Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.07.13, 11:37   #3
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 2,112
Ettiği Teşekkür: 16629
Aldığı Teşekkür: 12035
Rep Derecesi : Damon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Müslüman hanımın kıyafetinin özellikleri

Alıntı:
Örtülerini, başlarında, omuzlarında ve ya her nerde ise ; göğüs yırtmaçlarına indirsinler. Ayet yanlış anlaşılıyor. Amaç, hedef ''abartılı bir sembol haline dönüşen, psikolojik bir etkiyi yok etme adınadır. Yani, yıkılan sistemin içindeki elitist olan bütün ayrılıkçı tavırları ''ortadan kaldırma'' ve hızla ''kolektifleşme'' adına vahyolmuş bir ayet olan ''Nur 31'', aynı zamanda, bu meseleyi 30. ayet ile ilişkili olarak, her iki cinsiyet grubunun da ''taciz ve rahatsızlık verici yaklaşımlardan uzak durmasını tembihlemektedir''. Yani bu ayet, özü itibari ile, basma kalıp bir giyim kuşam modeli sunma ile yakından uzaktan alakası olmayan bir ayettir.

Buraya kadar, meseleyi biraz farklı veriler ile açmaya çalıştık. Şimdi de ''cilbab'' meselesine değineyim. Cilbab, dış elbise demektir. İnsan için dış elbise; tavır ve davranış yanı sıra, gömlek ve etek gibi değerlendirilebilir. Cilbab ifadesi geçen ayet ve Nur 31. yanlış meallendirilmekte, bunun üzerine yeni bir anlayış inşa edilmektedir. İslam'da ''dini bir sembol, ya da Dünya'da herhangi bir toplum ile sınıfsal farklılık ortaya koyacak'' bir kıyafet anlayışı hiçbir surette yoktur. Türban, Kara Çarşaf, Peçe, Pardesü gibi elbiseler, bahsedilen ayetlerde mevcut değildir. Sadece, Yıkılan Rejim'in İslam içinde yükseltilme faaliyetlerini yürüten ''Emevi Sürecinde'', erkek egemen bir toplum anlayışı inşa etme adına bu hususta çeşitli hadisler uydurulmuş, bunlar Peygamberimize atfedilmiştir. Kuran'da, bahsedildiği gibi bir ''başörtüsü farzı yoktur''. Ancak isteyen takabilir, istediği ölçüde giyinebilir ve toplumun kendi iç dinamiklerine dayalı olarak ürettiği ''ahlak yapısını incitmemek sureti ile'', her şekilde giyinmekte özgürlük vardır. “Ama Cumhuriyet kanunları kıyafet devrimine karşıt olmamak kaydıyla”
Bu kadar basit !

Zaten benim mantığım almıyordu. Erkekler fıgıdık fıgıdık gezerken, kadınlar Allah' ın sıcağında geberiyor giyimleriyle. Kışın belki iyi oluyordur, soğuk rüzgardan korunuyorlar falan ama din adına bütün eziyeti çeken kadınlar.

Ezelden beridir diyorum, yine diyorum : din, erkeklerin tekelinde olan egolarını tatmin ettikleri bir olgudur. Allahla, imanla zerre kadar alakası yoktur.

Din uğruna dünya kadar kadın öldürüldü, halen de öldürülüyor. Dünyanın yaşadığı İslamiyet aslında gerçek İslamiyet değil. Daha önce çok yorum yaptım bu konuda farklı farklı konu başlıkları altında.

Ama anlamayan mankafa çok maalesef. Oluşan hakarete varıcı tartışmalar sonucu ( hazmedemeyenlerin ezikliklerinden dolayı ) din konusu bölümümüz kapatıldı forumda.
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.