Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.03.13, 19:16   #3
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1420
Mesajlar: 5,735
Ettiği Teşekkür: 18126
Aldığı Teşekkür: 24870
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: CHP'li Tunay: Risale-i Nur Okuyun

Biraz araştırayım dedim!

Bunu osmanlıca ve arapça bilmeyen anlayamaz, bu vekil nasıl anlamış? Yoksa bu dilleri biliyormu? Yada birilerimi ona anlattı da öylemi anladı?

Şimdi Ekşi sözlükten bir alıntı yorumu paylaşayım.

!! bir çeşir kur'an izahı, tefsiri. fakat bugün nur cemaatine ait evlerde daha kur'an okunduğuna rastlanmamışken, bu eserler kutsal kitap hüviyetindedir. yıllardan beri satış sayısı milyonları geçmiştir. kesinlikle sadeleştirilmiş bir dille yazılmış hali basılmaz; çünkü bu eserleri okuyup hakkıyla anlayabilenler cemaatin ağabeyleridir ve sohbet gecelerinde şakirtlere okuyup sonra okuduklarını yorumlarlar. özellikle yeni giren çömezler osmanlıca kelime deryası ve bir sayfayı bulabilen uzun cümlelere bakıp tırsmalı ve kitapların ulviyetini kabul etmelidirler. bu da, cemaat içerisinde hiyerarşik bir yapı oluşturur. o çömezler de büyük adam olunca onları okuyabileceklerdir.

eserin müellifi said nursi'nin dikkat çeken en büyük özelliği ise, dinle ilgili sorunu, bir iman sorunu olarak ele almasıdır. örneğin gazali, işin ibadet yönüne, pratik boyutuna değinir. ve sadece inanmış kişilere hitap eder. ama nursi, içinde yaşadığı çağın en büyük sorununu inançtaki şüphe olarak tespit etmiş ve batı'dan hızla yayılan pozitivizme karşı bir tür müdafaaname hüviyeti kazandırmıştır eserlerine. yine de oldukça abartıldığını söylemekte yarar var.
mesela cemaate yakın bazı yayın organlarında, avrupa'nın falanca ülkesindeki falanca şahsın rüyasında üstadı gördüğü, üstadın kendisine kitaplar uzattığı anlatılır. tabi kişi rüyadaki kitabın ismini de unutmaz. sonra o kişinin müslüman arkadaşı vardır bir de. ona gider ve o arkadaş gördüğü kişinin bediüzzaman, elindeki kitabın da risale-i nur olduğunu söyler. böylece ehli kitap kardeşimiz, gözyaşları içinde secde ederek müslüman olur. sanırsam bu kişi "seçilmiş" oluyor. !!

Merak edenlere daha fazla yorum BURADA

NOT : Ancak 5 senede yazılabilecek bu eserin, 3 ayda yazıldığı gibi bir yorum okudum.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.