Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.04.13, 16:50   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8297
Mesajlar: 30,396
Ettiği Teşekkür: 109692
Aldığı Teşekkür: 159434
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Geçmişten Bugüne İstanbul Yangınları

İstanbul Yangınları

Tarihi 300 bin yıl önceye kadar uzanan İstanbul’un yangınları, dünyada benzerine rastlanmayan birer dramdır. Tarih, İstanbul’u kasıp kavuran bu düşmana "ejderha" adını vermiştir. Bu ejderha, yedi başlı değil, bazen ateş saçan yirmi yedi başlıdır. Zaman olmuştur ki bu "ejderha" İstanbul'un yarısını yalayıp geçmiş, arkasında yüzlerce ve binlerce insanı harabeler arasında bırakmıştır... işte İstanbul’un yangın tarihi…İstanbul’da kayıtlara geçen ilk yangın 1510 yılında çıkar. Bir mahallede başlayıp Balat’a oradan Bahçekapı’ya kadar uzanan yangında, 800 dükkan tamamen kül olur.

1639′da ki yangında ise Balatkapı dışındaki Mumhane’den başlayan alevler poyrazın da etkisiyle sur dışındaki evlere, kısa sürede Suriçi’ne sıçrar ve Balat semtini kül eder.


Yüzlerce büyük yangına sahne olan İstanbul’da 1756 ki yangın ise sonuçları açısından tam bir facia olarak hatırlana gelir. Cibali yangınında; 70 Hamam, 580 değirmen ve fırın, 10 Han, 200 Camii ve Mescid, 1000 dükkan, 800 mesken küle döner.


1870 deki Beyoğlu yangını ise romanlara konu olur. Yangında; bugünkü Beyoğlu, Galata ve Karaköy tamamen yanar. Macar Riçini’nin kiracı olarak oturduğu evde çıkan yangın, ahşap evler arasında çıktığı ve o gün hava çok rüzgarlı olduğundan değişik yönlerde beş-altı kola ayrılarak etrafa yayılır.


Beyoğlu yangınında söndürme çalışmaları ciddi ve gayretli bir şekilde yürütülmesine rağmen büyük bir sahanın yanmasının önü alınamaz. Alevler Macar’dan, Tarlabaşı’ndan Taksim’e kadar ilerlemiş, bir ucu Galatasaray lisesi karşısında Cadde-i Kebir (İstiklal caddesi) tarafına çıkmış başka bir kol Bülbül Deresine inip oradan Papaz Köprüsü ile Emin Bey Camii civarına ve Sururi mahallesi sınırından Aynalı Çeşme’den İngiliz elçiliğini de içine alarak yine Galatasaray Lisesi civarına kadar uzar.

Ayrı bir kol Kalyoncu Kulluğu tarafına ilerlemiş ve önüne rastlayan binalardan bir çoğunu yakmıştır. Bu kolun ilerlediği sahada İtalyan elçiliğiyle, kagir ve ahşap beş yüzden fazla ev ve dükkân yanmıştır.


Cumhuriyet tarihinin en dikkat çekici yangını ise 03 Aralık 1933 tarihinde meydana gelir ve Sultanahmet Adliye Sarayı tamamen yanar.21 Eylül 1941 Haliç Fenerinde çıkan yangında 99 bina tamamen kül olur...
2 Mart 1949 tarihinde Sütlüce Karaağaç İmrahor caddesi’ndeki yangının sebebi ise bugün bile hala aydınlatılamamıştır. Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Killigil’e ait harp mamülleri üretilen fabrikada çıkan yangın TBMM’de gizli oturumlara konu olur. Killigil’in fabrikasında; İsrail-Mısır savaşı için yasa dışı silah imal ettiği iddiaları günümüzde bile konuşulmaktadır.


14 Aralık 1960 tarihinde çıkan yangında, Boğaz’da Kanlıca ile Tokmak burnu arası, Yugoslav tankeri Peterzoraniç tamamen, Yunan tankeri World Harmony ile (Tarsus Vapuru) kısmen yanmıştır. Yunan tankeriyle Yugoslav tankerinin çarpışması neticesi vukua gelen yangın 09.02.1961 tarihine kadar devam etmiştir. Olay sonucu 50 mürettebat hayatını kaybetmiş, 46 mürettebat yaralanmıştır.


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.