Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.05.13, 18:26   #23
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,529
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33075
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: RTÜK, patlamalara ilişkin yayın yasağı kararı alındığını bildirdi

Konuyu iyi gözlemleyen bir ekşisözlük yazarının cümlelerinde.. noktasına, virgülüne dokunmadan aynen paylaşıyorum..


Alıntı:

madem yayın yasağı var o zaman alın buyurun: manşetler ve yorumlar.

akşam gazetesi: devletten mhp'ye reyhanlı ricası, yatıştırın. akşam ankara temsilcisi çiğdem toker, bombalı saldırıda 46 kişinin can verdiği reyhanlı sokaklarını dolaştı. vekillerle, esnafla, tanıklarla konuştu, taziye evlerine gitti. acıyı paylaşan mhp milletvekili şefik çirkin'in sözleri ankara'nın duruşunu özetledi: acı üzerine siyaset olmaz. halkın yatıştırılması konusunda devletin bizden ricası oldu. bu zaten görevimiz. gün birlik, beraberlik günüdür. düşmanları sevindirmenin alemi yok. taziye ziyaretlerimizde önce yasımızı tutmamız gerektiğini söylüyoruz. doğrusu da bu, böyle bir olayın üzerinden siyaset üretilemez.

hedefteki örgüt o mu? acilciler sahnede. dışişleri bakanı davutoğlu'nun "saldırının ardında esad rejimiyle bağlantılı eski bir marksist örgüt var" sözleri çemberi daralttı. el muhaberat'ın kamplarında eğitim gören esad yanlısı thkp-c acilciler örgütü olağan şüpheli. örgüt lideri mihraç ural, esad'ın ordusuyla muhaliflere karşı savaşıyor. (olağan şüpheli kelimesine dikkatinizi çekerim)

ya esad, ya sabır...kanlı saldırıya öfke yağıyor. işbirlikçiler kazanamayacak...hükümeti suçlamak fırsatçılık. tek yürek olarak bu acıyı aşacağız. sabrımız test ediliyor. tuzağa düşmeyecek, baas rejiminin işbirlikçilerine fırsat vermeyeceğiz. suriye'deki katliamı görmezden gelemeyiz...öldürülen bebeklere feryat edemeyeceksem olmaz olsun böyle siyaset. susmaktansa başbakan kimliğimi şu kürsüye bırakır giderim...

birgün: reyhanlı'nın fotoğrafı, reyhanlı'daki katliama dair fotoğrafların kullanılmasına dün yasak getirildi. biz de suriye'deki dinci grupların başındaki muaz el hatib ile başbakan erdoğan'ın 30 aralık 2012'de çekilmiş fotoğrafını yayınlıyoruz.

rusya parlamentosu alt kanadı duma uluslar dış ilişkiler komisyonu başkanı aleksey puşkov; saldırının hedefinin suriye yönetimi ve muhalefet arasında ay sonuna kadar yapılması planlanan uluslararası konferansı engellemek olduğunu söyledi. puşkov, "türkiye'deki saldırılarla ilgili suriye'yi suçluyorlar. her zaman ve her olayla ilgili suçladıkları gibi..." dedi.

bilgiler kesin değil...iki başbakan yardımcısı birbiriyle çelişti. beşir atalay "patlamayı suriye istihbaratı yaptırdı" derken. bülent arınç: " bu iddianın bilgiye dönüşmemiş bir kanaat olduğunu dile getirdi."

taşeron politikaya sert tepki: ödp, akp iktidarı emperyalizmin güdümünde ve cihadist çetelerle ittifak içerisinde ülkemizi hızla bir felakete doğru sürüklemektedir. diye belirtti.

halkevlerinden yapılan açıklamada, "bu dış siyasetin baş sorumluları başta ahmet davutoğlu olmak üzere istifa etmelidir. emep ise "türkiye neden suriye'de çatışma ve kaos yaratılmasında taraf oldu?"suriye'de yaşanan çatışma, ülkemiz topraklarına taşınmıştır. akp'nin yürüttüğü politika bunu kaçınılmaz kılmıştır. açıklamasını yaptı.

