Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.07.13, 23:32   #7
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 126
Ettiği Teşekkür: 8542
Aldığı Teşekkür: 13093
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: İlk Yardım Çantanızın 8 Vazgeçilmezi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
İnatçı, küçükken inşaat sahasına ağabeyimi bulmak için dalmıştım. Çamurun üzerinden işçiler rahatlıkla geçsin diye bir tahtadan köprü yapılmıştı. Bende o tahtanın üzerinden seke seke geçerken kayıp yüz üstü düşmüştüm. Ayağa kalkmaya çalıştığımda sol elimi yerden kaldıramadım. Var gücümle elimi çekince kanlar fışkırmıştı. Elim kocaman bir 10'luk çivi ile bütünleşmiş. Avaz avaz bağrışıma gelenler beni hastaneye götürdüklerinde ilk önce oksijenli su ile elimi temizlemişler sonra da çiçek gibi açılan avuç içimin çevresine tentürdiyot sürmüşlerdi. Çok pis yakmıştı ama... Mikrop babında bir şey kalmasın diye o işlemi yapmışlar. Ben meraklı melahat o ne, ne işe yarıyor, neden onu kullanıyorsunuz gibi sorularımla hemişreleri ve doktorları canlarından bezdirmeye devam ederken doktor avuç içime üç dikiş atıp benden kurtulduğu için neredeyse göbek atacaktı. Ama yaranın üzerine bırakmayıp hatta yara olan kısma bile değdirmeyip çevresini temizlemek amaçıyla kullanmışlardı tentüdiyotu.

Sonrasında da tedbir amaçlı tetanoz iğneleri...

Babamın sağlık dolabında bile her daim iki şişe bulunurdu. Şimdilerde düşme gibi küçük vakalarla uğraşmadığım için şimdilerde dediğin gibi baticon kullanıyor olabilirler.

Bizim doktorumuz nerede? Gelse de bizi uzman gözüyle aydınlatsa.

"Ciltte açılan açık yaralarda veya ameliyat öncesinde ameliyat bölgesinin sterilizasyonunda kullanılır. İlk yardım çantalarından kaldırılan tentürdiyot çok tahriş edici bir madde olduğu için günümüzde pek fazla kullanımı tercih edilmemektedir. Tentürdiyotun yerine dokulara daha az zarar veren, daha az tahriş edici ve daha etkili Polivinilpirolidon iyot kullanılmaktadır. Tentürdiyot Büyük bir deri hasarı varsa kullanmadan sakınmalıdır. Katı iken deriyi parçalama etkisi sahip olan tentürdiyot özellikle ileri derece yanıklarda kullanılması da zararlıdır."

"eskisi kadar revaçta değildir,hatta kullanılmaması önerilir..çünkü yaralı dokudaki mikrobu öldürürken,dokuyu iyice zedeleme özelliği vardır."

"Kullanım yerleri

Cildin yara dezenfeksiyonunda ve tedavisinde, ameliyat sahasının hazırlanmasında, jinekolojik muayene ve doğum sırasında, ürolojide, mesane yıkanmasında, genel cerrahide intraoperatif periton yıkanmasında, biyopsi, ponksiyon, enjeksiyon ve kan alma işlemlerinde, yara tedavisinde, mukoza dezenfeksiyonunda, ağızdaki aft tedavisinde, yanık tedavisinde, pyoderma, mikotik ve bakterilere ait enfeksiyonlarda, superenfekte dermatozlarda, göğüs ve kalp cerrahisinde mediastinid tedavisinde, ortopedide osteomyelit lokal enfeksiyonun tedavisinde ve fistüllerde, alçı yerinin hazırlanmasında ve cerrahi el dezenfeksiyonunda kullanılır. Tentürdiyot aşırı tahriş edici bir madde olduğu için günümüzde artık kullanılmamaktadır (örneğin ilk yardım çantalarından kaldırılmışlardır). Onun yerine etkili, daha az tahriş edici ve dokulara daha az zarar veren "Polivinilpirolidon iyot" isimli madde kullanılmaktadır.
Kullanılmaması gereken durumlar

Aşırı iyot hassasiyeti ve non-toksik guatrlı hastalarda kullanılmamalıdır. Hasarlı deri yüzeyine direkt olarak uygulanmamalıdır. Bu durumda yarada aşırı iyot absorbsiyonu olabilir.
Uyarılar

Göze değdirilmemelidir. Büyük bir deri hasarı varsa kullanmadan sakınmalıdır, yara yerinden fazlaca emilebilir. Yenidoğanlar, süt çocukları, gebeler ve troid hastalarında uzun süre kullanılmamalıdır. Katı iken deriyi parçalama etkisi vardır. Özellikle ileri derece yanıklarda kullanılması da zararlıdır. Kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışılmalıdır."

Ben demiyorum nereye sorsam onlarda aynı şeyi söylüyor.İlk yardım seminerlerine katıldığımızda bize söylenen aklımda kalmıştı.Ben onları dile getirmiştim Başakca, ama tabi doktorunuz daha detaylı bilgi verebilir