Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.04.13, 20:19   #82
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kanser Hastası Kız Bakanı Fena Tersledi..

Annesini, Akciğer kanserinden kaybetmiş, babası 30 yıl önce kolon kanseriyle uzun mücadelesi sonunda atlattığı halde, şu anda da Prostat kanseri ile mücadele eden bir arkadaşınız olarak konuya karışmamak, için uzun süre kendimi tuttum.

Kanser, kişinin akıbetini bildiği ve bilincini kaybetmediği, kendini ve yakınlarını serzenişleriyle acıya boğduğunu en iyi bilenlerden birisiyim.

Forumda konuyu izlerken, Konuya ''empati'' ile yaklaşan ve ''doğru'' tepki koyan Real, Lale ve Banemin'e eleştirilerin alıp yürüdüğünü görünce, yazmaktan kendimi alamadım.

Elbetteki, genç kızın acı durumu, ülkemizin sosyal sağlıktan adaletten uzak durumu da, hepimiz tarafından bilinmektedir.

Bu nedenle de AKP Hükümetinin emekçiyi ezdiği politikaları yerden yere vuruyoruz ve vurmalıyız da...

Ama bu konuda durum farklıdır, bu nedenle daha önce yazdığım bir konudan alıntı yapacağım.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
''Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan, ona balık verme, balık tutmayı öğret.''
Konfüçyüs

Yardım kurumları, kapitalist sistemin, vicdanları rahatlatma yollarından birisidir.

Toplumları sadaka (dilencilik) kültürüne ve yardımı yapan kişi ve kuruma minnet duygusu ile (körü körüne) bağlanmasına yol açarak, kapitalist sistemin (sanki) sorunsuz işliyormuş gibi algılanmasına yol açar.

Dilenen veya yardım isteyen kişilerin gereksinimleri (sadaka) benzeri karşılanmayıp da, kendisinin o duruma düşmesine yol açan sistemin temsilcilerinin kapısına gidip (Fransa İhtilali örneği) birikseler, sorunun çözülmesini isteselerdi, yardım derneklerine gerek kalmazdı.

Yardım dernekleri ve halkın yardım veya sadaka alışkanlığı sorunun kökten çözülmesini engellemektedirler.

Böylece, hakkını aramayan, çalışmadan para kazanmayı alışkanlık haline getirmiş, bir topluluk oluşmaktadır.

Özellikle yurdumuzda, dini tarikatların mürit devşirme aracı haline gelmiştir, nasıl dilencilik ayıp karşılanıyor ve yasaklanıyorsa Türkiye Cumhuriyeti'nin bu konuda görevlendirdiği Kızılay haricindeki bütün dernek ve kuruluşlar kapatılmalıdır.

Konunun kökten çözümü ise sosyal devlet, her aileye, insanca yaşayabileceği aş ve iştir.
Kızın davranışı (ne kadar haklı nedenlere dayansa da) sadaka dilenmektir.

Böylesine, üniversite eğitimi almış bir kızın, kendi adına bireysel yardım dileyeceğine, tepkisini tüm kanser hastaları için, mecliste veya meydanlarda olmalıydı.

Toplumu sadakaya alıştırmış bir bakanın, yardım isteyen kızı dilenci sanması kadar doğal şey olamaz. AKP karşıtı olmamız, gerçekleri göz ardı etmemizi gerektirmez.

Kaldı ki, Real'in kızın parayı aldıktan sonra, TV'ciler tarafından kullanılmış olabileceği , varsayımı da yabana atılamaz.

Görüntüler dikkatle izlenince, parayı alıp uzaklaşan kızın, 40. saniye de, kendisine bir şeyler söyleyen birisine (gazeteciler olabilir) ''Tamam'' dediği anlaşılmaktadır.

Sonuç olarak , her ne kadar AKP karşıtı olsak da, Üniversite eğitimi almış bir bireyin (ne kadar çaresiz olsa da) sadece kendisini kurtarmaya yönelik (tepki değil) yardım isteği hoş değildir.

Bu nedenle de, Real, Lale ve Banemin'in yanlış anlaşıldığına ve savundukları konuda haklı olduıklarına inanıyorum.