bugün: işte o cani. reyhanlı'daki saldırının şifreleri çözüldü. 9 kişi gözaltına alındı. vahşet emrini thkp-c acilciler lideri mihraç ural'ın verdiği tespit edildi. sadece devletin kontrolünde üretilen ve mumcu suikastinde de kullanılan rdx'li patlayıcılar türk plakalı iki araçla ilçeye getirildi. ardından korkunç vahşetin düğmesine basıldı. patlayıcı yüklü araçların 3 tane olduğu tespit edildi ve 3. araç için alarm verildi.

ahmet davutoğlu: reyhanlı'da banyas izi var. saldırı banyas katliamını kimler yaptıysa onun uzantılarıdır. çatışmaları türkiye'ye yayma girişimidir. mültecilerin hedef gösterilmesi insanlık suçudur. tecavüzden kaçan bir kadına kapınızı kapatabilir misiniz?

katliamdan önce suriye istihbaratı el muhaberat ve iran gizli servisi savama ajanları reyhanlı'da ön çalışma yaptı. (acaba bunlar olurken bizimkiler neredeydi?? diye düşünüyor insan)

cumhuriyet: ne uğruna bu hale getirildik? en acı anneler günü. saldırıyı önleyemeyen hükümet çareyi basına sansür koymakta buldu.

istihbarat uyumuş. elektrikler neden kesildi? hükümet istihbarat zafiyeti nedeniyle eleştiriliyor. mit ve emniyet'in saldırı öncesi bombalı araç uyarısı yapmasına rağmen neden önlem alınamadığı sorusuna yanıt aranıyor. patlamadan 5 dakika önce ilçede elektriklerin kesilmesi de başka bir tartışma yarattı.

9 kişi gözaltında. el muhaberat bağlantılı örgüt, açıklamasını yineleyen içişleri bakanı güler, olayla ilgili hepsi de tc vatandaşı 9 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. saldırıyla ilgili yayın yasağı getirilirken patlamaların meydana geldiği bölgede çekim yapan 2 gazeteci göz altına alındı.

abd'de oynanan senaryo gerçekleşiyor mu? suriyeli bakan: olaydan türkiye sorumlu. suriye'nin saldırıyla ilgisi olmadığını öne süren suriye enformasyon bakanı umran ez zubi, yaşanan tüm olaylardan "bölgeyi uluslararası terör merkezine çeviren türkiye'nin sorumlu olduğunu söyledi.

dünya: türkiye'nin istikrarına karşı bir eylem. (dünya gazetesi dört bakanın toplu basın toplantısında verdiği mesajı dile getirmekle yetinmiş.)

güneş: analar ağladı. bilanço ağır, 46 ölü 212 yaralı. dünya basını:
los angeles times: suriye'deki savaşın nasıl sıçramakta olduğunun son örneği.
washington post: saldırının erdoğan'ın abd gezisine günler kala olması anlamlı.
new york times: saldırı suriye'deki savaşın genişleme ihtimalini gündeme getirdi.
sunday telegraph: suriye türkiye'yi bombaladı. iç savaş sonunda türkiye'ye sıçradı.
ingiliz bbc: türk bayrakları olmasa, reyhanlı'yı görenler suriye'de bir kent sanır.

(bu yabancı gazetelerin manşetlerini teyit etme imkanı bulamadım ama gerçekse ingiltere ve abd'nin nasıl türkiye'yi suriye'deki savaşın içine çekmek istediklerini herhalde herkes görebiliyordur.)

suriye: bizimle ilgisi yok. suriye enformasyon bakanı'nın açıklamaları burada da yer alıyor .

tayyip'in açıklamaları. rabbim benden hesap soracak. analar ağlamasın temalı programda konuşan erdoğan, "yarın mahşer gününde rabbim bize soracak, "suriye'de öldürülen o bebekleri gördün de ne yaptın ey başbakan" diye. ne diyeceğim? siyaset mi yaptım diyeceğim. kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak dedi.

