Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.06.13, 12:14   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181359
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Erdoğan Neden "Çapulcu" Dedi

Sahi, Başbakan Erdoğan, neden Taksim Gezi Parkı isyanını başlatanlar için “Birkaç çapulcu” dedi?..

Oysa o insanların yaptıklarının çapulculukla ilgisi olmadığını elbette bilir. Çünkü çapulcu demek en baskın tanımıyla “talancı” demektir. Özellikle Kasımpaşa kültüründen gelmiş bir kimsenin de bu sokak jargonunu, o insanların da “talancı” olduğunu bilmemesi düşünülemez.

Buna rağmen sanılmasın ki o anda öyle deyip geçti. Hayır, bunun nedeni var. Bilinçli kullandı o sözcüğü. Çünkü katı muhafazakâr çevrelerde Hareket Ordusu “çapulcu” olarak nitelenir.

Nedir Hareket Ordusu? Kısaca hatırlayalım :

1909’daki -ve yine o çevrenin “İttihatçıların tertipledikleri bir fitne” olarak değerlendirdiği- 31 Mart gerici ayaklanmasını bastıran ve Kurmay Başkanlığını Mustafa Kemal’in yaptığı ordu.

Şimdi anlaşılmıyor mu Tayyip Erdoğan’ın neden öyle dediği?

Çünkü ayaklanan gençlik, gerici ayaklanmayı bastıran Hareket Ordusunun bugünkü devamı. Hareket Ordusu “çapulcu” olunca, onun devamı olanlar da “çapulcu” olur.

Nasıl ki 3. köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesinde bir tarihsel arka plân varsa, “Çapulcu” denmesinin arka plânında da bunlar vardır.

Özetle; Atatürk’le ve ilerici kesimlerle bir hesaplaşma çabasının dışa vurumudur o sözcüğün kullanılması. Bir taraf “Bizim siyasetle-miyasetle ilgimiz yok. Bizim derdimiz başka” derken, Başbakan, kökleri hem de yüzyıl öncesine giden siyasi bir öç alma duruşu sergilemiştir.
Hâl böyle olunca da bugünkü Taksim ruh ve hareketinin siyasi bir içerik ve amaç kazanmaması düşünülemez.

Salim Koçak - Odatv.com
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.