelik bir duyarlılık içinde. Önümüzde bir anayasa süreci, cumhurbaşkanlığı seçimi var.
Tarafların pozisyonunu öngörebilmek ve CHP'nin politikasını tüm verileri toplayarak belirlemek siyasetin alfabesidir. Dolayısıyla çağdaş bir sosyal demokrat parti olarak CHP tüm bu süreçlere açık ve duyarlı olacaktır. Avrupa'da ve Amerika'da tüm iş ve siyaset çevrelerinde bulunmak, ağırlığımızı hissettirmek ve görüşlerimizi açıklamak da aslında doğal görevimiz. AKP hakkındaki 'demokrat' algısını Avrupa'da nasıl tersine çevirmeyi başardıysak ABD'de de aynısını yapacağız."

Odatv.com
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti.