Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.03.13, 00:07   #1
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 28
Konular: 197
Mesajlar: 821
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4394
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Nihat Doğan'ın Venezuela macerasında gizledikleri: 'Boşver Chavez'i ya'Venezuela’ya Chavez’in naaşını görmeye giden Nihat Doğan, “solcuların şerefini de biz kurtardık” demiş, hiçbir gazetecinin ve solcunun oraya gitmediğini ileri sürmüştü. Ancak Doğan'ın Venezuel'a hikayesinin bilinmeyenleri, Doğan'ın Chavez'i aslında hiç umursamadığı ve şov için oraya gittiğini gösterdi.

Venezuela’ya Chavez’in naaşını görmeye giden Nihat Doğan, “solcuların şerefini de biz kurtardık” demiş, hiçbir gazetecinin ve solcunun oraya gitmediğini ileri sürmüştü.

Oysa Doğan, solculara küfretmek için hikayenin bir kısmını makaslamıştı. Venezuela’da yolu, Türkiyeli bir devrimciyle kesişmişti. BirGün gazetesi kurucusu Vedat Sevim, soL’a Venezuela’da yaşananları anlattı.

soL gazetesinden Yiğit Günay'ın haberi şu şekilde:

Venezuela’ya Chavez’in naaşını görmeye giden televizyon ünlüsü Nihat Doğan’ın bu seyahati, uzun süre konuşuldu. Ancak Doğan’ın anlattığı hikaye eksikti. Nihat Doğan, anlattığı hikayede, Venezuela’da kalışı sırasında yollarının kesiştiği iki kişiyi tamamen sildi.

Bu iki kişiden biriyle konuştuk. Vedat Sevim, bir devrimci. BirGün gazetesinin kurucularından ve halen gazetenin Yönetim Kurulu üyesi.

Sevim, işi sebebiyle sık sık Venezuela’ya seyahat ediyor. Chavez’in ölümünü de başkent Caracas’ın meşhur trafiğinde, bir takside kısılı kaldığı sırada radyodan duydu.

“Ölüm haberi gelmeden birkaç saat önce, Chavez’in halefi Nicolas Maduro ve diğer yetkililer toplantıya girmişti. Toplantı çıkışı Maduro ölüm haberini açıklamadan, iki ABD’li askeri ataşenin sınırdışı edildiğini açıkladı. Siyasi olarak çok sert bir açıklamaydı.”

Ölüm haberinin üzerine Sevim araçtan indi. Halk sokağa çıkmış, ilk şaşkınlık anında kentte muazzam bir gürültü kopmuştu. Gürültüyü, birkaç saatlik ölüm sessizliği izledi.

Sevim’in kaldığı Eurobuilding Oteli, Caracas’ın zengin muhitindeydi. “Zenginler açıkça tırsmıştı” diyor Sevim, hepsi arabalarını garajlarına çekip sokaklardan el etek çektiler. “Ertesi gün muhalif gazete El Universal, Capriles gibi muhalif liderlerin ölüm ilanlarıyla doluydu. Bir komploya kalkışmayacakları hissediliyordu.”

8 Mart Cuma günü, Chavez’in naaşının başında resmi tören düzenlenecekti. Sevim’in kaldığı otel de tören için gelen yabancı devlet adamlarıyla dolmuştu. “Sabah onları törene götürmek için çok sayıda araç geldi otele. Ben de o araçlara binmeye çalıştım, olmadı. Kırmızılara büründüm, tek başıma düştüm yola.”

Sevim, naaşın olduğu alana gittiğinde karşılaştığı kilometrelerce uzayan kuyruk karşısında şaşkına düştü. O kuyruktan altı, yedi tane daha olduğunu fark edince şaşkınlığı daha da arttı. Naaşa olabildiğince yaklaşarak, Chavez’i uğurladı.

Vedat Sevim Caracas’ta bunları yaşadığı günlerde, Nihat Doğan Türkiye’de Venezuela’ya gideceğini duyurmuş ve solculara küfretmeye başlamıştı. Twitter hesabından “Venezüella’ya gidiyorum Chavez’in cenazesine. Siz hâlâ Twitter’dan anın. Gerçek devrimci, dostunun yanında olur. Sahte okeyler siziii...” yazıyordu.

