Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.03.13, 08:51   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 541
Mesajlar: 2,815
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11420
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Türkiye'de Gazetecilik ve AİHM Kararları

TÜRKİYE'DE GAZETECİLİK ve AİHM KARARLARI.


Türkiye'de, ağır aksak işleyen, ayıplı, özürlü demokrasi
miz. yerini 11 yıldır adına ileri demokrasi denilen bir demokrasi anlayışına terk etti, bu demokrasi anlayışında izin verildiği kadar konuşma, izin verildiği kadar yazma, izin verildiği kadar Sendikacılık, izin verildiği kadar Dernek kurma, izin verildiği kadar Anayasal hak olan gösteri ve toplantı yürüyüşü düzenleme, izin verildiği kadar işçi haklarını savunma ve izin verildiği kadar Gaztecilik yapma!


Türkiye'de Gazetecilik durumu nedir? Denilip irdelendiğinde,
alınan bilgilere göre, 28 bin kadrolu veya sözleşmeli insan Basın sektöründe çalışmakta, 10 bin kişisi ise çeşitli suçlardan yargılanmaktadır. Son 4 yıl içinde 200 Gazeteci Cezaevine konmuş, bu gün 70 Gazetecinin, terör örgütü üyesi olmak savı ile ve bir çokları ise, mevcut hükümeti görev yapmaktan alıkoymak ve mevcut hükümeti darbe ile devirmek suçları savı ile haklarında ağırlaştırılmış ömür boyu ceza talepleri var.

11 yıl önce AKP siyaseten iktidar olmadan önce
Türkiye basın hürriyeti ve özgürlüğü adına dünyada 90.cı sırada yer alırken, bu gün 178 ülke sıralamasında basın hakları ve özgürlüğü adına 154. cü sıraya gerilemiştir.

Yandaş, yanaşma, ve besleme basın denilen basın tek taraflı tek yanlı, halk yararına olacak haberleri görmeden, halktan saklayarak, çok önemli Ulusal konularda milleti aydınlatmadan ve yazmadan, yazmaktan imtina ederek sadece ve sadece hükümete methiyeler dizmekteler, yazanların çizilenlerin ise Gazete patronları ve yazarları ile başlarına neler getirildiği bilinmektedir. Yazan çizen çok az sayıdaki Gazetecileri saygıyla ve takdirle selamlarım.

Darbe yönetimlerinde dahi görülmeyen faşist baskılar ve yıldırma politikaları 11 yıldır AKP hükümeti tarafından tam gaz uygulanmaktadır.


"KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞIMIZ YOK"


Yine
irdelenip derlenen verilerden anlaşıldığına göre Türkiye'de en çok ilgi görenler sıralamasında kitap 235 . ci sırada gelmekte, bir yılda Japonya'da kişi başı 10, İsveçte 7 ülkemizde ise 10 yılda ancak 1 kitap okunmaktadır.

En büyük büyük proplemimiz eğitimsizlik, 75 milyon nufuslu Türkiye'de 37.5 milyon kadın ve bu kadınların 6 milyonu okuma yazma bilmiyor, 8.5 milyon engelli ve özürlü vatndaşımız var 3 milyonu okuma yazma bilmiyor ve Türkiye genel nufusu içinde okuma yazma bilenlerin eğitim seviyesi % 95 i ilk okul!
Bu açmazımız ile Türkiye'de okuma yazma oranı çok düşük rakamlarda. . .

Türk milleti yukarda ana hatlarını verdiğimiz eğitim seviyesi ile seçimlere gitmekte, feodalite henüz ülkemizi terk etmediğinden, erkek eğemen bireyler oy verme olayında kadınlar üzerinde etkili olmakta
, seçimlere giren partilerin seçim bildirgelerinin okunması bir kenara, parti tüzük ve yönetmenlikleri ve proğramlarının, iktidara geldiklerinde halka neler vaat edildiği okunmamaktadır bile.

Sadece seçim meydanlarında ve salon toplantılarında popilist parti başkanı veya konuşmacılarının söylemleri ile onlara oy verilmektedir. Sonuç ortada!

Yukarıda ifade ettiklerimiz ile gerçek manada demokrasiye sahip çıkılamamakta, demokratik haklar halk yararına değil zümreler ve küçük kitleler lehine işletilerek bir avuç insan ülkenin kaymağını yer hale getirilmektedir.
Bu olay demokrasi özü ve adil paylaşım ile bağdaşmamaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2012 sonlarında açıklanan yıllık verilerine göre Türkiye, AİHM önünde ifade özgürlüğü ve adil yargılama konusunda en çok mahkum olan ülke konumunda bulunuyor.

Verilere göre, AİHM’e yapılan toplam 128 bin 100 dava başvurusunun 16 bin 900’ü Türkiye’ye ait. Türkiye bu rakamla Rusya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.Türkiye ile ilgili en fazla mahkumiyet kararlarının, “adil yargılanma” ve özgürlük ve güvenlik ihlallerinden oluştuğu, Ankara’nın bu kararların sayısı olarak, 47 ülkenin önünde yer aldığı deklare edildi

AİHM’nin 2011 yılında ‘adil yargılama’ konusunda verdiği toplam 455 kararın 80’inin, 30 u ‘ifade özgürlüğü’ ve mahkumiyetlerin 8’inin Türkiye ile ilgili olduğu açıklandı.

Türkiye'de Gazeteciler yarğılanırken en çok isnat edilen suçlar; şiddeti kışkırtma, devlet büyüklerine hakaret! Anayasal toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde görevli memura hakaret, memuru görev yapmaktan alıkoyma!

2008-2010 yılları arasında 5 bin civarında internet haber sitesi bloke edilmiş ve susturulmuştur. Basın hürriyeti ve düşünce hürriyeti adına bırakın yasal suç olmayı bu siteleri kapatmakla insanlık suçu işlenmiştir.

Haber vermek ve haber almak Anyasal bir haktır! Bu dahi faşizan uygulamalar ile AKP hükümeti tarafından engellenmektedir.


23.03.2013
Mustafa Akten
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.