(ben inançsız birisi olarak bu konuyu yorumlasam mı yorumlamasam mı karar veremedim. erdoğan mahşer gününe inanan birisi, ve kendisine suriye'deki iç savaşa neden müdahil olmadığına ilişkin mahşer gününde hesap sorulacağına inanan birisi. bu inançları yüzünden türkiye savaşa girecek belki. türkiye'de binlerce bebek ölecek belki, reyhanlı'da fatma erboz isimli 3 yaşındaki bir yavru hayatını kaybetmiş. acaba bunun hesabını hangi rab, yani kimin tanrısı kimden soracak? mahşer günü olduğunu varsayıyoruz.)

hürriyet: hayvan gibi bir başlık kiralık katiller diye. reyhanlı'da göz altına alınan 9 türk vatandaşı eylemi para karşılığı yaptıklarını söyledi. katliamda suriye gizli servisi ve onunla bağlantılı acilciler örgütü baş şüpheci. eylemde kullanılan 1 tonluk fabrikasyon bomba yayladağı'ndan sokulurken araçlar türkiye'den temin edildi. katillerin keşif çalışması, patlamadan 1 saat önce minibüsleri park edip uzaklaşmaları kameralarda kayıtlı.

esad'ın beslemeleri: hürriyet'e konuşan üst düzey yetkili, eylemi el muhaberat ile paralel hareket eden acilciler'in düzenlediği yönünde ciddi ipuçları olduğunu kaydetti.

(hürriyet olayı tamamen çözmüş...)

milli gazete: bu kadar kan akmamıştı. iktidarın uyguladığı yanlış politikaların ve akla ziyan beyanatların faturası ağır oluyor. karadan gir desteklerim...olmazsa hava koridoru aç onu desteklerim mesajlarının mürekkebi kurumadan reyhanlı kan tarlasına döndü.

suriye türk hükümetini sorumlu tuttu. zubi "erdoğan'ın türkler ve suriyelilerin kanı üzerine zafer inşa etmeye hakkı olmadığını söyledi.

milliyet: hayvan gibi başlık kiralık katiller. (gazeteleri bir arada okuyunca atılan manşetlerin bile aynı daktilodan çıktığı gibi bir fikre kapılıyorsunuz. neyin yazıldığı değil nasıl yazıldığı da önemli. hürriyet ve milliyet iki bağımsız yayın organı aynı manşetle güne başlıyorlar. tesadüf mü? )

9 türk'ün para karşılığı el muhaberat'la temas kurduğu ve patlayıcıları yüklediği belirtildi. (kim belirtti?neye dayanarak belirtti? kim iddia etti? hangi kanıta dayanarak bunlar belli değil.)

1 ton c-3 bomba uyarısı. (bu da niye c4 değil onu da anlamadım her yerde rdx ve c4'ten bahsediliyor, burada herhalde milliyet muhabiri söylenenleri not ederken yanlış not almış. )

ankara emniyeti saldırıdan 1 gün önce thkp-c acilciler grubunun suriye'deki mensuplarının ankara'da eylem planladıkları bilgisini vermiş. yine milliyet de sorumluyu el muhaberat olarak koymuş.

posta : analar ağladı. (posta olayın dramatik boyutunu manşetlere taşımış. bir yerde "başbakan erdoğan'ın hükümet suriye'nin içişlerine karışarak kendi halkını tehlikeye atıyor şeklindeki eleştirilere "türkiye, suriye'deki insanlık dışı olaylara sessiz kalsaydı da bu tahrikler yapılacaktı " yanıtı yer alıyor.

radikal: 2 kritik detay: füze takviyeli c4 patlayıcı. c4 plastik patlayıcı, füze başlıklarında kullanılan ve patlamanın gücünü artıran rdx'le patlatılmış. (radikal rdx konusun pek net anlamamış olabilir. bu konuda google'ı araştırdım ve bakın nasıl bir video buldum. bu yazdıklarımın hepsi halka açık bilgiler bu arada biraz olayları analiz edip birleştirebilmek ve araştırmak yeterli.

şu videoya bakalım.

bu da aynı websitesinin konuyla ilgili açıklaması

bu da patlama sonrası görüntüler basına yansıdı mı yansıyacak mı yansımadı mı bilmiyorum.

konuyla ilgili washington post'ta davig ıgnasius'un bir makalesi

radikal'in haberlerine geri dönersek 2 kritik detaydan 1'i c4 patlayıcı idi. 2.cisi ise sıfır araçlar kullanılmış. (aman ne kadar önemli iki tane kritik detay. bunlar gazetecilik yapıyorum diye geçiniyorlar ya çok üzülüyorum. )

aynı haberler servis edilmiş. saldırıyı el muhaberat'la bağlantılı bir örgüt yaptı vs.

