Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.07.13, 08:51   #1
Cansuyu
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 7,734
Ettiği Teşekkür: 20106
Aldığı Teşekkür: 34600
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Dağ'daki PKK'lı Sayısı Katlandı

Bölücü terör örgütü PKK ile ilgili her gün yeni bir iddia gündeme getiriliyor. AKP Diyarbakır Milletvekili Salim Ensarioğlu‘ndan sonra Siirt Valisi Ahmet Aydın, son dönemlerde 2 bin 500 civarında gencin PKK’ya katıldığını öne sürdü. Türkiye topraklarında en fazla 2 bin silahlı militan bulunuyor. Bunlardan yüzde 15 ya da en fazla yüzde 20’sinin Kuzey Irak’a çekildiği ifade ediliyor.
AKP milletvekilinin, AKP döneminde atanan valinin açıklamalarına göre 2 bin 500 civarında genç terör örgütünün dağ kadrosuna katılırken, Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın açıklamalarındaki oran dikkate alındığında, ülkemizden ayrılan terörist sayısı 400 kişi civarında. Bu durumda, Türkiye topraklarından silahlı teröristlerin bırakın çekilmesini, sayıları da neredeyse bir kat arttı.
Ne oldu da örgüte katılımlar birden arttı. Edindiğimiz bilgilere göre katılımları örgüt istedi. Çünkü, terör örgütünün gündeminde yalnız Türkiye değil, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler var. Suriye’de PYD ile işbirliği yapılması ve örgüt açısından yeni bir “güvenli bölge” oluşturulması amaçlanıyor.

Adam kurtarmak da parayla…


Terör örgütü, kendini güçlü göstermek, otoritesini pekiştirmek, kamu görevlileri ve halk üzerinde baskı oluşturmak amacıyla her türlü tehdit ve şantaja başvuruyor. Son dönemde örgütün gücünü ve etki alanını artırdığı, kamu görevlilerini etkisizleştirmek için her şeyin yapıldığı biliniyor.

Örgüt, önceleri eleman bulmakta büyük sıkıntı çeker, bunun için köylere baskın düzenleyip daha bıyıkları bile terlememiş çocukları beraberinde götürürdü. Bir çatışma, karakola saldırı eylemine sokulduktan sonra onlara, “Sen askeri öldürdün. Seni yakalarlarsa öldürürler” uyarısında bulunur, böylece teröristin kaçmaması, örgüte daha bağlı olması sağlanırdı.
Çocuğu kaçırılan aile karakola gidip şikayet eder. Çocuklarını kurtarmak için çabalar. Ancak bunlar çoğu kez sonuçsuz kalır. Terör örgütü içinde de, kaçırılanları örgütten kurtarıp ailelerine teslim eden ve bunun için yüklü paralar alanlar da çıkıyor. Ancak, bunun için önce kurtarılmak istenen teröristin gönüllü olması, ailesinin de istenen parayı ödemesi gerekiyor.

Katılım iki nedenden arttı


Terör örgütüne son dönemlerde katılımın niçin arttığını Güneydoğu’nun en olaylı ilçesinde görev yapan kamu görevlisinden dinliyorum:

“Son dönemlerde bölücü terör örgütü PKK’ya katılmak kendisine de, ailesine de itibar kazandırıyor. PKK’nın dağ kadrosunda bulunmak prim yapıyor. Bunlara, gelecekte örgüte katılmanın karşılığı olarak kendilerine, ailelerine iş, kadro ve benzeri imkanlar sağlanacağı söyleniyor. Geçmişte de dağ kadrosuna eleman bulabilmek için benzer vaatlerde bulunuluyordu. Örneğin ‘helikopter pilotu’ olacaksın diye götürülen genç, kendisine sadece katırların bakım görevi verildiğinde, ‘senin helikopterin katırlar’ denildiği de hep anlatılırdı. Şimdi, gençler teröristlerin çağrılarını bile beklemeden gönüllü olarak örgüte katılıp ilerde doğabilecek bazı imtiyazlardan yararlanmak için adım atıyorlar.
Güneydoğu’da terör örgütü ile ilintili olan ve belediyelerde çalışanlar da katılımın artmasında etkili oluyor. Onlar aracılığıyla vaatlerde bulunuluyor. Teröristlerin lehine olan psikolojik bir ortam var. Örgüte menfaat için girenler olduğu gibi, inandıkları için katılanlar da var.
Aileler için geçmişte terör örgütüne çocuğunun katılması bir utanç vesilesiyken, şimdi övünülecek bir durum haline getirildi. Şimdi, ailelerden çocuklarının dağ kadrosuna katılmasını isteyenler var. Çocukları dağda olanlara, bazısı korkuya dayalı olsa da saygı gösteriliyor. Nasıl, şehit askerin ailesine daha önceleri büyük saygı gösteriliyorsa, dağda öldürülen teröristin ailesi de Güneydoğu’da saygı görüyor.”

Oğlu örgüte katılan baba…


Terör örgütüne daha önce oğlu katılan bir babayla konuşuyorum. Baba, bugün oğlunun yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyor. Çünkü, örgüte katılanın ailesiyle bağını kesiyorlar. Oğlunun ardından yıllardır gözyaşı döken babayı dinliyorum:

“Oğlumun örgüte katıldığını öğrendiğimde onun ya öldürüleceğini ya da tutuklanacağını biliyordum. Çünkü, dağa her gidiş ölüm ya da tutuklanma demektir. Benim oğlumun da öldüğünü tahmin ediyorum. Çünkü yıllardır izini bulamadım. Bugün, örgütün eylemsizlik dönemi var. Bu durum nasıl asker aileleri için sevindiriciyse, çocukları örgüte katılmış olan aileler için de aynısıdır.”
Terör örgütü, ne yaptığını biliyor ama henüz nerede duracağını onlar da bilmiyor. Çünkü, beklenmedik gelişmeler onları da şaşırttı ve “paralel devlet” oluşturmak için ellerini çabuk tutuyorlar. Bugün, dağlarda bulunan 6 bini aşkın terörist, kaymakam, vali, komutan, emniyet müdürü, savcı, hakim, polis olacağı günün hayalini kuruyor.

Sözcü-Saygı Öztürk
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.