Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.06.13, 00:33   #9
C.Doğan
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 95
Ettiği Teşekkür: 29662
Aldığı Teşekkür: 5946
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Smile Cevap: Gezi Direnişinin İlk Kitabı Çıktı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Gezi Günlükleri

Tüm dünyanın gözlerini Türkiye'ye çevirmesine neden olan Gezi Parkı direnişini anlatan ilk kitap çıktı.

Gamze Erbil'in editörlüğünü yaptığı "Gezi Günlükleri" kitabı Yazılama Yayınevi'den çıktı.

Kitabın tanıtımı ise şöyle:

Gezi direnişinin hikâyesi farklı biçimlerde, farklı dillerde, farklı yönleriyle çok anlatılacak. Paylaşılacak o kadar çok şey var ki, paylaşmaya bile yetişemiyoruz. Sonuçta "anlatılan bizim hikâyemiz."

Her direniş bir uyanıştır. Şaşırtır, heyecanlandırır, mutlu eder ve zihin açar. Her direnişte kayıplar da olur. Üzer, öfkelendirir, biler. Kayıplara rağmen ve onların öfkesiyle, direniş gülümsetmeye devam eder. Kendi aklını, yaratıcılığını, kendi kültürünü şekillendirir. Son bir haftada çok şaşırdık, çok heyecanlandık, çok öfkelendik. En önemlisi de kendimize, insanımıza güvenimiz tazelendi, yaratıcılığımıza hayran kaldık.

Bu derlemeyi hazırlarken bu duygu ve düşünceleri paylaştık. Hikâyemizin büyük fotoğrafını, farklı yönlerini ihmal etmemeye; duygusunu doğru yansıtmaya çalıştık. Bu uykusuzlukla, bu gazla, mümkün olduğunca...

Eser Adı: “Gezi” Günlükleri
Editör: Gamze Erbil
Kapak Tasarımı: Levent Karaoğlu
Kapak Fotoğrafı: Rıfat Doğan
Baskı Tarihi: Haziran 2013

Odatv.com

Aklımdan geçen bir çalışmayı birileri yapmış, bastırmış ve piyasaya sunmuş. Gezi Parkı'nın yok edilmesiyle ilgili vatandaşlarımızın bireyselden, toplumsala dönen tepkilerini gösteren yazı ve görüntüleri az tv seyretmem, internete düzensiz girmem nedeniyle geç farkettim.

Sonrasın da internetten yapılan paylaşımları görüntü, slogan, söz, müzik vb. kendime göre en güzellerini ayırarak arşiv oluşturmaya çalıştım.

Bunların içinde haberler, yalan haberler, yabancı medya görüntüleri, yerli medya yalan haberleri de vardı.

Başlangıcı İstanbul olan bilgiler ülkemizin, her coğrafyasından gelmeye ve paylaşılmaya başladı.

Sonra da birileri bunu bir şekilde düzenleyip kitap yapmış. Canan hanımda bu çalışmayı bizimle paylaşmış.

Başlığı görünce baktım Parizad., No Pasaran, Kartal 34, Juliet yorum yazmış.Bu yorumları da Banemin, Başakça, Lale, Efruz, drcengy, Real, Subutay, Serseri Gezgin, Dilaver, Irmak, Seda Deniz beğenmiş, teşekkür etmişler.

Bu yorum ve beğeniler de kimse ben kitabı aldım, okudum, gördüm demiyor. Özellikle Parizad. yorumunda solcusu, sağcısı ve konuyu ticarete dökmek vb. kelimeler kullanıyor.

No Pasaran, Kartal 34, Juliet isimli yorumcularımızın yorumlarını sadece göz gezdirdim.

Kitabı kimse okumamış, içeriğini kimse görmemiş, gösteri vb. eylemler bitmedi, devam ediyor ve etmekte. Bir kitabı çıkarmakta o kadar basit değil. Yazılar ve görüntülerin toplanması, telif haklarının alınması, dizgi, renk ayırımı, basımı, dağıtılması zaman, para ve bürokratik işlemler açısından zor.

Kitabi elimize almadan acımasızca yorumlar yapıyoruz. Yanlış. Kitabı alalım görelim. Yorumu da ona göre yapalım.