hayır benim anlamadığım nokta free syrian army veya özgür suriye ordusu gibi bir başıbozuk yapılanmayı destekliyorsun. baas rejimini bunlar ortadan kaldırınca ne olacak? bunlar esed'in cephaneliğini kimyasal silahlarını ele geçirince ne olacak? suriye'ye barış mı gelecek yoksa ülke iç savaşa daha fazla mı sürüklenecek? jabhat al-tahrir al-souriya al-ıslamiya var salafist'ler ayrı, ahfad al rasould var, el kaide artığı jabhat al nusra var. bütün bu asi gruplarını kim nasıl koordine edecek?

sabah: şimdi hükümete yakın yayın organlarının attıkları başlıklar da coşku dolu oluyor. kim ne kadar yakınsa olayı o kadar çözüyor. sabah'ta manşet: emir esad'dan tetik mihraç'tan. kirli senaryo provokasyonu. esad "cehenneme çevirin" diye emir vermiş. hücre gerçekleştirmiş. herşey o kadar net ki. iddiaya göre esed, şam'da el muhaberat yöneticilerine "öyle bir saldırı planlayın ki, türkiye cehenneme dönsün" demiş. (kimin iddiası, hangi iddiaya göre? bu nasıl gazeteciliktir bu neyin nesidir? )

sözcü: saldırıyla ilgili yayın yasağı böyle dedirtti: bu neyin yasağı? reyhanlı olayıyla ilgili haber fotoğraf yayınlamak yasaklandı, iktidarın dediklerini yazmak serbest, gerçeği yazmak suç oldu. halk muhalifler patlattı diyor. abd bile 11 eylül saldırısında yasak koymamıştı. (sözcü de klasik iktidarı suçlayan yazılarını sürdürüyor, orada da bir analiz gerçekle ilgili bir şey yok.)

star: taşeron kaçamadı. saldırıyı düzenleyen katillerden 9'u yakalandı. başbakan yardımcısı atalay, suriye istihbaratı bağlantılı terör örgütü üyesi olan bombacıların gözaltında suçlarını itiraf ettiklerini söyledi. mihraç ural ve hüseyin fevzi tekin usual suspects olarak ilan edilmiş.

takvim: transit ihanet. (ford transit kamyonet kullanıldığı için saldırılarda takvim böyle süper zeka bir başlık atmayı uygun görmüş. saldırıyı muhaberat'ın güdümündeki eski bir sol örgütü gerçekleştirdi. polis saldırıyla bağlantılı bulduğu 9 teröristi gece yakaladı. ceplerinden ise bol miktarda suriye lirası çıktı. (iyi ki suriye lirası çıkmış da suriye ile bağlantılı olduklarını anlayabilmişiz, ceplerinden rus rublesi veya iran riyali çıksaydı olay çözümlenemez bir hal alırdı. suriye lirası çıkınca eminim istihbarat da derin bir oh çekmiştir.)

taraf: (taraf'ın manşetleri beni şaşırttı bu gazetede bir dönüşüm başlamış) o bomba neden patladı? reyhanlı patlayan bombalarla suriye'ye döndü. 46 kişi öldü. hükümet "provokasyon" diyor, faillerin yakalandığını söylüyor. ama şunun cevabı verilmiyor: türkiye provokasyona bu kadar açık hale nasıl geldi?

9 kişi gözaltında. kanlı saldırının 9 faili bir gecede yakalandı. üstelik bomba yüklü araçların bölgede dolaştığıyla ve örgütle ilgili bilgiler de vardı. o zaman akla şu soru geldi: eğer araçlar ve örgüt biliniyorsa, olay bu kadar hızlı çözülüyorsa, neden önlenemedi? (bu soru benim de aklıma geldi ama sormaktan çekindim, taraf soruvermiş vallahi. )

biz savaşta mıyız? bölgeye giden bbc türkçe muhabirine hataylılar korku içinde sordu. savaşta mıyız? bizi bu suriye işinin neden parçası haline getirdiler? ama hükümet aleyhine tek bir şey yazamıyor basın. şimdi size konuşsak ne olacak ki?

türkiye: saldırı el muhaberat organizasyonu. işveren: suriye. taşeron: dhkp-c (burada da türkiye gazetesi muhabiri not alırken, haber kendisine servis edilirken yanlışlıkla thkp-c diye dhkp-c yazmış. ben böyle komedi görmedim. evet efendim yazıyorum. işveren kim dediniz? evet suriye. taşeron da var diyorsunuz. tamam ta-şe-ron iki nokta üst üste: thkp-c. dhkp-c mi dediniz? ha işte onun gibi bir şey.

