Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.04.13, 11:13   #1
Muradyum
...Çevre dostu...

Muradyum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 31
Ettiği Teşekkür: 1917
Aldığı Teşekkür: 4350
Rep Derecesi : Muradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmedeMuradyum muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Umberto Eco Yüzde 50 dedi...

Aziz Nesin “Halkımızın Yüzde altmışı aptal" demişti

Boğaziçi Üniversitesi’nin 150.Kuruluş yıldönümü kutlama ve etkinlikleri kapsamında davet edilen ünlü yazar Umberto Eco,
Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’la yaptığı söyleşide:

"Ben inanıyorumki dünyadaki insanların çoğu aptaldır. Bu çok önemli bir his.
Ölmeye hazır olabilmek için, ölüm anında eğer,insanların hepsinin aptal olduğuna ikna olduysam, o zaman ölebilirim.
Adım adım hergün kendi inancınızda bu şekilde düşünebilirsiniz.
Ancak yaşamın şu noktasında şimdilik yüzde 50'sinin aptal olduğun düşünüyorum" deyince
Sözleri salonda büyük bir kahkaha va alkışa neden olmuş.

İtalyan asıllı bilim adamı,yazar ve eleştirmeni olan Eco’nun bu sav’ı anında ve kendiliğinden kanıtlandı:
Çünkü ne söyleşiyi yapan Pamuk,ne de alkışlayan dinleyicilerden biri,
-“Umberto kardeşim,senin bu söylediklerini,bizim dünya çapında yazarımız Aziz Nesin yıllar önce söylemiş” demedi.

Gerçekten de Aziz Nesin,kendisi ile yapılan sohbette,

-“Türk toplumunun mizaha olan ilgisi sizce zekasından mı?.” Sorusuna:
-"Ne zekası?. Bu milletin yüzde doksan biri 82 Anayasası'na evet demiştir. Geriye kalıyor yüzde dokuz. Hadi biraz iyimser olalım, ama yüzde altmışı aptal bir milletiz" demiştir.

Bu cevaptan sonra Mahkemeye verilmişti.
"Yapmayın, etmeyin. Eğer davayı ben kazanırsam sizin aptallığınız,mahkeme kararı ile kanıtlanmış olur" dediyse de alıngan insanlarımıza söz dinletememiş, sonuçta davayı kazanmıştır.

Son seçimlerde oyların yüzde ellisinin nereye gittiği düşünüldüğünde,ülke gerçeği apaçık ortaya çıkmaktadır..