Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.04.13, 10:32   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5985
Mesajlar: 25,810
Ettiği Teşekkür: 100663
Aldığı Teşekkür: 141541
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Muhbir Vatandaş Yasası

Muhbir vatandaş yasası
Genel Sağlık Sigortası kanun tasarısına, ‘’Muhbir vatandaş’’ maddesi de eklendi. Gizli tanığın akrabaları, hatta nişanlısı bile, ücretsiz sağlık sigortasından yararlanacak.

Hükümet tarafından TBMM'ye gönderilen ve önce komisyon sonra da Genel Kurulda ele alınacak olan Genel Sağlık Sigortası kanun tasarısına, ‘’Muhbir vatandaş’’ maddesi de eklendi.

Buna göre, mahkemelerde gizli tanıklık yapan ve Tanık Koruma Kanunu kapsamına alınan kişilerin sağlık sigortaları devlet tarafından ödenecek. Başta Ergenekon davası olmak üzere son zamanlarda açılan çok sayıdaki davada, PKK’nın 2 numaraı ismi Şemdin Sakık da dail olmak üzere gizli tanıkar bulunuyor. Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili davada da, gizli tanık ifadeleri rol oynamıştı.

155 GİZLİ TANIK VAR

Halen çeşitli davalarda toplam 155 gizli tanığın olduğu öğrenildi. Tasarı yasalaştığında mahkemelerde gizli tanık olan kişiler, çalışmıyor ve sağlık sigortası kapsamına girmiyorlarsa, tanıklıkları devam ettiği sürece genel sağlık sigortasından yararlanacaklar. Bu kişiler gelir testine de tabi tutulmayacak. Tanıklık yaptıkları sürece sağlık sigorta primlerini de devlet ödeyecek.

Ücretsiz sağlık sigortasından gizli tanığın yanı sıra, aile bireyleri de yararlanacak. Ayrıca, gizli tanığın nişanlısı, kan hısımlığından veya kayın hısımlığından üazetestsoy veya altsoyu, eski eşi, ikinci derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın hısımları ve evlatlık bağı bulunanlar ile yakın ilişki içerisinde olduğu kişiler" de aynı haklardan yararlanıyor.

Tasarı ile aynı ayrıcalık, aile içi şiddet mağdurları için de getiriliyor. Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine Dair Kanun kapsamına giren kişiler de, eğer kendi sağlık sigortaları yoksa, genel sağlık sigortası kapsamına hiçbir ücret ödemeden dahil edilecekler. Bu kişilerin de sigorta ödemelerini yine devlet üstlenecek.
Muhalif gazete
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti