Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.04.13, 02:00   #18
Kafka
Tam Üye

Kafka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 5
Ettiği Teşekkür: 257
Aldığı Teşekkür: 1788
Rep Derecesi : Kafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmedeKafka muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Fazıl Say’ları yok etmek yerine yüzlercesini yetiştirip gurur duyalı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SuLTaN Mesajı göster
Yanlış anladık birbirimizi arkadaşlar. Ben de tam sizin gibi düşünüyorum. Bu sözler Ömer Hayyam'a değil de Fazıl Say'a ait olsa ne olacak, ne fark eder ki? Elbette farklı düşünceler de olacak, olmalı da. Benim eleştirdiğim bu değil, yanlış anlaşılmak istemiyorum dikkatli okuyalım cümlelerimizi.

Benim eleştirdiğim şu: Fazıl Say daha önce de arabesk müzik dinleyenleri çok sert bir şekilde eleştirmiş, hakaret boyuna ulaşmıştı cümleleri. Şimdi de böyle bir olayla karşılaştık. Sanatçılığına asla diyeceğim yoktur ama benim gerçek bir sanatçıdan beklediğim; sevenleri karşısında bu kadar ağır ithamlarda bulunmaması, saygısını korumasıdır. Zeki Müren'e birçok eleştiri gelmiş zamanında, seven sevmeyen çok kişi olmuş; hangi birine kötü söz etmiş Zeki Müren? Dünya çapında bir sanatçının duruşu da dünya çapında olsun isterdim...

Yargının kararı kesinlikle yanlıştır. Kendi taraflarından olmayanları ha bire susturma peşindeler, sürekli bir yanlışlık var ortada. Asla savunmam bu konuda onları. 15 yaşında iki dilim baklava çalan bir çocuğa 7-8 yıl hapis verip de milleti dolandıranların cebini dolduran bir adalet sistemi var karşımızda. Bu konuda Fazıl Say'ın yanındayım. Yalnızca sevenlerine karşı ısrarla rencide edici davranışlarını doğru bulmuyorum o kadar.
Ha tamam diye tartışmanın seviyesini düşüreyim Yalnız bir nokta atlanıyor, önceki cevabımda bu noktaya dikkat çekmiştim; sanatın kendi gerçekliği! Fazıl Say bir müzisyen ve müziği teorisi de dâhil iyi bilmektedir. Arabesk müziğe dair tavrı sert olabilir, bence geç bile kalınmıştı. Yanlış anlaşılmasın sıkı bir Orhan Gencebay hayranıyımdır. Hatta bir gece rüyamda vefat ettiğini görüp uyandığımda ağlamışımdır, bu kadar yani!

Fazıl Say'ın bir şeyi eğmek, bükmek gibi bir derdi olmadı. Evet, eleştiriyor ama bu eleştiriyi yaparken sert oluyor diye tepki verilebilir. Bu tepkiyi de sunarken dikkatli olmak lazım. Çünkü böylesi dehalar zor yetişiyor. Beethoven'in hayat hikâyesini okuduysan ne demek istediğimi anlarsın. Bizde olsa Beethoven'ı çarmıha gererlerdi

Bu Fazıl Say davası bana bir olayı anımsattı: İkinci dünya savaşı yıllarında Freud'un kitapları nazilerce yakılır. Freud'a bu konuda ne düşündüğü sorulunca "Bu da bir gelişmedir" der. Soruyu soran, verilen bu cevaba şaşırır. Freud devam eder;

Ortaçağ'da olsak beni yakarlardı
Geçenlerde ilk defa intiharı düşündüm. sonra direk bu düşünceyi kafamdan sildim. çünkü benim intiharım annem ve babamı yıkacaktı. tabi böyle bir şeye sebebiyet vermemek için önce onları öldürmek zorunda kalacaktım. sonra onların ölümüyle teyze ve amcalarımın da hayatı kararacağından, onları da öldürmem gerekecekti, ve basit intihar girişimim sonunda bir toplu katliama dönüşecekti..
Kafka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Kafka'in Mesajına Teşekkür Etti.