Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.03.13, 12:22   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6015
Mesajlar: 25,878
Ettiği Teşekkür: 100826
Aldığı Teşekkür: 141722
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Diyanet, Türk ve Atatürk İfadelerini Hutbeden Kaldırdı.

Atatürk’e bir darbe de Diyanet’den


Diyanet, Türk ve Atatürk ifadelerini hutbeden kaldırdı.


Saygı ÖZTÜRK
İki yıl öncesine kadar Çanakkale Deniz Zaferinin yıldönümlerinde tüm camilerde hutbeler okunurken, Atatürk’ün askeri dehası ve kahramanlığından söz ediliyordu. Şimdi, hutbelerden Atatürk’ü de, Türk silindi.
Camilerde okutulacak hutbeler, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün onayından geçirildikt en sonra okutuluyor. Çanakkale Deniz Zaferinin yıldönümü nedeniyle her yıl okutulan hutbelerde, Atatürk ve Türk milletinin kahramanlığından söz edilirken, son iki yılda hem Atatürk hem de “Türk” hutbelerden kaldırıldı.Ankara Müftülüğü’nün web sitesinde “Hutbeler” bölümünde, 2008 yılından itibaren yayınlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi için yayınlanan hutbelerde yer alıyor. 2012 yılına kadar okutulan hutbelerde Atatürk ve Türklük vurgusu yer alıyor. Ancak 2012 ve 2013 yılında yayınlanan hutbelerde ise dünya da eşi benzeri görülmemiş bir savaşı yaşayan, savaştan ne pahasına olursa olsun galip çıkmaya kararlı olan Türk milleti ve Mustafa Kemal Atatürk’e yer verilmiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Atatürk’ün adının hutbede yer almadığını, ancak bazı dualarda adının geçtiğini söylediler.

CHP Milletvekili İhsan Özkes de, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Diyanet İşleri Başkanı mehmet Görmez’in, Çanakkale’de düzenlenen törende Atatürk’e bir fatihayı bile çok gördüğünü belirtmiş, Atatürk adının geçmediğine dayanak olarak Diyanet İnternet sitesini göstermişti.

Nereden nereye

Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran Atatürk’ün, Diyanet tarafından “yok” sayılmaya başlaması tepki çekti.
2009 yılındaki hutbede Atatürk’ten söz edilirken, “Cumhuriyetimizin kurucusu, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk” denilip onun sözleri de yer alıyordu. Örneğin 2009 yılındaki hutbede “ Bedr’in aslanlarıyla cennette komşu olan bütün şehitlerimizi rahmetle, başta M.Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimizi minnetle anıyoruz” deniliyordu.

Atatürk adının son kez geçtiği 2011 yılındaki Çanakkale hutbesinde “Cumhuriyetimizin kurucusu Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerinden dersler çıkarmalıyız” deniliyor ve Atatürk’ün ‘Efendiler! Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel ve herşeyden evvel, Türkiye’nin istiklâline, kendi benliğine, millî anânelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir’ sözlerine yer veriliyor.

Atatürk’ü hutbelerden sildiler

2012 yılından itibaren ise Atatürk tamamen hutbelerden kaldırıldı ve Anafartalar kahramanı unutturulmaya başlandı. Bu yıl ki Çanakkale hutbesinde Atatürk’ün adı geçmeden Çanakkale zaferi ile ilgili şöyle denildi:
“ Aziz ecdadımızın kanlarıyla sulanmış cennet vatanımızın her karış toprağı nice kahramanlık destanlarını haykırmaktadır. Tarihimizin her bir sayfası, onların şan ve şerefini anlatmaktadır. Böyle bir ecdadın varisleri olmanın haklı gururuyla başımız dik, alnımız açık bir şekilde onları her an hayırla ve minnetle yâd etmekteyiz. Ve bilmekteyiz ki, geçmişten ibret alarak Çanakkale ruhunu canlı tuttuğumuz müddetçe ulaşamayacağımız hedef, başaramayacağımız iş, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem olmayacaktır.

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü münasebetiyle başta Çanakkale’de olmak üzere, mukaddesatı uğruna canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığınca aziz şehitlerimiz için ülke genelinde okutulan 250 bin hatm-i şerifin kabulünü, kutsal değerler etrafında kenetlenmeyi ve birlik beraberliğimizin daim olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.”
Kaynak

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.