Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.04.13, 13:50   #98
Cenk
Üye

Cenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 9
Ettiği Teşekkür: 179
Aldığı Teşekkür: 584
Rep Derecesi : Cenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmedeCenk muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Okudum - Tavsiye Ederim...

Tavsiye edeceğim ilk kitap, her zaman için tektir;

Vladimir Bartol - Alamut, Fedailerin Kalesi

Mükemmel bi' eserdir, zevkle okunur, ama kurgusunun vereceği zevkten öte size katacağı en büyük değer sorgulama yetisidir. Bana ufak yaşta tokatlaya tokatlaya öğretmişti bunun değerini, o yüzden her zaman yeri ayrı olacaktır bende.

Kitapta Hasan Sabbah ve kurduğu Haşhaşi tarikatı üzerinden din ve sistem eleştirisi okuruz yoğun şekilde. Yalnız okurken, okuduklarımızın sadece kurgu olduğunun ayırdında olursak yararlı olur, zira hala tüm dünya Hasan Sabbah'ı bu tip masallarla anıyor, ki hemen hemen hiçbiri doğru değildir. Hasan Sabbah büyük adamdı kanımca.

Dip not; Dünyaca ünlü Assassin's Creed adlı oyun serisi, bu kitaptan ilham alınarak tasarlanmıştır.

-----------------------

Albert Camus - Düşüş

Söz konusu Camus olduğunda fazla söze gerek olduğunu zaten düşünmüyorum. Başarılı ve saygın bi' hukukçu, dolayısıyla burjuvazinin doğal bi' üyesi olan Jean-Baptiste Clamence'in ağzından, yoğun bi' sistem eleştirisi. İnsan ilişkilerindeki ikiyüzlülüğe sık sık yapılan göndermeler de çok hoş.

-----------------------

Arno Gruen - Normalliğin Deliliği

Psikanalizin Nietzsche'si olarak anılır bu dayı. "Normal" kabul ettiğimiz insanların aslında ne kadar hastalıklı olduğunu, sistemin hastalıklı insanlar ürettiğini ve kendisine entegre edemeyeceği farklı insanları nasıl "hastalıklı" olarak etiketlediğini dobra dobra anlatır bu kitabında. Kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum.

-----------------------

İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası, Amat, Suskunlar

Üç kitabını yazdım, üçü de bi' solukta okunacak kitaplardır. O kadar güzel bi' anlatımı vardır ki Anar'ın, kendinizi ciddi ciddi masalda hissedersiniz bi' süre. Aynı zamanda Ege Üniversitesi'nde Felsefe hocalığı yapan bu güzel insan, kitaplarında genellikle bi' kaç yüzyıl öncesinin Osmanlı'sını dekor olarak kullanır ve din, ahlak ve varoluş gibi konuları satır aralarında ustalıkla işler. Hikaye anlatımı mükemmeldir.

-----------------------

Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar, aklıma geldikçe daha eklerim zevkle.
Cenk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Cenk'in Mesajına Teşekkür Etti.