Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.04.13, 09:08   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Demokrasi ve İleri Demokrasi

DEMOKRASİ VE İLERİ DEMOKRASİ

Türkiye'de genel sorunlarımızın başında eğitimsizliğin geldiği, okuma yazma bilenlerin % 95 nin eğitim seviyesinin ilk okul olduğu, 75 milyon nufusun 37.5 milyonunun kadın ve bu kadınların 6 milyonun okuma yazma bilmediği, keza 8.5 milyon engelli vatandaşımızın olduğu ve bunların 3 milyonunun okuma yazma bilmediği, bu menfi durumuz!

Seçim sisteminde olmaması gereken, dünya da en yükseğinin 3-5 olarak uygulandığı Baraj sistemi Türkiye'de % 10 uygulanırken ve seçim sisteminin bizatihi kendisinin çarpıklığı ile seçimlere gidiyor, birilerinin anlayışına göre bu sistem ileri demokrasi oluyor ve Türkiye bu sistem ve demokrasi anlayışı ile seçimlere gidiyor.. Önümüzdeki yıldan itibaren şayet erkene alınmazsa mahalli idareler, arkasından genel ve C.başkanlığı seçimlerine gidilecektir.

Yukarıda ifade ettiğimiz menfilikler ile ortaya çıkan siyasi durum ortada. İdare ve uygulamaları ortada! İdarenin uygulamalarına bakıldığında Osmanlı Padişahlarının kendisine gelecekte rakip olarak gördüğü oğullarını, kardeşlerini öldürttükleri, çoğunu çok ağır şartlarda sudan sebepler ile zindanlarda tuttuğu tarihi vakalar akla gelmektedir.

Peki bu gün 2013 Türkiye'sinde durum farklımıdır? Hayır! Adeta Osmanlı benzeri uygulamalar başka şekilde tezahür ediyor. AKP hükümeti kimi, kimleri, hangi kurum ve kuruluşları kendine muhalif olarak görürse Osmanlı vari onları yandaş hukuk ile sindiriyor, Silivri vb tutsak evlerinde bazılarıda ağır hasta olarak ölüme terk ediliyor.. Hemde hükümsüz hükümlü olarak.

Bu sadece Türkiye'de böyle olmuyor.. Aslında gelişmişliği yakalayamamış, eğitim açısından sorunları olan, demokrasi ile kendine diktatör seçen başta Afrika ülkeleri olmak üzere bir çok ülkede böyle oluyor, geçmişe bakıldığında örneklerini çok olarak görmek mümkün ilk akla gelen Hitler, Mussolini, Franko vb leri!

Demokrasi tam bir halk iktidarıdır. Türkiye dahil bir çok ülkede, bu Halk iktidarları yerini diktaya bıraktığından Halk, bu insanları sadece vekil olarak seçmiyor sanki akıl ve vicdanlarının idaresini de vekil olarak seçtiklerine vermiş gibi oluyor.. Türkiye'de olduğu gibi Halk, Halk deniyor ama, Halk'ın istemleri aleyhine ne kadar hareket varsa yapılıyor.. Tıpkı son 11 yıldır gördüğümüz uygulamalar gibi.

İleri demokrasi diyenlerin faşizan uygulamaları bir süre sonra yerini anarşi ve teröre bıraktığında, bu anarşi ve teröre karşı Halk içinden başlatılan anarşi ve terör, ülkeleri Türkiye'de yaşandığı gibi, idari, mali, sosyal, siyasal, askeri, harici ve diplomasi konularında "KAOS" 'a sürüklüyor.

Platon'dan bir kaç cümle ve sonrasında Türkiye ile yorumları size bırakıyorum.

”Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir.

Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.”

Son söz:Demokrasiler ileri demokrasi adı altında faşizan diktaya dönüşür, Halk'ın kiymet-i harbiyesi kalmazsa, meclisleri ahır gibidir, içeridekiler tepişir, ama tekmeyi hep dışardakiler yer.

16.04.2013
Mustafa Akten
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.