Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.05.13, 18:41   #9
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,532
Ettiği Teşekkür: 29736
Aldığı Teşekkür: 33084
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Asi Ruhların Müziği- Heavy Metal ve Tarihi - Dalları

Folk metal

Folk metal, 1990'lı yıllarda Avrupa'da gelişmeye başlayan bir heavy metal alttarzıdır. Halk anlamına gelen "folk" sözcüğünden de anlaşılacağı gibi bu tarz, heavy metal ile halk müziği ezgilerinin bir sentezidir. Yöresel çalgıların kullanıldığı bu türde, fazla olmasa da yöresel şarkı söyleme tarzları da kullanılır.Skyclad çıkışına öncü olmuş gruptur..

Folk metal tarzında müzik yapan ilk grup, The Wayward Sons of Mother Earth adlı albümleri 1990 yılında yayınlanan Skyclad adında bir İngiliz gruptur. Türün ilk örnekleri İsrail de dahil olmak üzere Avrupa'nın değişik bölgelerinde 1994-1995 yıllarına kadar pek sergilenmedi. Bu ilk grupların arasındaki İrlandalı grup Cruachan, zamanla Celtic metal olarak adlandırılacak yeni bölgesel türe öncülük ederken Alman grup Subway to Sally, medieval metal olarak bilinen türün oluşmasına öncülük etti. Bu grupların katkılarına rağmen bu müzik türü 1990'lar boyunca fazla tanınma başarısı gösteremedi. 2000'li yılların başından itibaren Finlandiyalı gruplar Finntroll, Ensiferum, Korpiklaani, Turisas ve Moonsorrow da katkılarıyla kısmen ön plana çıktı.


Folk türünün öncülerinden Turisas..

Folk metal, hem heavy metal hem de halk müziği sergileyen grupların farklı türlerde performans sergileyerek oluşturdukları çeşitlilikle ayırt edilmektedir. Çok çeşitli yöresel çalgıların kullanılmasından dolayı grupların düzenli kadrosunda altı veya daha fazla müzisyen bulunabilir. Ayrıca bazı gruplar yöresel çalgıların seslerini elde etmek için klavye kullanmaktadır. Bu tarz içindeki şarkı sözleri genellikle paganlık, doğa, fantezi, mitoloji ve tarih ile ilgilidir.Ensiferum Folk türünde en iyi tanınan gruplardan biridir..


Kökenleri

"Metal müziğin enerjisinin geleneksel tarzlarla daha fazla kaynaşmış olmasını görmek benim en çok istediğim şeylerden bir tanesiydi." —Martin Walkyier, Skyclad grubunun eski vokalisti

Rus kökenli yeni nesil folk grubu Arkona gittiği festivallerde büyük ilgi görüyor..

Bir İngiliz grubu olan Skyclad, 1990 yılında, Martin Walkyier'in eski grubu Sabbat'ten ayrılmasından sonra kuruldu.Thrash metal grubu olarak başlayan ekibin The Wayward Sons of Mother Earth adlı ilk albümlerinde birkaç şarkıda geçici müzisyen Mike Evans'ın keman ezgileri kullanıldı. Allmusic'ten Eduardo Rivadavia bu albümü "iddialı" ve "çığır açan" şeklinde ifadelerle tanımladı.İlk albümde yer alan "The Widdershins Jig" adlı şarkı, "bilhassa çok önemli" ve "metal dünyasında kuşkusuz bir ilk" gibi ifadelerle alkışları topladı.Gruba yeni dahil olan keman müzisyeniyle birlikte ikinci albümleri "destansı yöresel eğlendirici stil" ve "normalde rock gruplarının solo gitarla yaptıkları melodi ve ana hatların kemanla daha belirgin gerçekleştirildiği bir içerik" taşıyordu.Skyclad o günden beri, Cruachan grubundan Keith Fay'in de bu grubu "folk metalin yaratıcıları" olarak tanımasının yanında bu tarzın öncüleri olarak kabul görmektedir.Eluvetie yeni nesilin öncü gruplarından..

Ayrıca bir alt türü olan "New Of Folk Metal" de
"Arkona, Fferyllt, Ensiferum, Falkenbach" grupları ilgi görmektedirr..Fferyllt'de Eluveitie ile aynı hedefi paylaşan gruplardan biri..


Ayrıca Türkiye sınırları içersinde doğan ve 2-3 başarılı albüm sonrası dağılan "Almora" da bu kategoriye girmektedir.

Almora zamanın en başarılı Türk folk metal grubuydu.. Camiaya 3 albüm hediye ettiler ve dağıldılar..SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.