Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.05.13, 14:22   #40
Ripa
Üye

Ripa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 9
Aldığı Teşekkür: 127
Rep Derecesi : Ripa Karimasını arttırmak için doğru yerdeRipa Karimasını arttırmak için doğru yerdeRipa Karimasını arttırmak için doğru yerdeRipa Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tarihte 1 Mayıs

Nedir 1 Mayıs?
Kusura bakmayın ben hiç kimsenin 1 Mayısını kutlamıyorum. 1 Mayıs nedir? Bahar aylarından biridir. Ağaçların çiçeklerle dolduğu bir aydır. Yaza atılan ilk adımdır. Aşkların çoğaldığı bir aydır. Sonra hani eski yari çalışan yari çalışmayan pikapların plaklar üzerinde çıkardığı caaaaarrrrttttt sesi gibi gerçek hayata dönüyorum. 1 Mayıs ölümler ayı, biber gazlarının ayı, sözde işçi sendikacılarının işçileri koruduklarını koruyacaklarını söylediği ay.
Madem bu sendikalar bu kadar işçinin yanında işçi haklarını koruyan bir kurum, niçin Türkiye'deki is kazalarındaki ölümler terörden meydana gelen ölümlerden daha fazla? Yukarıdaki resimlerde bir pankart gördüm susmayacağız diyor. Bende soruyorum konuşuyorsunuz da ne oluyor? Neden fabrikalarda işçi güvenliği için önlemler alınmıyor? Mitinglerde susmayan kişiler gerçek hayatta ağızlarını bıçak açmıyor.
Gelelim işçi haklarına eğer emeğini para karşılığında birilerine veriyorsan senin başka bir hak istemeye hakkın yok. Paranı alırsın çalışırsın, emeğinin karşılığını almadığını düşünürsen işi bırakırsın bu kadar basit. Ben uzun yıllar amerikada yaşadım oradaki işçilik hayatımı anlatmaya çalışayım.
Şoför olarak bir yere girdim büyük bir şirket. İşe gitmek için her gün 64 km gidiyor 64 km geliyorum hiç bir iş yerinde servis olayı yok. Sabah 8 den aksam 5 e kadar çalışıyoruz bu 9 saat içinde iki tane 15 dakika bir tane yarim saat molamız var molalara çıkarken kartımızı basıp çıkıyoruz ki iş veren o bir saat molamızı ödemesin diye. Ben şimdiye kadar hiç bir fabrikada yemekhane görmedim ki birçok fabrikaya gittim islerim oldu. Yani öğle yemeğinizi peşinizde getirirsiniz. İşe girdikten sonra her 6 ayda bir bir tatil günü kazanırsınız. Örneğin işe başladıktan iki ay sonra yılbaşı oldu her yer kapalı sizde mecburen işe gitmediniz bu durumda o gün için maaş alamıyorsunuz. Bir yıl çalıştıktan sonra bir yıl içinde değil o zaman 1 hafta yaz tatiline çıkma hakkınız oluyor ikinci yıl bittiğinde de iki hafta oluyor ve bu iki hafta üstüne çıkmıyor. Gelelim sigorta isine amerikada kimsenin sigortası yoktur. Ama maaşınızdan sigorta için vergi kesilir. Diyeceksinizki o kesilen vergi ne oluyor? O siz emekli olduğunuzda size gerekli olan sigortanın primleri ki o sigortada komple her şeyi kapsamıyor sigortanızı destekleyecek özel ek bir sağlık sigortası almanız gerekiyor. Çalışırken özel sağlık sigortası olmanız gerekiyor bunu da kendi cebinizden karşılıyorsunuz. Bazı şirketler bu primlerin bir kısmını ödüyor bu da % 20 yi geçmez buda o iş yerinde bir sene çalıştıktan sonra oluyor. Üç defa doğum olayi yaşadım hayatimin en güzel günleri idi. Hiç birinde hatırlamıyorum ki hanim üç ay doğumdan önce üç ayda doüumdan sonra izin kullansın isten eve geldi ertesi günü hastahanede doğum oldu bir hafta on gün sonra tekrar işe başladı.
Gelelim emeklilik olayına ben hiç kimseden duymadım emekli olduklarında bir yerlerden prim alsınlar. Hiç fark etmez nerede kaç sene çalıştığınız. Emekli olduğunuzda alacağınız tek para ilk emekli aylığınız. Bu yazdıklarım amerika işçi hakları bazen düşünüyorum bu yazdıklarımı Türkiye'de uygulasalar ne olur?
Bir gün çalıştığım yerde bir bardak kola doldurmak için kola makinesine gittim ve bardağımı doldurdum. Bana dediler ki biz burada sana kendine kola doldurman için para vermiyoruz. içebilirsin ama doldurma işini iş saati içinde yapmayacaksin. Bir bardak kola doldurmak kaç dakikanızı veya kaç saniyenizi alır siz karar verin artık.
Ben bunları yaşadığım için işçi haklarına inanan bir insan değilim. Eğer hakkının yendiğini düşünüyorsan calışmayacaksın. Başka bir is yoksa elin mahküm calışacaksın ta ki başka bir iş bulana kadar. Benim en çok güldüğüm insanlar tkp Türkiye komünist partisi herhalde cin de ekonomik krizden dolayı devlet isçi alimini yükseltmiş ve herkes çok memnun işçilerden biri ile röportaj yapıyorlar. Diyor ki şimdi durumumuzdan çok memnunuz eskiden özel sektörden 100 dolar maaş alıyorduk. Devlet ise bize 150 dolar maaş veriyor. İşte bu tkp yandaşları partilerinden birinin iktidara gelmesi ile beraber başlarına geleceklerinden haberdar değiller.
Bir Mayıs bahar bayramı alırsın aileni pikniğe gidip ailenle beraber zaman geçirirsin. Tüm dostlarımın Bahar Bayramını kutlarım.