Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.07.13, 18:13   #13
Sagay88
Üye

Sagay88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2013
Yaş: 52
Konular: 2
Mesajlar: 53
Ettiği Teşekkür: 102
Aldığı Teşekkür: 230
Rep Derecesi : Sagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Atatürk'ün Kişilik Özellikleri ve Eserleri

Neden “NUTUK” ?

Gazi Paşa NUTUK’u Meclisteki bir odaya kapanarak, günler süren bir çalışmayla bizzat kendisi kaleme alarak, elleriyle yazmıştır. Eserini meydana getirirken hiç bir durumda başkalarına dikte ettirmemiştir.

Neden?

Tarihe mal olmuş kişilerin başkalarına dikte ettirdikleri birçok eser kendilerinden sonra çeşitli ithamlarla karşılaşmıştır. Bunlar arasında dikte edenin gerçeğe aykırı olarak duygu ve görüşlerinin eserin meydana getirilişinde etkili olması, dikte ederken yanlış anlamasından kaynaklanan aktarım hatalarının olması sayılabilir. Bu şekilde birçok önemli şahsiyetin eserlerinin karşıt görüşlü kişiler tarafından doğrudan reddedilemese de anlam değişikliğine uğratılarak içleri boşaltılmaya çalışılmaktadır.

Gazi Paşa eserini bizzat kendi elleriyle meydana getirerek ileride olası birçok ithamın önüne geçmiştir. Dahası, eserini bizzat satır satır sunarak benzeri en küçük bir ithama olasılık dahi bırakmamıştır. Bunun plansız ve tesadüfi olduğunu düşünmek ancak Gazi Paşa hakkında bir satır bile okumayanlar için mümkündür. NUTUK tartışmasız olarak Gazi Paşa tarafından yazılmıştır. Tarihte bu kadar uzun ve belgelere dayanan bir eseri bizzat yazan başka devlet adamı varsa da ben bilmiyorum.

Gazi Paşa’nın bu kadar önem verdiği eserine “NUTUK” adını koyması da takdir edileceği üzere tesadüf sonucu değildir. Özellikle de kazanılan büyük zaferin ardından eserine ad olarak “İstiklal Harbi”, “Kurtuluş”, “Milli Mücadele” v.b. bir ad seçmesi akla daha uygundur ancak Gazi Paşa eserinin adını “NUTUK" koymuştur.

Günümüzde ne yazık ki NUTUK’un karşılığı olarak Söylev veya anlamını biraz daha güçlendirmek amacı ile Büyük Söylev ifadeleri kullanılmaktadır. Oysa ki anlamını biraz araştırdığınızda Söylev kelimesi hiçbir şekilde NUTUK’un anlam ve içeriğini taşımamaktadır ve karşılığı değildir.

Gazi Paşa şöyle diyor; “Dil devriminin amacı, Türk dilinin kısırlaştırılması değil, genişletilmesidir.”

Ne yazık ki tarihsel süreç içerisinde Türk Dil Kurumu bünyesinde bile bu amacın tam olarak kavranılmadığına defalarca tanık olduk. Konunun biraz olsun anlaşılabilmesi için örnek vermek istiyorum. Hazine sözcüğünün karşılığı olarak ortaya konan Gömü sözcüğü kesinlikle ilkinin anlamını, içeriğini vermemektedir. Veriyor diyorsanız hazine arazisi ve hazine malı ifadelerini çevirin! Verdiğim örneği 2003 yılında vefat eden Cumhuriyetimizin yetiştirdiği önemli felsefecilerimizde birisi olan Hüseyin BATUHAN’ın “Semiyotik, Fanatizm ve Tolerans” (Nobel Yayın)kitabından aldım. (Kendisiyle ve düşünceleriyle çok geç buluşmaktan üzüldüğüm bir şahsiyet)

Sonuç olarak Gazi Paşa’nın eserinin adı NUTUK’dur. Bizzat kendisi tarafında seçilmiş addır. Kendisinin vefatından sonra konulmuş bir ad değildir. Özellikle seçilmiştir ve bir anlamda eserin anlamını tek başına üzerinde taşır. İnançlar, düşünceler birden yok edilemez. Önce içleri boşaltılır. Cümle cümle, sözcük sözcük, harf harf, nokta nokta! İşte bu nedenle ve daha birçok nedenle “NUTUK” sözcüğü çok önemli ve değiştirilmemeli.

Oğullarım çok küçük. Gelecek kuşağımızın insanları olacaklar. Onlara “NUTUK” okutacağım.

Hepinize Sevgiler.
__________________
Sagay88 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Sagay88'in Mesajına Teşekkür Etti.