Konu: Nevruz
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.03.13, 09:12   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Nevruz

NEVRUZ


Nevruz kelime anlamı itibarı ile farsça bir kelime olup, Nev(yeni) Ruz(gün) kelimelerinin birleşmesinden oluşan yeni gün anlamına gelir. Orta Asya’dan başlayarak, Kafkaslara, Balkanlara kadar yayılan Türk bölgelerinde ve Türk kültürünün yaygın olduğu bölge ve ülkelerde 21 Mart’da kutlanmaktadır.

Keza tarih boyunca Selçuklularda, Osmanlı’da milli bayram olarak kutlandığı bilinmektedir Nevruz=Nevruz’ iye Alevi ve Bektaşiler arasında da kutlanır, Zerdüştler, Yezidilerin de ise bayram olarak kutladığı bilinmektedir. Türk boylarının birçoklarında yeni yıl olarak kutlandığı da bilinmektedir.

Ülkemiz dışında yaşayan Kürt kökenliler Nevruz’u Türki devletlerin kutladığı şekilde kutlamaya devam ederken ülkemiz içinde yaşayan Kürtlerden bir gurup, Nevruz gününü ideolojik bir anlayışa bağlayarak, ırkçılığa dayalı devlete kalkışma günü haline getirmiş, özellikle 1984 yılından beri bırakın Nevruz gününü şenlikler içinde coşku ile kutlamayı, KÜRTÇÜLERİN sayesinde bombaların patladığı, insanların vurulduğu, hainlik sloganlarının atıldığı devlete kalkışma halinin sergilendiği gün haline getirilmiştir. Evet 21 Mart bir bahar ve şenlik bayramıdır, coşku ve kaynaşma bayramıdır. Bunun böyle olduğunu bilen BM’ler 21 Mart gününü 2012 yılında aldığı bir karar ile Dünya Şenlik Günü olarak ilan etmiştir.

21 Mart sadece Nevruz değil aynı zamanda Dünya şiir günüdür. Bu gün dolasıyla;

Bir sogan soyuluyor
Ağlıyor gözler,
Türkiye soyuluyor
Aldırmıyor Öküzler.
Demiş olayım.

21 Mart aynı zamanda dünya Ormancılık,
21 Mart aynı zamanda dünya Davn sendromu,
21Mart aynı zamanda dünya uyku,
21 Mart aynı zamanda ırk ayrımcılığı ile mücadele,
21 Mart aynı zamanda dünya şenlik günü olarak kutlanmaktadır.

Şenlik, barış, huzur ve mutluluk günlerini çarpık ideolojik ırkçı yaklaşımları, bölücü zihniyetleri, ülkeye verdikleri can ve mal kayıplarından dolayı, bu günde bu saydığım katagöri içinde olan tüm Kürtçüleri kınıyor teröre arka çıkanları, kollayanları, destekleyenleri lanetliyorum.

21.03.2013
Mustafa Akten

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.