Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.07.13, 22:30   #29
Sagay88
Üye

Sagay88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2
Ettiği Teşekkür: 104
Aldığı Teşekkür: 232
Rep Derecesi : Sagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerdeSagay88 Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Muhafazakarlığı Ciddiye Alıyor muyuz?

Güzel bir konu ancak konu başlığı muhafazakarlığı değil de "Taassubu ciddiye alıyor muyuz?" olsa sanki daha doğru olurdu gibi geldi bana. İki sözcüğün aynı anlamda olduğu düşünülürse de kesinlikle farklı anlamlar içermektedirler.
Muhafazakarlık koruyucu olmak, tutucu olmak anlamlarına geliyor. Dolayısıyla olumsuz bir anlam içerdiğini söyleyemeyiz. Bu forumdaki bir çok kişinin de muhafazakar olduğunu düşünüyorum. Ben de öyleyim!
En başta ilkelerimde muhafazakarım. Çok şükür ilkelerim var
Ancak taassuba sonuna kadar karşıyım.
Elimdeki sözlükte taassub şu şekilde açıklanıyor:
1- Dinde aşırı tutuculuk, din fanatikliği.
2- Aşırı taraftarlık.

Dolayısıyla taassubda aşırılık vardır. İnancını, düşüncesini zorla kabul ettirme çabası vardır.
Muhafazakarlık dediğimizde neyin muhafazakarlığı sorusunu sormamız doğaldır. Taassub dediğimizde ise hangi düşünceye ve inanca ait olursa olsun aşırılık olduğundan "neyin taassubu?" sorusuna gerek dahi olmaz.

Son bir söz.
Gelişmiş, modern, güçlü ülkelerin bir çoğunda muhafazakarlık vardır ama taassuba hastalık gözüyle bakılır. Geri kalmış ülkelerde olan ise muhafazakarlık değil taassubdur.