Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.04.13, 06:04   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Erkek Egemen Kadın Dünyası

ERKEK EGEMEN KADIN DÜNYASI


Bir kadın, cehaletinden, din istismarcılarının, dayatmalarından, eş, kardeş, baba gibi aile içinde dinci feodal anlayışın baskısından, mahalle baskısından, siyaseti din ile harmanlayıp iktidar olmuşların, kadına yaşam alanı belirlemesinden, kadının ne giyeceğine , ne yiyeceğine, nerede ne şekilde hareket edeceğine, yaşamının ekonomik, sosyal, siyasal etkenler ile tanziminin din ritüelleri ve öğretileri yanlış yorumlanarak, erkeğin kendi işlerine geldiğince tevil edilerek, cennet cehennem kullanılarak, kadının kaç çocuk doğuracağına varıncaya dek, ilkel ve iptidai anlayışın erkeği karar veriyorsa, kadına bunlar iffetli olmanın gereği gibi dayatılıp uyulması sağlanıyor ve kadın bunları kabulleniyorsa bunun olduğu yerde kadın açısından sorun var demektir.

Kadının kafası adeta hava almasın diye hediyelik eşya gibi paketlenip sarılıyorsa, sargı olan yarım metre çaput, iffet adına, namus, ahlak ve insani erdemin tümü kabul edilip endeksleniyorsa ve kadın buna karşı koymuyor veye koyamıyorsa orada kadın adına sorun var demektir.


İslam dininin modern olmanın, medeni olmanın önünde engel olmadığını, dinin modernize halinden istifade edemeyenler, çağdaş yaşamı ve bu yaşam içindeki kadını, İslam öğretilerinde olmadığı halde İslamize etmeye çalışan dinci feodal ilkel erkek, badem bıyıklı olmayı şekilcilik ve bu günkü tuhaf iktidarın seçmenliği ile eş değer tutan erkeğin olduğu yerde kadın adına sorun var demektir.
 
İnanılan İslam dini, erkeği kadından üstün görüyormuş gibi bir hava içinde olan, erkeğin kadının hamisi, banisi, vasisi gibi olduğunu dine ve kitap'a bağlayarak kadını kendine tabi kılmaya çalışan, İslam dininin erkeği kadına tercih ettiğini pompalayıp her konuda kendini kadından üstün gören, erkeğin otoritesini tartışılmaz ilan eden, erkeği kadının hayatını kolaylaştırıcı unsuru gibi gören anlayışın olduğu yerde kadın adına sorun var demektir.

İnsani erdem, ahlak, namus, gibi kavramların beyinde başlayıp beyinde şekillenerek iyiye, güzele, ittifak edilmiş doğruya doğru gelişmişliği ile toplum içinde yer bulması gereken değer yargıları yerini, İslamiyet'i kültür, ahlakı dinden ibaret sanan badem bıyıklı şekilci, yasakcı, anti demokrat, İslam'a, toplumsal medeni yaşama tek ve küçük penceresinden bakan feodal ve dinci erkeğin olduğu yerde kadın adına sorun var demektir.

Üniversite kapılarında türbana özgürlük sloganları atan erkekler ve onlara tabi olmuşluğu kadın onuruna yakıştıran kadınlar, türban ile ünüversite bitirsen ne olacak? Üniversiteye okumak için mi gitmek istiyorsun? Hayır! Erkeğin talebi ile Üniversiteyi medreseleştirmeye. içinde Mescitleri olan, dincilerin cirit alanı haline gelen mekanlar ile medeni sosyal yaşamı kendine yaşam biçimi olarak tayin etmiş diğer kadınlar üzerinde baskı oluşturmak için istersin ve erkekler sizden bunu isterler. Bu anlayışın olduğu yerde kadın ve insanlık adına sorun var demektir.

Ünüversite bitirdiğinde çok istenilen kamu binalarına çalışmak için mi girmek istiyorsun? Hayır! İslam'da olmayan şekilciliği, dayatmak, laiklik ilkesini benimsemiş olanları, Atatürk ilke ve inkılaplarından yana tavır koyanları medeni sosyal yaşam içinden çıkarmak, dincilk ile paçal edilmiş idari anlayışı devlet katmanlarında hakim kılmak için istersiniz.
Bu anlayışın olduğu yerde kadın adına sorun var demektir.

Erkek egemen dinci feodal erkeğe tabi olarak, bu anlayışla üniversite bitirirsen, kamuda çalışma şansı bulamasan ne olacak? Diplomayı duvara asıp evinin kadını olacağını, 5 çocuk masalı ile doğurmaya başlayıp hayatını dört duvar arasında geçiren, sesinin duvarların dışında bile duyulması erkekleri tahrik sayılacağı anlayışı ile caiz görülmeyen insan olarak yaşamını sürdürmen telkin edilecek, bu anlayışı telkin eden erkeğin olduğu yerde ve bu yaşamı kabul eden kadının olduğu yerde hem kadın hem insan adına sorun var demektir.

Nasıl olmasın ki;

Kadın adına her konuda erkek karar verecek, kadın sosyal, ekonomik özgürlüğünün feodal dinci egemen erkeğin idaresine bırakacak güdülmeyi istemesede kabullenmiş olacak, bunun adına sürü politkası denmezde ne denir?
11 yıldır AKP ve hükümetinin kadına bakışını, kadın üzerinde ki emellerini, kadına sosyal yaşam içindeki belirledikleri rolleri, yukarıda kısacıkta olsa acizane anlatmaya çalışmış olduk. Hani derler ya sürc-i lisan etti isek affola.

Yukardaki anlayışların olduğu yerde hem kadın hem insanlık adına sorun var demektir. Türkiye'de yaşanan sorun yumağı içindeki en büyük sorun ise kadındır! Kadın ana, kadın eş, kadın sevgili, kadın her başarılı erkeğin arkasında dağ gibi duran dayanak, kadın toplumu var eden en önemli insan, kadın cennetin ayakları altına serildiği insan! Geliniz ey dinciler kadına kıymayalım kadından kıyma yapmayalım.

03.04.2013
Mustafa Akten
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.