Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.04.13, 02:45   #61
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 197
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4393
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Kanser Hastası Kız Bakanı Fena Tersledi..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi aakinaksoy Mesajı göster
Sevgili arkadaşlar,

Bir tek ağaça bakmaktan, arkasındaki ormanı göremiyorsunuz dersem bana güçenmezsiniz umarım.

Ben 26 yıl bürokratlık yaptım bu paslı çarkta. Dediğiniz gibi olamıyor çoğu kez. İsteğinizi yetkili bir makama ulaştırmanız bile aşırı zor. Değil çözüm bulmanız.

Bu hiç önemli değil de;
Kanser tedavisinde tedaviyi aksatmak çok sakıncalı olmakda. Mutlak önerilen zamanda ve dozda uygulanmalı. Ancak ilacı bulabilirseniz tabii ki.
İlaç karaborsada onun da gerçekliği kuşku götürür.

Yaşamı bu gibi ketlerle engellenen bir üniversite öğrencisi değil, her insan ufacık da olsa bir umut ışığı için her şeyi göze alır, çırpınır.

İrdelememiz gereken, bu gibi yaşamsal ilaçların niçin sık sık bulunamıyor olması olduğunu düşünüyorum.
Ağabey duygularıma tercüman olmuşsunuz. İşin içine bürokrasi girdiği zaman o kadar kolay olmuyor yada gereğinden geç işleyebiliyor. Bir kutu ilaç almak için dilekçe yazılması, dilekçeye cevap verilmesi ve ilacın gelmesi vs bunların her biri kendince süreçler. Ancak araya tanıdık, eş, dost yada diğer bir deyişle bir yerde dayınız varsa biraz daha hızlı olabiliyor.

Bana göre burada sorgulanması gereken 2 şey var.

Birincisi zihniyettir. AKP zihniyeti toplumu sadakayla dizginlemeye alışmış bir zihniyettir. Nitekim bakan bile bunu kanıksamış olmalı ki kızın verdiği tepkiye şaşırıyor. Akla ilk gelen şey cebine 3-5 kuruş sıkıştırıp daha ne yapabilirim demekten öteye gitmiyor. Sonrasında kız parasını iade edince "dur, yardımcı olalım" demek aklına geliyor.

İkincisi de sağlık sistemidir. İlacın olup olmaması da bu sistemin bir parçasıdır kanaatimce. Aslında bu genç kızda Türkiye gerçeğinin bir yansımasıdır bana göre. Binlerce kanser hastası ilaç bulabilmek için didiniyor. Bulabilen tedavisine devam ediyor, bulamayanda ya sürünüyor yada neyse... Ülkeyi ilaç tekellerinin en önemli pazarı haline getirmesinde iktidar sorumludur.