Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.05.13, 23:35   #1
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,453
Ettiği Teşekkür: 36949
Aldığı Teşekkür: 24762
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Kuyucaklı Yusuf & Sabahattin Ali
Kuyucaklı Yusuf,Sabahattin Ali'nin 1937 yılında Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaptığı öğretmenlik zamanlarında ve hapiste yattığı üç aç boyunca edindiği malzemelerle yazdığı romanıdır.

Kuyucaklı Yusuf, halk kültürünü olabildiği kadar gözler önüne sermiş olan bu eser, Cumhuriyet Dönemi romanları arasında taşraya gerçekçi bakışın ilk örneğidir.

Sabahattin Ali bu romanında yaptığı betimlemelerle eski dönem köylerini, gelenek ve göreneklerini, bayram yerlerini çok canlı bir şekilde okuyucunun gözleri önüne sermiştir.

Ölümle başlayıp ölümle biten roman, aynı evde büyüyen iki 'çocuğun' birbirine olan aşklarının köy kokusuyla süslenmiş rengini gösteriyor okuyucuya. Yusuf ve karısı Muazzez'in bir arada olabilmek için ne kadar çabalasalar da olamadıkları, Muazzez'in annesi Şahinde'nin onları ayırma planları, para hırsı ve 'ahlak' olarak değerlendirilen kavramlar halkın içinden alınarak halka sunuluyor.

Ben okurken çok keyif aldım, çok meraklandım, çok üzüldüm. Kitabı elimden bırakamadım, bir okuduğum yeri bir kez daha, hatta birkaç kez daha okuduğum oldu. Birçok cümle beni alıp Edremit'e, Bayram Yeri'ne, at arabası seslerinin dolaştığı taş döşeli yollara götürdü.

Yusuf,
kimsesizliğiyle hırçın, Muazzez Yusuf'un kimsesi olmaktan memnun... Ancak kavuşmak yok, daimi mutluluk yok bu romanda. Okunulası satırlar, akla kazınılası olaylar var.

Kitapta en beğendiğim cümleleri paylaşacağım.
(...) Kendisi de uzandı hemen, bir kuyu kadar boş ve karanlık bir uykununiçine yuvarlandı... (Sayfa 111)Muazzez, beyaz ve zayıf elleriyle ekmeği yakalar, ortasından kırarak yarısını kocasına uzatırdı. Bazen terlikleri ayağından çıkarıp parmaklarına takar ve farkında olmadan oynamaya başlardı. Yusuf onun uzun parmaklı, ince ve sarıya yakın beyaz ayaklarına dalar, senelerden beri türü köselelerin içine girip çıktığı hâlde bunların nasıl olup da, bi tüyle bile dokunulmamış adar ince derili, muntazam ve güzel kaldığına hayret ederdi.

Bu ne kadar güzel bir çocuktu ya Rabbi ve Yusuf onu ne kadar çok seviyordu. (Sayfa 151)Dışarda ağaçların yapraklarını oynatarak esen sonbahar rüzgârı, bu ölüme mahkum yaprakları henüz koparamıyordu. Bu minimini yeşil mevcudiyetler bile içlerinde bu kadar kuvvetli bir mücadele ve mukavemet kabiliyeti taşırlarken, kendisinin karanlık düşüncelere dalması doğru olamazdı. (Sayfa 182)Kafatasından hatıralar birbirini kovalayarak geçmekte idi. Bütün hayatında kendine göre bir iş bile yaptığını hatırlamıyor, bu ömrü başka birinin yaşadığını sanıyordu. Çocukluğu, delikanlılığı, etrafıyla olan münasebetleri hep yabancı bir dünya ile yapılan temaslara benziyırdu. Şimdi o, kendisine bu kadar uzak bulduğu bu dünyada, ne kadar müthiş azaplar çekiyordu! Bunlara ne lüzum vardı? Neden böyle korkunç çemberler onu sımsıkı bağlıyor, neden ona yavaş yavaş, sindire sindire en öldürücü işkenceler yapılıyordu? Ne için, kim için?

Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu. (Sayfa 207)
SultanSuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.