Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.03.13, 14:17   #7
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 28
Konular: 197
Mesajlar: 821
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4394
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Çocuk işci 18 lira için can verdi..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi No Pasaran Mesajı göster
4+4+4 zaten çocuk işçiliğinin önünü açan bir uygulama.
İlkokul 4. sınıftan sonra açık öğretimde okuma "imkanı" veriyor. Diğer bir deyişle kız çocukları eve tıkarken erkek çocukları da sanayiye gönderiyor. Hükumetin duyarlılığını buradan ölçebiliriz. Hükumet "hadi gidin çalışın" demiyor ama toplumsal gerçeklilik bu yönde.

Resmi olarak çocuk işçilik meslek liselerinde yaygınlaşacak. Çünkü hükumetin uygulamalarından biri de meslek liselerini sanayi bölgelerinde kurmak ve staj adı altında çocukları sermayenin çıkarları doğrultusunda fabrikalarda/atölyelerde çalıştırmak.12-13 yaşındaki çocukların emeğinden para kazanmanın "pratik" yollarından biri de bu şekilde oluşmuş oluyor.


Adana'da 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın iş cinayeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından CHP'li Sezgin Tanrıkulu, konuya ilişkin bir soru önergesi hazırladı.

Henüz 13 yaşında iş cinayeti sonucu hayatını kaybeden Ahmet Yıldız'ın ardından CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

“İktidarın sürekli sermaye yanlısı politikaları ve ölümlere ‘Ne güzelde ölüyorlar’ nitelendirmeleri Türkiye’de AKP iktidarıyla hayatın yok pahasına olduğunu kanıtlamaktadır. 4+4+4 düzenlemesi ile birlikte yüz binlerce çocuk okullarından uzaklaşmış, çoğunluğu aileleriyle birlikte hayatta tutunmak için ucuz iş gücü olma adayı olmuştur” diyen Tanrıkulu, Çelik'e şu soruları yöneltti:
“-Türkiye’de 18 yaş altında çalışan kaç kişi bulunmaktadır? Çalışma alanlarına göre dağılımları nelerdir?

-4+4+4 düzenlemesi ile birlikte okullarından uzaklaşan ve çalışmaya başlayan kaç çocuk bulunmaktadır? 4+4+4 düzenlemesi sonucunda çocuklarımızın ucuz iş gücü olmasını engelleyecek bir girişim olacak mıdır? Yoksa sermaye uğruna makine çarklarına çocuk kanını bulaşmasına emekçi ölümlerinde olduğu gibi seyirci olunmaya devam edilecek midir?

-Ülkemizde kayıt dışı çalışma oranlarının 2002 – 2013 yılları arası dağılımı nedir?

-Kayıt dışı çalışan 18 yaş altında çalışan kaç kişi bulunmaktadır?

-2002–2013 yılları arasında 18 yaşında olup çalışarak can veren kaç kişi bulunmaktadır? Yıllara göre dağılımı nedir?

-İktidarın 3 çocuk söylemlerinin gerekçeleri çalışan nüfusu arttırmaya yöneliktir. Can kaybının artık dakikalara tekabül ettiği bir ülkede iktidarınızın “Ne güzelde ölüyorlar” nitelendirmesi hala geçerliliğini korumakta mıdır?

-İş güvenliği ve sağlığı konusunda, her emekçi ölümünde yetersiz kalındığı tarafınızdan itiraf edilmektedir. Buna rağmen mensubu olduğunuz Parti tarafından bu konuda verilen önergeler sürekli reddedilmektedir. Bu doğrultuda sözleriniz sadece protokol gereğini mi yansıtmaktadır?

-Geçim sıkıntısının nefes aldırmadığı ülkemizde, 100 TL karşılığında masum hayaller pres makinesinde sonlanmaktadır. Bu sonuçlar Başbakan Erdoğan ve iktidarınızın 3 çocuk dayatma politikasının sonucuna dair bir ipucu vermektedir midir? İktidarınız için öncelik güvenli ve aydınlık bir gelecek mi yoksa sermaye dişlisinin doymadığı kana yenilerine eklemek midir?

-İş kazaları ve emekçi ölümlerini engelleyecek ne tür çalışmalar yapılmaktadır? Hayata geçirilen bir uygulama var mıdır? Varsa nelerdir?

-Yaşanan ölümler sonucunda denetleme vb. ihmali olan kaç kamu görevlisi 2002 – 2013 yılları arasından soruşturma geçirmiş veya görevlerinden alınmıştır?”

Kaynak
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti