Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.07.13, 19:31   #1
İmge
Gerçek Üye

İmge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 29
Konular: 438
Mesajlar: 949
Ettiği Teşekkür: 1728
Aldığı Teşekkür: 3726
Rep Derecesi : İmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmedeİmge muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Tüp Bebek Yönteminde Bir İlk

Bilim insanları, tüp bebek ile dünyaya gelecek çocukların sağlıklı olup olmayacağını neredeyse kesin olarak tespit edecek bir yöntemi başarıyla uyguladı. ABD’de dünyaya gelen tüp bebek, doğum öncesinde genetik yapısı analiz edilen ilk bebek olarak tıp tarihine geçti.

İngiltere’de gerçekleştirilen ve ‘tüp bebek görüntüleme’ adı verilen yötemle, ilk kez bir tüp bebek (IVF) doğum öncesinde DNA analizinden geçirildi.

ABD’nin Philadelphia kentinde 18 Mayıs’ta dünyaya gelen Connor Levy’nin ebeveynleri, doğum öncesinde IVF embriyosunu İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’ne gönderdi. Yapılan DNA analiziyle embriyonun genetik bozukluğa sahip olup olmadığı tespit edildi. Yapılan kontrol, ABD’deki tüp bebek kliniğindeki doktorların, embriyoları doğru kromozom sayısıyla eşleştirmesini sağladı.

Guardian gazetesinin haberine göre, tüp bebek görüntüleme sayesinde bu yolla dünyaya gelecek çocukların sağlıklı olma şansı ciddi oranda artacak.

HASTALIK RİSKİ AZALACAK
ABD’de yaşanan doğum, yeni nesil DNA dizilimi (NGS) yönteminin genom analizinde hızlı ve başarılı olduğunu gösterirken, tüp bebek kliniklerinde seçilecek embriyolarla sağlıklı doğum elde etme şansının da artacağına işaret etti.

Oxford Üniversitesi’nde yapılan analizde, bilim insanları genleri içeren krozomları inceledi. Ancak yakın gelecekte annelere nakledilecek IVF embriyolarının tüm DNA’sının analizden geçirilebileceğini ifade edildi.

NGS yöntemiyle genom analizinin gelişmesiyle, çocukların genetik olarak kanser, kalp veya Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riski de azalacak.

Connor Levy’nin annesi Marybeth Scheidts (36) ve babası David Levy’nin (41), tıp tarihinde ilk olan doğum öncesinde üç kez tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmayı denedikleri ancak sonuç alamadıkları belirtildi.

Oxford Üniversitesi’nde IVF uzmanı Dagan Wells’e başvuran çift, NGS ile tüp bebek embriyosunun analiz edilmesi teklifini kabul etti. Kromozom bozuklukları, sonuçsuz kalan tüp bebek girişimlerinin yarısının sorumlusu olarak gösteriliyor.

Annelerin yaşı ilerledikçe, embriyoların yanlış kromozom sayısı bulundurma riski artıyor. 20’li yaşlardaki anne adayları için risk 10’da 1 iken, 40 yaşlarındaki anneler için risk oranı yüzde 75’lere kadar çıkıyor.

13’TE 3 BAŞARI
Wells ile yapılan analizlerden sonra, doğum için kullanılabilecek 13 tüp bebek embriyosundan 3 tanesinin doğru kromozom sayısına sahip olduğu anlaşıldı.

Wells, kullandıkları yöntem hakkında, “Hazır olan embriyoları daha iyi hale getirmiyor. Ancak en iyisini seçmemizi sağlıyor” dedi.

İngiliz araştırmacı, “Bana kalırsa birçok anne babayı büyük bir üzüntüden kurtarabiliriz... 13 embriyodan üç tane şansımız vardı ama doktorlar üç tanesini de ıskalayabilirdi... Açıkçası bugün çocuk sahibi olmak istemezdim” dedi.

Levy çiftinin ABD’deki doktoru Michael Glassner, ‘Array CGH’ adıyla bilinen oldukça pahalı bir kromozom tespiti yöntemine göre yeni tekniğin çok daha başarılı olduğunu belirtti.

Oxford’lu bilim insanları yeni yöntem üzerinde geniş çaplı bir gözlem gerçekleştirerek doğum oranını nasıl etkilediğini belirlemeye çalışacak.

Kaynak
__________________
İmge isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İmge'in Mesajına Teşekkür Etti