Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.06.13, 09:00   #1
Cansuyu
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 7,735
Ettiği Teşekkür: 20107
Aldığı Teşekkür: 34602
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Askeri sokağa çıkaran Erdoğan bu işin altında kalır

İktidar çok tehlikeli bir oyun peşinde…
Oyunun adı, “Gençlerin üzerine askeri birlikleri göndermek!”
Bu oyun tehlikeli olduğu kadar, askerin –zaten yerle bir olan- saygınlığını tamamen yok edecek bir davranıştır.
Ve sonucu kaosa kadar gidebilir…

Gösterdiği şiddet nedeniyle halkın büyük tepkisini çeken polisin yerine askerimizi gençlerin üzerine sürmek, hükümet açısından ilk bakışta çekici olabilir.

Çünkü alanlardaki gençlerimiz, ‘asker’ olarak adlandırdığımız, askerliğini yapmakta olan kardeşlerine karşı sevgi duyduğundan toleranslı davranacaklardır. Kendilerine şiddet gösteren polise karşı gösterdikleri tepkiyi göstermeyeceklerdir.

Ancak bu konu çok önemli bazı gelişmeleri de içinde barındırmaktadır.
İlki, askerin görev anlayışı ve uygulaması ile ilgilidir.

Ruhunda şiddet olmasa da, elinde tüfek olan asker, komutanından gelecek her türlü emri, yorumsuz ve tereddütsüz olarak yerine getirmeye şartlandırılmıştır. İşte burada, şiddete şartlandırılmış polisin yerine görev anlayışı üstün asker konmuş olmaktadır.

Ancak bunun çok tehlikeli sonuçlar doğurması kaçınılmazdır.
Çünkü, belli bir hoşgörü periyodunun ardından gençliğin askere de tepki göstermesi kaçınılmaz olur. İktidarın beklentisinin bu yönde olup olmadığını bilmiyoruz. Ama gençlerin üzerine askerlerin gönderilmesi, birbirinden habersiz iki kardeşi birbirine kırdırmaktan başka bir işe yaramayacak ve ülkedeki gerilimin daha da yaygınlaşmasına yol açacaktır.

İkinci durum ise, askerin –eğer kaldıysa- saygınlığı ile ilgilidir.
Türk Silahlı Kuvvetlerini gözlerinizin önüne getiriniz;
Ergenekon- Silivri operasyonları ile bu silahlı gücün yurtsever yanına önemli bir darbe vurulmuş, bu nitelikteki emekli ve muvazzaf komutanlarına insanlık dışı muameleler yapılmış…

Yapılan tutuklamalar ile bazılarının önü açılmış ve beklenmedik atamalarla Türk Silahlı Kuvvetleri hükümetin emrindeki meteoroloji genel müdürlüğü haline getirilmiş…

İşte bu haldeki silahlı kuvvetlerin, halkla ilişkisini iyice koparmak isteyenler için, askeri gençlerin üzerine göndermek çok keyifli bir şey olsa gerek!

Şimdi denebilir ki, “Hükümetin böyle bir yetkisi olduğuna göre, buna kim engel olabilir?”

Her şey kağıt üzerinde yazılı olan gibi değildir.
Eğer öyle olsaydı, bugün sokaklarda olan gençler, “Ne yapalım, Türkiye’nin geldiği durumu, AKP’ye %50 oy verenler düşünsün,” diyerek evlerine çekilirlerdi.

Bu nedenle hala da bazı umutlar olabildiğine inanıyorum.
Askeri gençlerin üzerine göndermeye karar verecek olanlara, mutlaka birilerinin doğru yolu gösterebileceğini düşünüyorum.

Bunlar, TSK içindeki bazı komutanlar…
Ya da AKP yönetiminde var olduğuna inandığım bazı akıl ve mantık sahibi kişiler olabilir.

Dün askerimizi PKK ile mücadele etmesin diye dağdan aşağı indirerek yerine polisi koymaya çalışanlar, bugün polisin yerine askeri sürmeye çalışmaktadırlar. Çünkü bu kez karşılarında Mustafa Kemal’in gençliği var…

****


Dinler mi bilmem…

Ancak biri Erdoğan’a şunu iyi anlatmalı;
Asker işin içine girerse, sonu kaos olacak bir süreç başlayabilir…
Ve bu sürecin altında Erdoğan’ın kendisi de kalabilir…

Prof.Dr. Suat Çağlayan


Odatv.com
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.