Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.07.13, 16:18   #3
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1431
Ettiği Teşekkür: 29585
Aldığı Teşekkür: 32417
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Günde İki Litre Şarap İçiyorum - Tezek(Blog Yazısı)

Chapter bilmem kaç ama biraz geriye gidiyoruz.

İstanbula geçtiğim dönemde, üni yeni bitmişti. Ve 1 yıllık tecilli idim (vatan borcu) o 1 yıl hızlı geçti. Bir kaç dönem bakaya kaldım. İzmirden annem aradı oğul polisler seni sormakta ne diyek. Hay aq Askerlik kim ben kim la. Paçayı ateş sardı tabiki napayım diye düşünmeye başladım. Ales miydi neydi yüksek lisans için sınava girdim. Neyse ales i hallettim. Kültür üniversitesi de çok yakın yürüyerek gidebileceğim bir mesafe de. Dedim hacı tamam yüksek yapıyorum.

Oldum olası, akedemik ortamlar bana itici gelir. Hele ki 3. Dünya ülkesi olarak bilimde bir çok alanda geride kalmış bir ülkede, akedemisyenlerle (sözde diyeyim) konuştuğunda sanki hepsi mit de doktora yapmış, dünya bilimine yön verdiğini düşünen tipler. Oysa ülkeninde haline bakarsak, onlar sadece memurlar bildiğimiz memur, içinde bilim ateşi üretkenlik, özgünlük olmayan. Zamanında inekleyerek o pozisyona gelmiş, ve ölene kadar da bilim insanlık adına hiç bir şey veremeyecek tipler. Hepsi öyledir demiyorum ama ezici çoğunluk öyle maalesef. Zaten öyle olmayan mütevazı kişiliği ile hemen öne çıkar kendini belli eder.

Bilgisayar mühendisliği bölümüne gittim. Bu işlere bakan yaak mı yavşak, konuşurken sanırsın ki Bill gates. Walla şansın hiç yok denecek kadar az diyor bana. İstersen git matemetik felan oku diyor. Ulan üniversite paralı, bende parayı vericem. Derdin ne diye geçiriyorum içimden. Neyse bana bir tarih verdi mülakata gel dedi. Gitmedim. Madem şansım yok ne diye gideyim dedim. Mülakat gününden iki sonra tel geldi. Mülakata neden gelmediniz diye, ama konuşan başkası. Dedim ki bu kişi ile konuştum bana hiç şansımın olmadığını söyledi. Gelmeden bunu bilemezsin dedi. Ok dedim yeni bir gün verdiler. Gittim. Benden başka 5 kişi daha var. Hepsi de bilg. Müh mezunu.
Bölüm başkanı bizi odasına aldı. Herkese baktı. Benim dosyaya da baktı. Sen dedi farklı bir kökenden geliyorsun ne diyorsun yapabilirmisin dedi.

Kır saçlı babacan tavırlı bir adam. İnandım dedim bilmiyorum ama denerim. Bizlere sorular sormaya başladı. Ama konuların bilgisayar ile alakası yok. Sonra herkesi odadan çıkarıp tek tek almaya başladı. Benim konuşmama izin vermeden üniversiteyi 8 yılda bitirmişsin ve bilg müh. Le alakalı hiç bir bilgin yok dedi, burda başarılı olacağını düşünüyormusun dedi. Hayır dedim. Amacın ne dedi, askerlikten biraz daha uzak durmak dedim. İyi dedi, ingilizce mülakatı geçersen, seni kabul ediyorum dedim. Valla çıkıp bir konuyu anlaticaksın ama, gelecek hafta bir sınav var. Sen onlarla sınava gir, geçersen gelirsin dedi. Çıktım odadan yahu dedim. Bu sınav ne dedim. Elemanların hepsi siçtiğimizin resmi dediler.

Dedim kardeşler niye yav. Dediler ki ingilizce çıkıp bir konu anlatsan sorun diil. Ama bu sınav 4 aşamalı ve 8 saat sürüyor.70 alamazsan kaldın diyorlar. Oha niye böyle lan dedim. İngilizceden geçemeyen zengin piçlere 1 yıl daha ingilizce okutuyorlar dediler. Yani iş tamamen duygusalmış. Biraz sevinmiştim o da kursağımda kaldı.

Kafeye geri döndüm. Bir azeri eleman var o dota denilen oyunun hastası abi hayırdır, moraller bozuk gibi dedi. Ya olm böle böle dedim. Abi hallederiz dedi. Lan olm dedim nasıl halledicez. Abi senin yerine sınava girerim dedi. Oha dedim nasıl olacak o. Abi dedi verirsin kimliği bana değiştiririz fotoları. Girerim dedi. Kaybedecek neyim var deneyelim. Abi dedi yanlız benim kafeye 350 tl borcum var bişiler yaparsın onun için. Dedim ok lan ben üstleniyorum

Sınav günü geldi bizim elemanın resmini aldım çıkardım, benim kimliğe yapıştırdım. Sonra şirin evlerde (öğrenci kimlik kartlarınız asker polis nüfus cüzdanlarınız pvc teknolojisi ile kaplanır diyen) seyyar elemanlardan birine gittim verdim kapladı kimliği. Verdim elemana geçtim kafeye, yusuf yusuf bekliyorum. Aradan 5 saat geçti geçmedi eleman geldi. Ne oldu diye soracak halim bile yok. Abi dedi merak etme geçtin. 95 aldım dedi. Aynı zamanda tüm sınıfa da kopya vermiş ****. 2 senedir geçemeyen elemanlar bile ortalama yapmış.

Haftada 2 gün okula gitmem lazım. Okul sabah 8 den akşam 6 ya kadar 7 de kafe de iş başı yapmam lazım. Gece 12 ye kadar ordayım. İşte size burda yapmamanız gereken bir hatanın örneğini vereceğim. Bildiğiniz gibi başlangıç ta kafan estiği zaman gel diyen patron ben kafede daha çok zaman harcadıkça bana o opsiyonu vermiyordu artık. Madem dün geldin bu gün de gelebilirsin gibisinden.

O yüzden baştan konuştuğunuz şeylerin dışına çıkıp, sakin gerekenden daha fazlasını vermeyin. Çünkü daha fazlasının sonu yok. Verdikçe isterler, pişiriksan benim gibi istediklerinde verirsin.

Haftanın 7 günü dolu, okulda open gl anlatıyorlar. C# bilmem lazım öküz gibi çalışmaya çalışıyorum ama olmuyor. Kınayt abi diyenlerin 1 milyon lira için 1 saat ananı belleyenlerin içinden böyle bir akademik kariyer çıkaramayacağımı anladım.

Vatan borcunu bekliyor. Ev sahibi kirasını, ben x..ximi. Dedim ulan gidiyorum yeter. Gebermeye geberecem bari, bari kendi denizimde boğulayım. Tüm hayatım başkalarının istedikleri uğrunda ilerliyor. Roting christ dinliyorum O zamanlar. Ve hava alanından kalkan inen uçaklara bakıyorum iç geçirerek.

Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.