Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.07.13, 11:39   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6015
Mesajlar: 25,878
Ettiği Teşekkür: 100826
Aldığı Teşekkür: 141721
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Direnhamile Meclis Gündeminde#direnhamile Meclis gündeminde


Ömer Tuğrul İnançer’in hamile kadınların sokakta gezmesinin terbiyeye aykırı olduğunu söylemesi TBMM gündemine taşındı.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın cevaplaması için Ömer Tuğrul İnançer’in "Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar... Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir." şeklindeki konuşması ve TRT yönetiminde ve yayıncılık ilkelerinde meydana gelen olumsuz değişimleri konu edinen soru önergesi verdi.

TRT YAYINCILIK ANLAYIŞINI NASIL GÖZDEN GEÇİRECEK?

Milletvekili Öz; Bülent Arınç’a soru önergesinde şu soruları yöneltti:
“RTÜK bu konuda nasıl harekete geçecek; bakalım, TRT yönetimi yayın ilkelerini önüne koyup son zamanlarda tümüyle taraflı hale dönüşen haberciliğine bir de bu kara leke eklenmişken, yapım-yayın ve editöryal anlayışını nasıl gözden geçirecek? TRT, bahse konu sunucuya ve yorumcuya ekranlarını açık tutmaya devam edecek mi?
Hükümette TRT’den sorumlu şahıs Bülent Arınç, hamileliğini istediği gibi yaşamak isteyen kadınlara açıkça ‘terbiyesiz’ sözünün yayınlandığı TRT ekranları konusunda nasıl bir çalışma yapacak?”

YAŞAM TERCİHLERİMİZE DUYARLI OLUNMALI


Milletvekili Öz; TRT’de Ramazan ayında farklı kanallarda dini içerikli programlar yayınlandığına ve bu programların, tüm toplumumuzun değer yargılarına, hak ve özgürlüklerimize, yaşam tercihlerimize duyarlı olması gerektiğine dikkat çekerek “TRT yönetimi başta olmak üzere, davet edilen yorumcular ve program ekibi, toplumumuzdaki hak ve özgürlükleri hiçe sayacak, belli bir yaşam biçimini dayatacak açıklamalardan kaçınmalı. 24 Temmuz’da TRT-1’de yayınlanan program, yorumcu şahsın başta kadınlar olmak üzere, tüm toplumumuzun yaşam biçimini, tercih ve özgürlüklerini hiçe saymış, hamile kadınlara ve ailelerine açıkça ayrımcı bir bakışla yaklaşmıştır.TRT’nin farklı kanallarında yıl boyunca ekranlara gelen ve dini konularda yorum yapması beklenen Ömer Tuğrul İnançer’in, bu defa Ramazan ayında hamile kadınları evlerinde oturmaya zorlayan, erkek ve toplum gözetimi altında, iki duvar arasında gebelik dönemini geçirmeye baskılayan sözlerini kınıyor, reddediyorum.”dedi.

SÖZLER TRT’Yİ DE İLGİLENDİRİR


Ömer Tuğrul İnançer’in sözlerinin TRT’yi de ilgilendirdiğini söyleyen Milletvekili Öz; “İnançer’e göre; ‘böyle karınla sokakta gezilmez’miş, ‘her şeyden önce estetik değil’miş... Bıraksınlar estetiği, TRT hangi yayıncılık ilkesiyle, hangi etik değerle böyle insanları televizyonlar aracılığıyla evimize kadar çağırıyor. TRT yönetimi, ‘yorumu yorumcuyu bağlar’ diye bu rezaletten sıyrılmaya çalışmasın, Ömer Tuğrul İnançer’in daha dün TRT kapısından girmiş bir sıradan konuk değildir. Aylardır TRT’nin farklı kanallarında din ve tasavvuf konulu programların müdavimi olan bir kişinin, bir iftar programında kadınlara yönelik bu derece ayrımcı sözleri, onun neredeyse patronu olan TRT’yi bal gibi bağlar!”dedi.

Ayrıca söylenen sözlere “Allah razı olsun” diye karşılık vermesi ve gülmesinin halkı derinden üzdüğünü belirten Öz; “Hükümete ve TRT’ye açıkça sesleniyorum: ‘Yorum, kişiyi bağlar’ sözüyle hatanızı affettirmeye çalışmayın..! TRT, hiç zaman yitirmeden bu akşamki yayınının açılışında kadınlar başta olmak üzere tüm halkımızdan özür dilesin, yayıncılık ilkelerini ve uygulamalarını gözden geçirsin, belli bir ideolojiyi, yaşam biçimini ve kendince terbiye etme usullerini terk etsin!” şeklinde konuştu.

Kaynak

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.