altında da reyhanlı saldırılarının dhkp-c ve acilciler grubu'na bağlı 3 kişi tarafından gerçekleştiği belirlendi. yazılmış. 9 kişiydi 3 kişiye indi.

erdoğan türkiye'nin sabrının test drive sürecinden bahsetmiş, hassas ve soğukkanlı olmalıyız demiş. bizi çekmek istedikleri tuzağa düşmeyeceğiz demiş. (kimin tuzağı, ne tuzağı hangi tuzak? bu sorulara cevab veremedi.)

vatan: katliam emri "sırtlan"dan. saldırılarla ilgili 9 türk göz altına alındı. hepsi thkp-c'nin acilciler koluna üye. başlarında "sırtlan" lakaplı hataylı mihraç ural var. (venezüelalıların emperyalizm düşmanı çakal carlos'u varsa bizim ülkemizin de hataylı sırtlan mihraç'ı var. )

muammer güler el kaide bağlantısı yok dedi. (bu açıklamaya ne gerek var bilmiyorum, zaten yakalamışsın belli ne örgütü olduğu ne olmadığına niye vurgu yapıyorsun? )

saldırının kurbanı minik fatma nur'un resmi var. çocuğun yaşı da bazı yayın organlarında 1.5, bazılarında 2 bazılarında 3. allah rahmet eylesin.

yeni asya: korkulan oldu, bu gidiş nereye? yayın yasağı ile ilgili türkiye gazeteciler federasyonu genel başkanı atilla sertel: sorumlu yayıncılık ilkesi zaten bu tip kan vahşet görüntülerini yayınlamamayı gerektirir. (birisi sorumlu yayıncılık ilkesinden mi bahsetti??) ancak yasakçı bir anlayışla halkın gerçekleri öğrenmesinin önüne geçilmesi bilgi kirliliğine yol açarak daha vahim sonuçlar doğurur. (buna ben de katılıyorum zaten şu entry'nin amacı bilgi kirliliğinin ne boyutlara ulaştığını ortaya koymak. kimsenin bilgi verdiği yok.)

atalay; bu olayla ilgili olayın sınırdan mı geldiği içerden mi olduğu konuşuldu. şimdiki tespitlerimiz türkiye içinden olduğu derken göz altına alınan 9 kişinin türk vatandaşı olduğunu bildirdi.

yeni şafak: (iyice coşmuş bir gazete) tayyip erdoğan'ın resmi ve "bunun cezasını misliyle vereceğiz, tuzağa düşmeyiz, " gibi başlıklar atmışlar. (misliyle nasıl vereceğiz biz 2.000 kg bomba mı patlatacağız? nerede patlatacağız? keşke bu soruların da cevabı verilseydi)

saldırıda c4 ve rdx kullanıldı. ford transit minibüs kullanıldı. bu araçlar da tahrip gücünü artırdığı için tercih edildi denilmiş. (galiba bundan sonra kimse gidip ford transit minibüs filan almaz artık. ne demek lan ford transit tahrip gücünü artırdığı için tercih edildi. volkswagen transporter olsaydı kimse yaralanmayacak mıydı. bundan sonra ford transit bayileri bu araçları satacakları şahısları iyice etüd etsinler, herkese satmasınlar bu araçları. )

gözaltındaki teröristlerden 3'ü verdikleri ifadede ankara'ya gidip kocatepe camii yakınlarında keşif yaptıklarını açıklamışlar. başkent'te deşifre olduklarını düşününce reyhanlı'ya gelmişler. (demek ki deşifre filan olmamışlar.)

zaman: olayın dramatik yönünü ön plana çıkarmış. döne nine'nin kızı ve torununu toprağa vermesi konusu işlenmiş. keşif yapan 9 şüpheli yakalandı, hepsi türk. kirli tuzağa düşmeyeceğiz yönündeki tayyip erdoğan beyanatı.

bunları niye yazdım. türk halkı kendi kanatini özgürce oluşturacak vicdan ve sağduyuya sahiptir. onun için yazdım.(Yazan - Powerbroker)
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.