Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.07.13, 09:41   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5999
Mesajlar: 25,850
Ettiği Teşekkür: 100739
Aldığı Teşekkür: 141636
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Diyanet'ten Fişleme Anketi

Diyanet'ten fişleme anketi
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) arasında imzalanan protokol Samsun'da yaşayan insanların inanç ve dini eğilimlerinin belirlenmesini amaçlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) arasında imzalanan protokol Samsun'da yaşayan insanların inanç ve dini eğilimlerinin belirlenmesini amaçlıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından hane halkına hitaben Samsun Bölge Müdürü imzasıyla yazılan yazıda; Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) arasında imzalanan protokol uyarınca "Türkiye’de Dini Hayata İlişkin Araştırma Yapılması" amacıyla araştırma yapılacağı ifade edilerek, bu anlamda yapılacak ankete sağlıklı ve doğru cevaplar verilmesini istedi. Anket hane halkının inançlarını sorgulayarak, dini eğilimlerinin belirlenmesini amaçlıyor.

Ankette yer alan sorulardan bazıları şöyle:

Hangi dine mensupsunuz?

Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz?

Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?

Vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız?

Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?

Birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz?

Az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır?

YAPILAN BU ANKET ANAYASA İHLALİDİR!

Anketi değerlendiren KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, anket sorularının en fazla 2 gün ailede kalmasına izin verildiğini, gizlilik içinde hareket edildiğine dikkat çekerek, elde edilen bu soruların kendilerine aileler tarafından iletildiğini söyledi.

Bu anketle Anayasal suç işlendiğine işaret eden Erdoğan, "Anayasamızın 15. Maddesinin ikinci fıkrasına göre , “savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde bile, kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz “ hükmü açıktır. TÜİK ‘in anketine cevap vermeyenlerin idari para cezasıyla karşı karşıya olması göz önünde bulundurulduğunda, anketi cevaplama zorunluluğu gündeme geleceğinden, bu anlamda TÜİK ve Diyanet İşleri Başkanlığı halkın inançlarını sorguladıkları bu anketi yaparak Anayasayı çiğnemektedirler" dedi.

Anketin sonlandırılması gerektiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Yapılan bu anket halkı huzursuz ederek, adeta insanları inançları üzerinden fişlemeye dönük ve her şeyden önemlisi Anayasaya aykırı bir çalışmadır. Bu nedenle bu anketin hemen sonlandırılması ve şu ana kadar yapılmış anketlerin ise kurulacak bağımsız bir komisyon eliyle imha edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu çalışmayı düzenleyenler hakkında da devletin kurumlarının yasal işlem başlatması gerekmektedir."

Kaynak
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.