Nihat Doğan, resmi törene geç kaldı. Otel rezervasyonu yoktu, şans eseri Vedat Sevim’in de kaldığı otelde bir oda buldu.

Sevim’in iş için beraber kaldığı arkadaşı, lobide Türkçe konuşulduğunu duyunca selam verdi. Selam verdiği kişinin Nihat Doğan olduğunu ise sonradan fark etti.

“Zaten öncesinde haberlerden duymuştuk geleceğini, geyiğini yapmıştık. İsmail Nihat Doğan’la karşılaşınca oturmuşlar, beni de çağırdı.”

Sevim gittiğinde “nerede kadın bulunacağına” dair olan muhabbet siyasileşti. Nihat Doğan ve arkadaşı Timuçin, Venezuela’yı sordular. “Chavez’in hikayesini anlattım, başarısız darbe girişiminden seçimle iktidara gelişine, sonraki sürece kadar birçok şeyi. Bir ara bana Erdoğan’ı övünce, Chavez’in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Bush’un arkasından nasıl şeytan dediğini anlattım. ‘Senin liderin yapabilir mi bunu’ dedim. Nihat Doğan, ‘Öyle deme ağabey, Erdoğan da delikanlı adam’ diye yanıt verdi.”

Vedat Sevim, Nihat Doğan’a bebek ölüm oranının düşmesi, sosyal politikalara bütçeden ayrılan pay gibi birçok konuyu anlattı. “Cüneyt Özdemir’in programında anlattıklarını hepsini ona ben anlatmıştım” diyor Sevim.

Cüneyt Özdemir, o programda Nihat Doğan için sürekli, kendi uydurduğu “araştırmacı sanatçı” sıfatını kullandı, “Nihat Doğan gazeteciliğe bayağı bayağı ısınmaya başlamış” dedi.

Oysa program sırasında Nihat Doğan, Venezuela’da yaşadıkları konusunda yalanlar uyduruyordu. Uçakta tanıştığı Türk bir inşaat işçisinin yönlendirmesi üzerine, Caracas’ta restoran işleten Nihat ismindeki bir kişinin kendisini otelde bulduğunu ve tüm süre boyunca onu ağırladığını söyledi.
Gerçekte, Nihat Doğan’la yıllardır Caracas’ta yaşayan ve “Niko” diye çağrılan kişiyi Vedat Sevim ve arkadaşı tanıştırmıştı. Vedat Sevim, “Sık sık gidiyoruz Niko’nun ‘İstanbul’ adlı restoranına, çünkü çay var” diyor.

O akşam, Nihat Doğan ve arkadaşını da götürdüler. “Yemek sırasında Nihat Doğan, garson kıza asılmaya başladı. Chavez için geldiğini söyledi. Kız ‘ben Chavez’i sevmem’ deyince, ‘ya boşver Chavez’i’ dedi, asılmayı sürdürdü.”

O akşamın devamında daha büyük rezaletler yaşandı. Vedat Sevim, otele döndüklerinde olan bitenden iyice tiksinmişti.

Nihat Doğan’ın niye Türkiye’ye döndüğünde kendilerini hikayeden sildiğini sorduğumuzda, “Sürekli onunla dalga geçiyorduk, bizim ona komplo kuracağımızı düşünmüş olmalı” dedi.

Nihat Doğan döndüğünde “Solcuların şerefini de biz kurtardık” dedi. Bunu dediği sırada, orada yanında olan solcuyu gizliyordu.

Doğan’ın Venezuela macerası bitti. Vedat Sevim ise işi gereği seyahatlerini sürdürüyor. Gide gele, bir devrimci olarak zaten ilgi duyduğu ülkeyi iyiden iyiye tanımış.

“Nicolas Maduro’nun temiz bir insan olduğu çok açık. Kurmaylarının da öyle. Ancak ülkede son on yılda çeşitli kademelerde türeyen, rüşvet yiyen, konumundan çıkar sağlayan bir kesim var. Bunların temizlenmesi lazım.”
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti.