Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.07.13, 16:11   #1
MyStery
Gerçek Üye

MyStery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2011
Konular: 180
Mesajlar: 713
Ettiği Teşekkür: 2975
Aldığı Teşekkür: 3782
Rep Derecesi : MyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Kurt Totemi Kitabının Yazarı | Jiang Rong (1946 - ....)
Lü Jiamin (Çince: 呂嘉民 ; pinyin: Lǚ Jiāmín) (d. 1946) ya da takma adıyla Jiang Rong (Çince: 姜戎; pinyin: Jiāng Róng) Çinli yazar.

Çinde en çok satan kitaplardan biri olan 2004 yılı basımı Kurt Totemi (Çince: 狼图腾; pinyin: Láng Túténg) adlı romanıyla tanınmıştır. Eşi Zhang Kangkang’da kendisi gibi yazardır.


Yaşamı

Lü'nün ebeveyni Şangay’ın yakınlarında bir kasaba olan Jiading kasabasında yaşamaktaydı. Her ikisi de 1920’lerde Şangay’da Çin Komünist Partisi’ne katılmış ve Japon İmparatorluğu’na karşı Çin-Japon Savaşı’nda savaşan ordu içinde yer almışlardır. Savaştan sonra annesi eğitim alanında çalışmaya başlamış, babası da Sağlık Bakanlığında büro şefi pozisyonuna getirilmiştir.On bir yaşında iken annesi kanserden ölmüştür.

Lü henüz öğrenci iken, 1964 yılında yazdığı bir makale için "karşıdevrimci" olarak yaftalanmış ve ilk olarak Parti yetkililerin dikkatini olumsuz yönde çekmiştir.Babası Kızıl Muhafızlar tarafından "kapitalist yolcu" olarak suçlanmış olsa da bu örgüte katıldı. Ancak Kızıl Muhafızlar kitapları toplamaya ve toplu olarak kitap yakmaya başladığında eline geçirdiği kitapları saklayarak kendi kolleksiyonuna ekledi. 1967 yılında 21 yaşında bir lise mezunu olarak İç Moğolistan'ın Xilin Gol Aymağı'nda Doğu Ujimqin Sancağı'na gönüllü olarak gönderildi ve burada 33 yaşına kadar on bir yıl boyunca yaşadı. Kendi söylediğine göre daha popüler olan Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang yerine daha ıssız bir yerde olan İç Moğolistan'a gitmeyi kendisi istemiştir çünkü Heilongjiang'a gittiğinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun kışlasında kalmak zorunda olacağını düşünüp kitaplarına el konulmasından korkmuştur.


Kurt Totemi'nin yazılması


Lü, daha İç Moğolistan'da iken 1971 yılında Kurt Totemi içindeki fikirleri yazmak için düşünmeye başlamıştır. 1978 yılında Pekin'e döndü ve Pekin Baharı dergisinin baş editörü olarak Pekin Baharı hareketine katıldı. Bir yıl sonra Çin Sosyal Bilimler Akademisi'ne girdi. Mezun olduktan sonra Çin Emek Koleji'nde öğretim görevliliğine başladı. 1989 Tiananmen Meydanı Olayları içindeki rolü nedeniyle tutuklandı ancak Ocak 1991'de yargılanmadan Liu Suli, Chen Po ve öğrenci liderleri Xiong Yan ve Zhou Suofen ile birlikte salıverildi. kurt Totemi'nin ilk taslağını yazmayı 1997'de bitirdi ancak yayıncısına basılmak için son taslağı 2003'ün sonundan önce vermedi. Son altı yıl roman üzerinde çok sıkı çalıştı. Hatta kendisi gibi romancı olan eşi "her gün kendini çalışma odasına kapatır ve bana ne yaptığını söylemezdi" demiştir.

Her ne kadar Lü hem Çinli hem de yabancı medyaya röportaj vermişse de resminin basılmasına izin vermemiştir. 2006 yılına kadar gerçek kimliğini yalnızca beş kişi biliyordu. Gerçek adını medyaya hiç bir zaman açıklamadı ama Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından kim olduğu biliniyordu. Bir kaç yazar Lü'nün anonim kalmasından yararlanarak Kurt Totemi'nin devam kitaplarını yazdı. Hepsi Chanhjiang Arts Publishing House tarafından basılan bu kitapların arasında adı Kurt Totemi 2 olan iki kitap ve 250.000 karakter uzunluğunda olan Bozkırın Büyük Kurdu adlı kitap da bulunmaktadır. Bu sahte devam kitapları nedeniyle Nisan 2007'de bir bildiri yayınlayarak hiçbirini kendinin yazmadığını, başka bir kitap için araştırma yaptığını ancak yakın gelecekte yeni bir kitap bastırmayı düşünmediğini söyledi. Gerçek kimliği Kasım 2007'de ilk Man Asya Edebiyat Ödülü'nü kazandığında ortaya çıktı. Jüri'ye fotoğrafı ile birlikte gerçek ismini de bildirmişti ve bu bilgiler tüm dünyada gazetelerde yer aldı. Ancak pasaport alamadığı için Çin'den ayrılamamış ve ödül törenine katılamamıştır.

Lü, 2005 yılında İngiliz The Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajında kendini "eleştirel solcu düşünür" olarak tanımlar ve demokrasi ile bireyciliğin savunucusu olduğunu belirtirek Çin'in daha fazla demokratikleşmemesi durumunda "Nazi Almanyası'na benzeme" riski ile karşı karşıya olduğunu söyler. Yazdıklarını etkilediğini söyleyen yazarları Balzac, Tolstoy, Jack London ve Jane Austen olarak belirtir.


__________________
MyStery isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla