Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.05.13, 15:26   #6
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,531
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33076
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Asi Ruhların Müziği- Heavy Metal ve Tarihi - Dalları

Senfonik Metal

Senfonik metal ya da opera metal, metal müziğin klasik batı müziğindeki senfonik öğeler ile birlikte opera öğeleri içeren türüne denilir. Senfonik metal başlı başına bir tarz olabildiği gibi metalin diğer alt türleriyle karışım olarak da karşımıza çıkabilir. Diğer türlerle karışımına göre oldukça çeşitlilik gösterse de temel olarak klasik müzik melodilerinin ve enstrümanlarının metal müzik ile uyumunun sağlanması, kadın vokaller kullanılması ve bir opera veya senfoni dinlermiş havası uyandırmasıyla kendini ayırır.
Senfonik türünün en önemli temsilcilerinden "Epica" ve gönüllerimizi fetheden genç soprano " Simone Simmons" kendisi şu an hamile ve programlarına ara verdi..

Ana Müzikal Öğeleri


Kamelot ve Nightwish gibi diğer metal türlerinde de kısıtlı olarak senfonik enstrümanları ve melodileri kullanan gruplar bazen türün altında gösterilseler de bu senfonik çizgiyi devam ettirmedikleri için senfonik metal grubu sayılmazlar. Sayılsalar da senfonik metalin alt türlerinden (senfonik power metal, senfonik black metal) sayılırlar.Kamelot, Tenör vokal olan Roy Khan ile şu an yollarını ayırmış ve ona benzer başka bir sanatçıyla yollarına devam etmektedirler..

Senfonik metalin kökleri öncül gotik metale, power metale ve klasik batı müziğine dayanmaktadır. 1990'lı yılların başında gotik metalden ayrılan akım daha çok bas ve ritm gitarlarda türün atası olarak kabul edilen gotik metale sıkı sıkıya bağlıdır. Fakat daha sonraları black metal, death metal, power metal ve progresif metalin gitar melodileri adapte edilmiş ve türün kendi sentezleri yaratılmıştır. Tür, klasik batı müziği melodileri ve tarzını heavy metal'e adapte ederek güclü bir senfoni havası hakim kılmaya çalışır. Klasik müziği çok kullanamayan gruplar ise heavy metal'e ağırlık verip basit ve akılda kalıcı melodilerle genele hitap etmeye gayret ederler. Bir diğer önemli unsur ise power metal'dekine benzer gitar melodileri kullanarak müziğe daha aydınlık, olumlu ve pozitif bir atmosfer vererek gotik metaldeki karanlık ve kasvetli havayı dağıtmaktır.
Tarja Turunen'li Nightwish, en iyi zamanlarını yaşadığını söyleyebiliriz.. Bugün Nightwish, dağılan After Forever'in Sopranosu Floor Jansen ile yollarına devam etmekteler..


Gotik metalde olduğu gibi klavye müziğin belkemiğini oluşturan yapıtaşıdır. Müziğin merkezinde klavye bulunmaktadır. Arka plan müziği en kolay melodileri çalarken en zor ve teknik melodiler klavye tarafından çalınır. Hatta birçok klasik müzik enstrümanı da klavye sayesinde seslendirilerek konserlerde bir çok enstrüman kullanılmadan da senfonik metal üretilir. Fakat albüm kayıtlarında gerçek klasik müzik enstrümanları kullanılır. Bazı gruplar konserlerinde piyanist, kemanist, harpist veya flütist kullanırlar. Hatta senfonik metalin öncülerinden sayılan Haggard gibi bazı grupların tam zamanlı flütist veya kemanistleri bile vardır.
Haggard gelmiş geçmiş senfonik metalin en önemli öncülerinden biridir..

Müziğin atmosferi şarkıda işlenen konuya uyum gösterir. Neşeli ve mutlu şarkılar hızlı ve canlı tonlarla işlenirken, karanlık ve melankolik şarkılar yine uygun şekilde eşlik edilirler. Power metal neşeli şarkılara; black metal, gotik metal veya death metal de karanlık konulu şarkılara ilham kaynağı olur. Müziğin atmosferi klavye tarafından sağlanırken diğer enstrümanlar ona uyum sağlarlar.

Senfonik metal şarkıları birçok değişik konuyu işleyebilir. Genelde şarkılarda power metalde olduğu gibi fantastik hikâyeler veya opera konuları işlenir. Bunun yanında efsaneler, tarihi özgün hikâyeler ve destanlar da senfonik metal şarkılarının konusu olabilir. Gotik metalde olduğu gibi tek bir hikâyeyi anlatan albümler de vardır

(Dragonforce, Epica ve Rhapsody of Fire bu biçimde güzel çalışmalar ortaya koymuşlardır; senfonik power metal grubu Kamelot'un "Epica" albümü en akılda kalan örneklerindendir).Within temptaion gotik öğelerini senfonik türle birleştiren bir gruptur.. Vokalistleri olan "Sharon Den Adel"in en önemli farkı ise diğer bayan vokallere göre herhangi bir ses eğitimi almamış olmasıdır..


Senfonik metal gruplarının bir diğer önemli özelliği kadın vokaller kullanmalarıdır. Ön vokal her zaman kadındır, soprano ve mezzo-soprano tarzında eserler icra ederler. Çoğu zaman hiç erkek vokal kullanılmaz veya kullanılsa dahi arka vokallerde ya da Epica gibi gruplarda brutal vokal olarak duyulur. Çoğunlukla gotik metaldeki erkek vokalleri andırırlar.

Temelleri

İlk olarak ortaya çıkmasında death metal ve gotik metal türlerinde klasik müzik enstrüman ve öğelerinin kullanılmaya başlanması etkili olmuştur. Özellikle ilk olarak death metal grubu olarak kurulmuş Therion, müziğini daha çok klasik ögelerle pekiştirmiş ve nihayet konserlerinde tam orkestra kullanmaya başlamış ve yeni yarattıkları senfonik metal ile anılmaya başlamışlardır. 1991'de kurulan, her ne kadar başlarda teknik death metal grubu olsa da 1995 yılından itibaren senfonik metale yönelen Haggard da bu türün önemli temsilcilerindendir.
After Forever zamanında "popüler" bir ünvana kavuşamadığı için dağılmıştı.. Grubun Sopranosu "Floor Jansen" şu an Nightwish grubunda "geçici" olarak başa geldi..


1997 yılında Nightwish ve Within Temptation ilk albümlerini piyasaya sürmüş ve Therion'un tarzından oldukça etkilenmişlerdir. Within Temptation gotik metalin ögelerini uyarlayarak klavyeyi müziğe yerleştirmiş, vokalistleri Sharon den Adel'in mezzo-soprano vokallerini arttırırken erkek vokalleri tamamen kaldırarak türe katkıda bulunmuştur. Nightwish ise daha çok power metal tarzına yakın melodiler seçmiş, opera tarzı full lirik soprano vokalleri Tarja Turunen ve klasik batı müziği etkileşimli besteci-klavyecileri Tuomas Holopainen ile bugünün en çok tercih edilen senfonik metal türü olan senfonik power metalin öncüsü olmuştur.

Therion'da bu işin hakkını veren gruplardan..

Günümüzde ise daha önceleri death metal, doom metal, gotik metal, power metal veya black metal olarak başlayan gruplar dahi senfonik metal grubu olarak bilinmeye başlamışlardır. Bazıları senfonik metalin, metal müziğin alt türü oluğunu savunurken bazıları herhangi bir metal türünde kullanılabilecek bir stil olduğunu düşünmektedirler.SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.