Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.07.13, 12:16   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 541
Mesajlar: 2,815
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11418
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Türkiye Japonya

TÜRKİYE JAPONYA

Ben şahsen sohbetlerimde, yazışmalarım da eğitim eğitim eğitim derken her konuda eğitimin toplumların tüm yaşamlarında etkin olmasını da bir eğitim sayar, sosyal yaşamın gerektirdiği, adına ister görgü kuralları, ister toplumsal kurallar deyin bu kuralları içselleştirme-yenlerin ne kendilerine nede birlikte beraber yaşadıkları sadece insanlar değil, insan dışındaki tüm canlılara saygısı olacağını düşünmeyenlerdenim.

Japon yaşamından bir örnek vereyim. Dünya savaşı hezimeti ve yenilgisi ile bir çok devlet çalışanı yenilgide kendilerinin de payı olduğu var savı ile harakiri yaparak intihar etmiştir. Hiç dahilleri ve kusurları olmadığı halde.

Keza; savaş yenilgisi sonrasında harap olan toplumlarının mali, ekonomik, sosyal açıdan iyileştirilmesi için akil adamlar önerisi ile eğitim olayının önceliğine hükmedilmiş ve eğitimin yarının Anne"leri olacak kız çocuklarından başlatılması gerektiğine inanılmış hem amaca hem hedefe böyle varılarak bu günkü Japon devi yaratılmıştır.

Kendine saygısı olmayanın başkasına saygısının olması beklenemez. Tüm insanlar ile müşterek kaderi paylaşmaktayız. Doğum ve Ölüm elimizde olmayan istemlerimiz dışında gelişen müşterek kaderimizdir. Bu olayda Irk, Dil, Din aidiyet, Milliyet önemli değildir.

Yaşamamız için bize yaşam alanı olarak bırakılan dünya, kişilere klanlara, ırk"lara milletlere kısmen ve ayrıcalıklı olarak bırakılmış alanlar değildir.

Ekolojik ve Biyolojik çevre korunmasına atfedilen önem yukarıda ifade ettiklerimizin öneminden kaynaklanmaktadır.

Ülkeler kendi içinde yurttaşları ile uyum içinde değilse yöneten ve yönetilenler aynı kulvarda değillerse o ülkede sorun ve sorunlar var demektir.

Türkiye bunlardan biridir. Uyumsuzluk milletimiz içinde bölünmelere ki, adı tarikat, cemaat, şeyh, derviş, mürit vb olmaktadır. İflah olurmuyuz bilmem ama iflas ettiğimiz kesindir. Müşterek sahibi olduğumuz bu şirketin iflas"dan kurtulması ancak yönetim kurullarında görev alan kötü niyetli ve şirkete her konuda zarar veren yöneticilerin değiştirilmesi ve artık bir daha şirket yönetimlerinde düşünceleri ile görev almamak kaydıyla diskalifiye edilmesi ile mümkündür. Bunun için şirket ortaklarının genel kurullarda yönetimi seçerken uyanık olmaları ve kan uykusundan uyanmış olmaları gerekmektedir.

Japon yaşamı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, yurtseverlerine, milliyetperverlerine ayrımsız ithaf olunmalıdır. Olunmalıdır ki, Atatürk"ü dışlayanlar, düşüncelerini ilkel sayanlar, demode olmuş doktrin sayanlar uyanmalı ve acaba bir daha bir Atatürk Türk milleti hayatına gelirmi diye düşünmelidir. Atatürk ilke ve devrimleri, ilkeleri Türk milleti hayatında şaşmaz düstur olarak ikame edilseydi biz toplum olarak Japon devini çoktan üçe beşe katlamıştık.

Eteklerimizden tutup bizi bir türlü bırakmayan İRTİCA ve ona mürid olanlar utansınlar.

Türk olarak hür doğmuş, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış diyerek dizeleri beyinlere kazınan şair, özellliklerimizden birini ne güzel vurgulamış.

Keza ve yine rahmetli Atatürk bağımsızlık ve özgürlük benim karekterimdir diyerek savaş vermiş, "Türk Övün, Çalış Güven" diyerek kendinize olan saygının en büyük saygının ifadesini yapmıştır.

Türk'ün kendi hasletlerinden örnekler alarak öğreneceklerinin yanında acaba başkalarından veya başka milletlerin hasletlerinden öğrenecekleri yokmudur?
İşte size Japon kültüründen öğreneceklerimizden bazıları:


JAPONYA"DAN ÖĞRENİLMESİ GEREKEN 10 ŞEY

Çeviren: Erkan Altınsoy (Afette Rehber Çevirmenlik)

1. AĞIRBAŞLILIK Hiçbir dövünme ya da aşırı hareketlerle ızdırap ifade etme görüntüsü yok. Üzüntünün kendisi yüceltildi.
2. ONUR Su ve yiyecek kuyruklarındaki disiplin. Hiçbir kaba söz ya da sert el kol hareketi yok. Sakinlikleri takdire ve övgüye değer.
3. YETENEK Örneğin, inanılmaz mimarlar. Binalar sallandı ama yıkılmadı.
4. ERDEM (Bencil olmama) İnsanlar sadece o anda ihtiyaçları olan şeyleri satın aldılar, herkes bir şeyler alabilsin diye.
5. DÜZEN Hiçbir dükkan yağmalama yok. Yollarda korna çalmak, sollamak yok. Sadece anlayışlı tavırlar.
6. FEDAKARLIK Elli çalışan deniz suyu pompalamak için nükleer reaktörlerin içinde kaldı. Bunların yaptıklarının karşılığı nasıl ödenebilir?
7. DUYARLILIK Lokantalar fiyatlarında indirim yaptı. Korunmayan bir bankamatiğe hiç kimse saldırmadı. Güçlüler zayıflara baktı.
8. EĞİTİM Yaşlılar ve çocuklar dahil herkes ne yapacağını tam olarak biliyordu. Aynen de yaptılar.
9. MEDYA Bültenlerde kendilerini mükemmel bir şekilde dizginlediler. Aptalca konuşan muhabirler/spikerler yoktu. Sadece sakin bir şekilde yapılan habercilik. En önemlisi de, DURUMDAN FAYDALANARAK KOLAY YOLDAN KENDİNE PAY ÇIKARMAYA ÇALIŞAN POLİTİKACILAR YOKTU.
10. VİCDAN Bir mağazada elektrikler kesildiğinde, insanlar aldıkları şeyleri tekrar raflarına koydular ve sessiz bir şekilde çıktılar. Ülkeleri dev bir afete uğramış durumdaki Japon vatandaşlarından dünyanın alacağı çok dersler var.

19.07.2013
Mustafa Akten
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.