Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.07.13, 17:46   #1
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 197
Ettiği Teşekkür: 1866
Aldığı Teşekkür: 4393
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Kompanzasyon?

Selamlar arkadaşlar. Konu ile ilgili vakıf olan arkadaşlara bir sorum olacaktı.

Maden mühendisiyim. Elektrikten biraz anlıyorum. Orta gerilimde çalışıyorum.
Şantiyenin panosunda kompanzasyonu takip etmek istiyorum(mesleki alanımın biraz dışında da olsa bilgi amaçlı öğrenmem gerekiyor).

Bildiğim kadarıyla cezai duruma düşmemek için kapasitif oranını %20 ve bu değerin altında tutmam gerekiyor. Bunun için aktif ve reaktif değerlerini bilmem gerekiyor. Elektronik sayaçta R, T, T1, T2 vs. gibi değerler yer alıyor. Buradaki okumalara göre aktif ve reaktifi nasıl hesaplıyorum? Bu hesaplamaları öğrendikten sonra yapmam gereken işlem nedir?

Bildiğim kadarıyla bulduğum oranın %20'nin üstünde olması durumunda kondansatör bağlamam gerekiyor(eğer kompanizasyon kondüktörlerinde bir problem yoksa / yapışma-yanma vs gibi). Çıkan orandan sonra kaç kw bağlayacağımı nasıl hesaplamam gerekiyor?

Yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar.