Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.06.13, 17:35   #1
İmge
Gerçek Üye

İmge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 28
Konular: 438
Mesajlar: 966
Ettiği Teşekkür: 1737
Aldığı Teşekkür: 3767
Rep Derecesi : İmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart BM'den Flaş Türkiye Açıklaması


Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Türk hükümetinin Gezi Parkı alanında çalışma yapılması için mahkeme kararının bekleneceği ve daha sonra konunun referanduma götürüleceği yönünde geçen hafta yaptığı açıklamaları memnuniyetle karşıladığını belirtti ve Türk hükümetini ve sivil toplumu, bu kararı temel kabul ederek, tansiyonu düşürecek şekilde hareket etmeye çağırdı.


Pillay bugün yaptığı açıklamada, ortamın hala tekrar alevlenebilecek şekilde gergin olduğunu belirterek, “Yetkililerin protestolara ilk gösterdikleri ve çok sayıda yaralanmalara neden olan son derece ağır karşılığın hala sorunun büyük bir kısmını oluşturduğunu anlamaları önem taşımaktadır. Bu tepki nedeniyle, protestoların kapsamı toplanma özgürlüğü ve fikir ve ifade özgürlüğü gibi temel insan haklarını da içeren yönetim ile ilgili konuları kapsar şekilde genişlemiştir” ifadelerini kullandı.
Pillay açıklamasında, büyük çaplı protestolarda Hükümetin polisin görevlerini yaparken aşırı güç kullanımı ve diğer insan hakları ihlallerine neden olmamalarını güvence altına alması gerektiğini vurguladı ve “amaç zarar ve yaralanmayı en aza indirmek ve insan hayatını korumak olmalıdır” dedi.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri, “sağlığa çok ciddi zararı olabileceğinden özellikle polisin aşırı güç kullanımna ilişkin iddialardan endişeliyim. Göz yaşartıcı gaz ve biber gazının insanlara yakın mesafeden ateşlendiği ve kapalı mekanlara atıldığı ve plastik mermilerin yanlış şekilde kullanıldığı şeklindeki haberler derhal, etkin olarak, güvenilir ve şeffaf bir şekilde araştırılmalıdır” dedi.

Toplumsal olaylarda güvenlik güçlerinin eylemlerinden sorumlu olmalarının güvence altına alınmasının çok önemli olduğu vurgulayan Pillay, her türlü aşırı güç kullanımının cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Pillay Türk Hükümetinin gösterilere polis müdahalesinin uluslararası insan hakları yükümlülükleri ve uluslararası standartlara uymasını güvence altına alması gerektiğini kaydetti.

Pillay, “Yetkilileri barışçıl toplanmalar ve protestolara yardımcı olmaya ve bunları korumaya çağırıyorum ” dedi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri kendisinin de kınadığı bazı kişilerin şiddet içeren ve cezalandırılması gereken eylemleri yüzünden, diğerlerinin barışçıl gösteri yapma haklarından yoksun bırakmak için kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Twitter gibi sosyal medyayı kullanan önemli sayıda kişi ve avukatların suç teşkil eden eylemler dışındaki faaliyetlerinden dolayı keyfi olarak gözaltına alındığı yönündeki haberlerden kaygı duyduğunu da vurgulayan Pillay, gözaltına alınanlara kötü muamele yapıldığı yönündeki iddialardan da özellikle kaygılandığını dile getirdi. Pillay, "Bu iddialar acil olarak soruşturulmalı ve bu suçları işleyenler yargı önüne getirilmelidir. Hükümet aşırı güç kullanımı ve diğer ciddi insan hakları ihlalerine maruz kalanlara gerekli tazminatı sağlamalıdır" dedi.

Pillay Türkiye’deki mevcut durumu bir insan hakları çerçevesi içinde ele almanın Türkiye’nin hukukun üstünlüğüne yaklaşımındaki mevcut sistemsel problemleri çözmek için bir fırsata dönüştürülebileceğini kaydetti. Bunun için sivil toplumun geniş bir bölümünün uzun dönemli çözüm arayışının içinde yer alması gerektiğini de vurgulayan Pillay, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Türkiye'deki insan haklarını geliştirme çabalarına destek olabileceğini kaydetti.

Kaynak
__________________
İmge isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz İmge'in Mesajına Teşekkür Etti.